pondělí 20. září 2021 Oleg

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Jiráskovo nábřeží

Dnešním tématem Drbny historičky bude Jiráskovo nábřeží. Víte, jak se mu neoficiálně kolem roku 1900 říkalo? Kolikrát bylo pojmenováno, a po kom mu vlastně zůstalo pojmenování Jiráskovo? Velmi krátce se Jan Schinko podívá také na Sokolský ostrov.

DRBNA HISTORIČKA: Historie domu číslo 20 v Kněžské ulici

Dnešní díl Drbny historičky bude o domu číslo 20 v Kněžské ulici. Sídlil v něm František Beránek, který ve městě provozoval výrobnu lihovin, později také výčep a hostinec. Kvůli jeho přírodním vínům se dostal do sporu s Jaroslavem Filištejnem,...

DRBNA HISTORIČKA: Banka Slavia

Čtvrteční díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Bance Slavia. Víte, kde v Budějcích sídlil její vrchní inspektorát? A kde byla později otevřena Pojišťovna Slavia? I to se dozvíte v dnešním pokračování.

DRBNA HISTORIČKA: Obchodní škola

I dnes připravil pro čtenáře Budějcké Drbny historik Jan Schinko další díl Drbny historičky. Ten se tentokrát věnuje obchodní škole, která byla na rohu ulic Resslova a Husova postavena v roce 1908. O několik let později se do ní nastěhovala...

DRBNA HISTORIČKA: Hostinec U Vlášků

Jan Schinko se tento týden podíval na hostinec, který sídlil na rohu Rudolfovské a Lipenské ulice. Dříve se mu přezdívalo také U Českého Němce. Později ale dům koupil Jan Vlášek a začala se psát historie hostince U Vlášků.

DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 34

čtvrtek, 12. srpna 2021, 16:00Historička

DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 34

Dnešním dílem Drbny historičky se vrátíme k domu číslo 34 na náměstí Přemysla Otakara II.. Kdo další v něm sídlil? Kolik rodin zde bydlelo? A jaké znamení dům v roce 1777 měl? I to se dozvíte v dnešním textu Jana Schinka.

DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 33

čtvrtek, 5. srpna 2021, 16:00Historička

DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 33

Dnešní díl Drbny historičky věnoval autor Jan Schinko domu na jižní straně náměstí. Dříve měl číslo 33, dnes je označen číslem 34. Bývala v něm například hospoda, později v něm sídlil cukrář Erlanger. Proč mu nakonec zůstal název U Památkářů?

DRBNA HISTORIČKA: Most v ulici Karla IV.

Další dll Drbny historičky věnoval Jan Schinko mostu v ulici Karla IV. Ten se totiž aktuálně opravuje. Jaká je ale jeho historie? A odkdy se stal Mlýnský potok úzkou stokou? I to se dozvíte v dnešním povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Okolí Hroznové ulice byla skoro vinná lokalita

Další díl Drbny historičky připravil Jan Schinko o Hroznové ulici. V ní se zaměřil hlavně na vinárny. Víte, kolik jich v okolí bylo? A kdo byl nejspíš prvním vinárníkem v Budějcích?

DRBNA HISTORIČKA: Domy číslo 13 a 15 v ulici Dr. Stejskala

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko ulici Dr. Stejskala, které se hovorově stále říká Divadelní. Konkrétně se zaměřil na dva domy v této ulici. Co všechno se v nich nacházelo?

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.