Motor prohrál proti Spartě v prodloužení

České Budějovice čekal další náročný soupeř, kterým byla pražská Sparta. Jihočeši v posledních minutách při dvojnásobné přesilovce srovnali na 3:3. Téměř vyprodaná Budvar aréna byla svědkem velice napínavého duelu. Utkání za tohoto stavu dospělo do prodloužení. Po osmnácti sekundách prodloužení ale Sparta rozhodla.

Sparťané vlétli na domácí pěkně zostra a už v úvodu byl před Strmeněm v dobré pozici Jandus. Po pár sekundách vyzkoušel Hanzl pozornost Kováře. Budvar aréna povzbuzovala svůj tým od prvního buly a po dvou střelách Pecha v rozmezí deseti sekund mohla křičet. Po přenesení hry musel zasahovat českobudějovický brankář proti pokusům Sobotky a Řepíka. Sparta byla aktivnější a přineslo jí to ovoce. Vladimír Sobotka si všiml na modré čáře Jakuba Krejčíka, který před sebou nikoho neměl, a tak měl dost času na přípravu. Po vymetení pravého horního růžku Strmeňovy branky otevřel skóre utkání. V obrovské příležitosti se ocitl Štencel, jehož dalekonosný pokus Kovář vytěsnil vyrážečkou. O pět minut později se domácí stánek otřásal v základech, když při vlastním oslabení ujel Milan Gulaš do přečíslení dva na jednoho s Lukášem Pechem. Budějovický kapitán to vzal na sebe a propálil Kováře. Jednalo se tak o první vstřelený gól v početní nevýhodě v sezoně. Zbytek oslabení Motor odehrál skvěle. Do zakončení se dral opět Gulaš, ale tentokráte sparťanský gólman pokus zneškodnil. O tom, že se Spartě její první přesilovka nepovedla, svědčil fakt, že hrála v pěti a jeden z jejich hráčů musel za katr za příliš mnoho hráčů na ledě. Budějovičtí se v sedmnácté minutě opět přesvědčili o tom, jak je důležité mít Milana Gulaše. Budějovický odchovanec znovu nasadil svoji obávanou ránu a po nabití od Stuarta Percyho na nic nečekal a Kováře prostřelil podruhé. Vedení domácího týmu ale nevydrželo dlouho. Sobotka zaznamenal ve slotu volného Michala Řepíka a ten nezaváhal. Po první třetině tedy bylo skóre vyrovnané 2:2.

Ihned po vhazování se Sparta opět vrhla do ofenzívy, následně se ke kotouči dostal Motor. Gulaš zkoušel Kováře překvapit střelou z poloviny hřiště. Na ledě začalo jiskřit. Sobotka srazil Gulaše, který se po něm ohnal. To vše bylo při oslabení Motoru, když už na trestné lavici v tu dobu seděl Kachyňa. Na hřišti se strhla mela, rozhodčí udělili trest kapitánovi domácích, následné tresty vykrátili a Motor byl ve třech hráčích na ledě. I přes enormní tlak předvedl muž v masce jménem Strmeň množství zákroků, a České Budějovice tak odolaly. Přes čtyři minuty při hře v plném počtu hráčů Sparta doslova uzamkla Motor v jeho pásmu. Hovorka s Kachyňou v té době nemohli vystřídat. Ke štěstí Motoru se tak domácím podařilo další tlak přečkat. Sparta nakonec svůj následný tlak dokázala zužitkovat. Kempný na modré čáře nahazoval puk. Do jeho střely vložil hokejku David Tomášek a hosté podruhé v zápase vedli. Za nedovolené bránění byl vyloučen Moravčík a daroval domácím přesilovou hru. Budějovickým hokejistům se přesilovku proměnit nepodařilo. Po druhé třetině byl stav 3:2 ve prospěch Sparty.

Třetí perioda nezačala nijak v pohledném tempu jako dvě předchozí. Budvar aréna hnala svůj tým za vyrovnáním. Čachotský zkoušel Kováře překonat, ten byl rychlejší. Oba týmy si tvořily šance, leč nebyly tolik výrazné. Proti krásné kombinaci Sparty, která zakončovala prakticky do prázdné brány, vytasil Strmeň svůj beton, čímž zabránil jasnému gólu. Forman a Polášek, to jsou jména, která usedla na hanbu. Nebyla to sice celá přesilovka pět na tři, ale Motoru se naskytla velká příležitost na zdramatizování. A povedlo se! Budějovičtí to sehráli skvěle. Percy poslal puk Pechovi na jeho tradiční pravou stranu. Následný pas budějovického čísla 23 skončil na hokejce Tomáše Čachotského, který rozvlnil síť v Kovářově svatyni. Pokračovala přesilová hra pěti proti čtyřem, v ní už gól nepadl. Po nerozhodném stavu následovalo pětiminutové prodloužení.

Prodloužení skončilo už po 18 sekundách, když se trefil Michal Řepík.

HC Motor ČB - HC Sparta Praha 3:4p (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Gulaš (Štencel), 17. Gulaš (Percy), 56. Čachotský (Pech, Percy) – 8. Krejčík (Sobotka, Řepík), 19. Řepík (Sobotka), 32. Tomášek (Kempný), 61. Řepík (Sobotka, Kempný). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Ondráček, Klouček. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 348. Střely na branku: 21:36.

HC Motor ČB: Strmeň (Hrachovina) – Štencel, Vráblík, Bindulis, Percy, Hovorka, Kachyňa – Čachotský, Pech, Gulaš – Vondrka, Hanzl, Valský – Dzierkals, M. Toman, Doležal – Strnad, Přikryl, V. Tomeček

HC Sparta Praha: J. Kovář (Kořenář) – Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Krejčík, Moravčík, Polášek – Tomášek, Horák, E. Thorell – Řepík, Sobotka, M. Forman – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – Kaše, G. Thorell, Vauhkonen

Ohlasy trenérů

David Čermák (Motor): „Vzhledem k průběhu zápasu jsme rádi za bod. Měli jsme problémy hlavně ve druhé třetině, kdy jsme měli daleko střídačku a Sparta nás zmáčkla. Hráčům musím za dnešní výkon poděkovat.“

Miloslav Hořava (Sparta): „Věděli jsme, že Budějovice hrají o život a čeká nás těžký zápas. Hrálo se nahoru dolů. Konec jsme úplně nezvládli, chyběla nám trochu disciplína. Se dvěma body jsme ale spokojeni.“