sobota 22. února 2020 Petr

Na Jindřichohradecku hořela lesní školka. Hasiči varují před rozděláváním ohňů ve volné přírodě

Horké počasí jde ruku v ruce s požáry. Jeden zaměstnal včera odpoledne jihočeské hasiče v Jersicích na Jindřichohradecku. Hořet začala lesní školka s nízkými stromy a paseka. Škoda byla stanovena na 20 tisíc korun. Právě kvůli vysokým teplotám varují hasiči před rozděláváním ohňů ve volné přírodě.

Do Jersic, části obce Hříšice, vyjížděli čtyři jednotky hasičů včera v půl šesté odpoledne. „Na místo byly povolány jednotky profesionálních hasičů ze stanice Dačice a dobrovolní hasiči z Budíškovic a Dačic. Vzhledem k rozsahu požáru a povětrnostním podmínkám operační středisko jihočeských hasičů zažádalo o pomoc jednotku z Nové Říše z Vysočiny,“ popsala mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Požár zasáhnul lesní školku s nízkými stromky a paseku. Výši škody stanovil vyšetřovatel hasičů na 20 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Kvůli horkému počasí hasiči varují před rozděláváním ohňů v otevřené přírodě. Vždy je třeba dodržovat přísná pravidla. „V přírodě se pokud můžete, vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár. Nezapomeňte, že v lesích je celoročně zakázáno kouřit, zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů,“ vysvětlila Matějů.

Rozdělávání otevřených ohňů je možné jen na místech vzdálených minimálně 50 metrů od okraje lesa a sto metrů od stohů. Zcela zakázáno je rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem (lesy, louky, pole i strniště). V případě porušení tohoto mohou lidé dostat pokutu až do výše 15 tisíc korun, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až na 25 tisíc.

Oheň bychom neměli rozdělávat pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkostech křovin, ve vysoké trávě nebo poblíž zemědělských plodin a stohů. V tomto horkém počasí a za silného větru doporučují hasiči oheň ve volném prostranství vůbec nerozdělávat.

„Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy. Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů,“ uzavřela mluvčí.

Foto hzsjk.cz

Štítky hasiči, oheň, požár, Jindřichohradecko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.