sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Kvůli Prioru přišla Broukárna o zákazníky. Býval v ní dětský domov

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Broukárně. Víte, jaký jiný obchod připravil Broukárnu jeden čas o slávu? A co kvůli němu v budově bylo? Po roce 1950 byl název Brouk a Babka zrušen a obchod se přejmenoval na Vltavan. Nový název se...

DRBNA HISTORIČKA: Dům s třemi oblouky loubí

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko domu na severní straně náměstí. Dlouhou dobu měl dům nápis M. V. Trojan. Později se ale nápis změnil a v domě byl obchod u Vodičků, který prodával látky, hedvábí a podobné zboží.

DRBNA HISTORIČKA: České Budějovice byly historickým uzlem dopravy

Jedním z největších problémů, které České Budějovice jako město mají, je doprava. Nebylo tomu tak ale vždy. Dříve byly Budějce historickým uzlem dopravy. A právě dopravě se věnuje historik Jan Schinko v dalším dílu Drbny historičky.

DRBNA HISTORIČKA: Silvestr v Českých Budějovicích

I poslední den v roce vám přineseme oblíbené povídání historika Jana Schinka. Ten se dnes podíval na silvestrovské oslavy ve městě v průběhu věků. Víte, kdy se vůbec začal Silvestr slavit? A jaký repertoár převažoval v tento den v divadle?

DRBNA HISTORIČKA: Vánoce ve městě

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko ohlédnul za tím, jak se ve městě stavily Vánoce. Jaké zvyky se dodržovaly? Kdy byl ve městě poprvé ozdoben vánoční strom před radnicí? A kdo pravidelně vyhrával soutěž o nejlepší vánoční výkladní skříň?

DRBNA HISTORIČKA: Trhy na Piaristickém náměstí se začaly konat na konci 18. století

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko trhům na Piaristickém náměstí. Víte, co se na nich původně prodávalo? A kde všude trhy ve městě probíhaly?

DRBNA HISTORIČKA: Piaristické náměstí nebylo vždy hezké

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Piaristickému náměstí. Jeho název se objevil na konci 18. století. Víte, proč vlastně nejde o klasické náměstí? A od kdy se v Solnici skladovala sůl? I o tom se dnes Jan Schinko rozepsal.

DRBNA HISTORIČKA: Moderní slovo parfumerie se nepoužívalo, bylo to prostě voňavkářství

Dnešní povídání Jana Schinka je o domu, který nesl nápis Otakar Kámen. Víte, kdo Otakar Kámen byl? A kde všude ve městě měl obchody? A proč se prodejně s parfémy říkalo voňavkářství? I to se dočtete v dnešní Drbně historičce.

DRBNA HISTORIČKA: Jako první zavedl ve městě anglické kakesy Tomáš Mühlstein

Jan Schinko se v dnešním díle podíval na Sterneckovu ulici. Víte, kde ji dnes najdeme? A jaké všechny domy a provozovny se v ní nacházeli? To se dozvíte v další Drbně historičce.

DRBNA HISTORIČKA: Budějcké náměstí v roce 1936

Jak vypadalo náměstí v roce 1936? Právě na to se v dnešním dílu Drbny historičky podíval Jan Schinko. Kde na náměstí byla benzinová pumpa? A kam lidé chodili do vyhlášené cukrárny?

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.