středa 28. října 2020 Státní svátek

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Nejslavnější voják v Mariánských kasárnách

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Mariánským kasárnám. A také pravděpodobně nejslavnějšímu vojákovi, který v nich kdy byl. Víte o kom se právě toto říká?

DRBNA HISTORIČKA: Funkcionalismus v Českých Budějovicích

Víte, kdy se v architektuře začal používat termín funkcionalismus? A kdy se začal objevovat ve městě? Právě na to se podíval v dalším díle Drbny historičky Jan Schinko.

DRBNA HISTORIČKA: Art deco zasáhlo i průmysl a tvary automobilů

Jan Schinko pokračuje v sérii článků o architektuře. Dnes se zaměřil na styl Art deco. Víte, kde ve městě Art deco najdete? A kdy se do Budějc vůbec dostalo? A proč jej někteří nazývají třetím kubismem?

DRBNA HISTORIČKA: Kubismus do Budějc pronikl kolem roku 1912

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko kubismu. Víte, kdy tento směr poprvé pronikl k nám do Českých Budějovic? A kde se poprvé objevil? I to se dozvíte v dalším povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Secese v Českých Budějovicích

I dnes pro čtenáře máme další díl povídání historika Jana Schinka. Ten se tentokrát zaměřil na secesi v Českých Budějovicích. Víte, co slovo secese znamená? A kde všude ji ve městě najdeme?

DRBNA HISTORIČKA: Klasicismus

Čtvrteční díl Drbny historičky se tentokrát zaměřil na klasicismus v Českých Budějovicích. Víte, čím se tento umělecký směr vyznačuje? A kde ho v Českých Budějovicích najdeme?

DRBNA HISTORIČKA: Dopravní nehody byly i když se jezdilo pomalu, jen následky byly jiné

Dnešní díl Drbny historičky zaměřil Jan Schinko na automobily ve městě. Inspiroval ho k tomu snímek z roku 1934, na kterém je zachycena srážka dvou automobilů. Jaká byla dříve povolená rychlost ve městě? A jak se takové autonehody řešily? To se...

DRBNA HISTORIČKA: Štamgastem U Zlatého hroznu byl spisovatel Hašek

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko domu U Zlatého Hroznu. Nacházela se v něm oblíbená hospoda, později vinárna. Častým návštěvníkem byl spisovatel Jaroslav Hašek. A i když byl v Budějcích jen tři měsíce, zanechal tady výraznou stopu.

DRBNA HISTORIČKA: Jižní strana náměstí

V posledním prázdninovém díle Drbny historičky se Jan Schinko detailněji podíval na jižní stranu náměstí. Víte, jaké všechny prodejny a podniky se tam vystřídaly? A že se zde nacházela houbařská skříňka, ve které mykologové ukazovali zajímavé houby?

DRBNA HISTORIČKA: Malý mlýn

Jan Schinko se v pravidelném čtvrtečním dílu Drbny historičky zaměřil na Malý mlýn. Víte, kde se původně nacházel? A co v něm později vzniklo? Dozvíte se v dnešním povídání.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.