pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Most v ulici Karla IV.

Další dll Drbny historičky věnoval Jan Schinko mostu v ulici Karla IV. Ten se totiž aktuálně opravuje. Jaká je ale jeho historie? A odkdy se stal Mlýnský potok úzkou stokou? I to se dozvíte v dnešním povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Okolí Hroznové ulice byla skoro vinná lokalita

Další díl Drbny historičky připravil Jan Schinko o Hroznové ulici. V ní se zaměřil hlavně na vinárny. Víte, kolik jich v okolí bylo? A kdo byl nejspíš prvním vinárníkem v Budějcích?

DRBNA HISTORIČKA: Domy číslo 13 a 15 v ulici Dr. Stejskala

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko ulici Dr. Stejskala, které se hovorově stále říká Divadelní. Konkrétně se zaměřil na dva domy v této ulici. Co všechno se v nich nacházelo?

DRBNA HISTORIČKA: Pracovní název Polikliniky Jih byl Okresní ústav národního zdraví

I dnes připravil Jan Schinko další díl Drbny historičky. Tentokrát se věnoval domům na křižovatce Lidické a Matice Školské. Víte, co dříve stálo místo Polikliniky Jih? A jaký měla pracovní název?

DRBNA HISTORIČKA: Řezníci patřili v historii města k nejbohatším

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Lidické třídě. Víte, jak se jmenovala masna, která zde sídlila? Její název se podle Schinka dokonce uchoval až do dnes. To samé se nedá říct o cukráři, který měl prodejnu na druhém rohu ulice. Na...

DRBNA HISTORIČKA: Ulice 28. října se do roku 1921 jmenovala Střelničná

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnoval ulici 28. října. Víte, jak se ulice dříve jmenovala? A kde byl původ tehdejšího názvu? A co dříve bylo v domě, ve kterém dnes sídlí policie?

DRBNA HISTORIČKA: Solnice a hrad

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Solnici. Proč je někdy řazena do gotiky a jindy zase do renesance? Dozvíte se také, proč zařadil Tomáš Durdík České Budějovice do Encyklopedie českých hradů. Měly vůbec České Budějovice hrad?

DRBNA HISTORIČKA: V Kněžské sídlila První realitní a zprostředkovací kancelář. Vlastnil ji Václav Kahuda

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko znovu Kněžské ulici. Tentokrát se ale rozepsal o domu s nápisem Václav Kahuda. Víte, k čemu dům sloužil? A kdo v něm bydlel? Dnes v něm najdeme restauraci Life is Dream.

DRBNA HISTORIČKA: V Kněžské 33 sídlil kartáčník, ale i módní salon

Dnešní díl Drbny historičky bude o domech v Kněžské ulici. Konkrétně o domu číslo 33. Co nebo kdo v něm sídlil? Právě o tom se dnes rozepsal Jan Schinko.

DRBNA HISTORIČKA: V Kanovnické ulici se nacházela nejstarší trafika ve městě

Ve čtvrtečním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na dům č. 2 v Kanovnické ulici. Dříve se v něm nacházelo oblíbené hračkářství nebo třeba papírnictví. Na obrázku ale kromě popisovaného domu najdeme například nejstarší trafiku ve městě.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.