Počasí dnes20 °C, zítra21 °C
Neděle 19. května 2024  |  Svátek má Ivo
Bez reklam

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Průmyslová škola v Resslově ulici patří mezi významné stavby české secese

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko věnuje průmyslové škole v Resslově ulici. Ta patří mezi významné secesní stavby a objevuje se i v několika publikacích o české architektuře. Projektoval ji Josef Pfeffermann a její průčelí navrhl...

DRBNA HISTORIČKA: Májový průvod vyrážel za první republiky od Dělnického domu

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko věnuje Dělnickému domu. Ten stával na Pražské třídě a kromě dělnického družstva v něm sídlila například novinová redakce, restaurace či komunální podnik. Za první republiky pak od domu vyrážel...

DRBNA HISTORIČKA: Krumlovský rybník sloužil jako zásobárna vody. Přes dno pak jezdila koňka

Ani dnes nechybí nový díl Drbny historičky. Historik Jan Schinko se tentokrát podíval na Krumlovský rybník. Víte, kde stál? A k čemu sloužil? Dnes stojí na jeho místě justiční palác.

DRBNA HISTORIČKA: Piaristická ulice byla jeden čas plná i hub

Jan Schinko se v dalším dílu Drbny historičky podíval na známou Piaristickou ulici. Dříve se jí říkalo Klášterní nebo U Klášteru. Jeden čas se tady konaly například houbové trhy. Kromě obchodů se ulice ale nijak nezměnila.

DRBNA HISTORIČKA: Voda a zeleň objímají město jako prsten skvostný, napsal Neruda

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko věnuje pohledu na nábřeží v Rybní ulici. Místo souvisí i s návštěvou básníka Jana Nerudy, kterého zaujaly vodní toky. Po návštěvě napsal, že Budějovice České mají nepopíratelnou líbeznost svou.

DRBNA HISTORIČKA: Lázně Ferdinandovy stály podél levého břehu Mlýnské stoky

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na pohled z období před rokem 1911. Jsou na něm klasicistní Ferdinandovy lázně. Ty si nechal nechal postavit v roce 1887 Ferdinand Hrbek.

DRBNA HISTORIČKA: Za Dlouhým mostem stál domek, ve kterém byl výběrčí mýta

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko věnuje pohledu na Dlouhý most směrem z města. Tam se platilo mýtné za potah a koně. Přímo za mostem směrem do města pak stál domek, ve kterém dříve úřadoval výběrčí mýta.

DRBNA HISTORIČKA: Remlovy Dvory byly zlikvidovány před stavbou budějckého sídliště

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko věnuje Romlovým Dvorům. Víte, kde dříve ležely? Jaké sídliště dnes najdete na jejich místě?

DRBNA HISTORIČKA: Při promítání v Besedě se hrálo na klavír

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko věnuje snímku z období před rokem 1924. Na něm je blok domů kolem Besedy. Právě tento objekt je spojen s prvním biografem ve městě. Filmy byly bez zvuku. Někdy se při promítání hrálo na piáno.

DRBNA HISTORIČKA: Nedaleko bývalé Linecké brány stál Velký pivovar

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Divadelní ulici v centru Českých Budějovic. Právě v této lokalitě se v minulosti nacházela Linecká brána, kterou město srovnalo se zemí.

Historička  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.