Léto patří umění – Alšova jihočeská galerie láká na bohatý doprovodný program

Výstavy v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou letos doplní pestrý doprovodný program. Návštěvníky čekají komentované prohlídky, filmové projekce, plenér, botanická vycházka, odborná přednáška i křest katalogu s koncertem.
Doprovodné akce se vztahují ke třem hlavním výstavám v Zámecké jízdárně: Sny o krajině: Schikaneder – Slavíček – Moll aj., Jiří Balcar: Filmové plakáty malbou a koláží 1959–1967 a Jan Vičar: Černé slzy.
Program propojí výtvarné umění s filmem, hudbou i krajinou a nabídne řadu příležitostí zažít výstavy z nových perspektiv. Ať už vás oslovuje krajinomalba přelomu 19. a 20. století, filmový plakát či současné umění, v letní sezoně si v AJG vybere každý.
Za uměním se můžete vydat také do Wortnerova domu v Českých Budějovicích na výstavu Federica Fusje s názvem Olam, vy, kteří jezdíte na bílých oslících a na stálou expozici ze sbírek AJG. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni nabízí výstavu Přenos 1966–2026, věnovanou Mezinárodnímu sympoziu keramiky Bechyně ve sbírkách AJG, a stálou expozici Porta ceramica.
Doprovodný program k výstavě Sny o krajině
- 22. 8. 2026, 14.00
Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Adamem Hnojilem - 5. 9. 2026, 14.00–16.00
„Uhlík jako paměť stromu“ – plenér s edukačním oddělením AJG
Sraz před vchodem do Zámecké jízdárny AJG - 5. 9. 2026, 16.30
Komentovaná prohlídka s Kristýnou Hochmuth z Národní galerie Praha - 6. 9. 2026, 16.00
Botanická vycházka s Jitkou Štěrbovou z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – regionální pracoviště jižní Čechy
Sraz před vchodem do Zámecké jízdárny AJG - 26. 9. 2026, 14.00
Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Adamem Hnojilem - 10. 10. 2026, 14.00
Komentovaná prohlídka s Monikou Švec Sybolovou z Národní galerie Praha - 24. 10. 2026, 14.00
Komentovaná prohlídka s Monikou Švec Sybolovou z Národní galerie Praha - 24. 10. 2026, 16.00
Přednáška „Od krajiny a přírody k environmentu v uměleckém kontextu“
Veronika Faktorová a Karel Stibral - 21. 11. 2026, 14.00
Dernisáž výstavy
Filmové projekce k výstavě Jiřího Balcara
„Ve spolupráci s českobudějovickým Biografem Kotva představuje Alšova jihočeská galerie filmy, které úzce souvisejí s tvorbou Jiřího Balcara a fenoménem českého filmového plakátu,“ představuje doprovodný program kurátor Zdenek Primus.
Představeny budou jednak některé filmy, ke kterým v 60. letech Balcar vytvořil plakáty, a také dokumentární snímek mapující prostředí českého grafického designu.
Bonusem pro návštěvníky je propojení galerie s Biografem Kotva. Vstupenka na film zároveň platí jako vstupenka na výstavu Jiřího Balcara v AJG. Naopak se vstupenkou z výstavy získáte v Biografu Kotva slevu 20 Kč na filmovou projekci.
Filmové projekce v Biografu Kotva
Program projekcí
- 11. 8., 20.00
Velká země - 25. 8., 20.00
Perličky na dně - 8. 9., 20.00
Identita: Film o českém grafickém designu a přednáška Český filmový plakát
Biograf Kotva
Lidická třída 2110
370 01 České Budějovice
Vstupenky zakoupíte na pokladně Biografu Kotva.
Doprovodný program k výstavě Černé slzy
Jedním z vrcholů doprovodného programu bude 25. 9. v Zámecké jízdárně na Hluboké slavnostní křest výstavního katalogu spojený s mimořádným hudebním večerem.
„O jedinečný dialog hudby a výtvarného umění se postará špičkové Trio Bohémo, které uvede skladby významného českého skladatele, muzikologa a profesora Jana Vičara z Olomouce – jmenovce autora výstavy. Návštěvníky tak čeká výjimečné setkání dvou uměleckých světů, které propojí společné jméno, současné umění i živá hudba v neopakovatelné atmosféře galerie,“ přibližuje program kurátor Jan Kunze.
Kompletní program doprovodných akcí a bližší informace jsou průběžně aktualizovány na webu AJG, kde jsou zveřejňovány také další programy k aktuálním výstavám. Sledujte i sociální sítě AJG.
Změna programu vyhrazena.













