St 12. 8. 2026Klára
Doprava

Památkově chráněný most z poloviny 19. století je opravený

Jakub Bartoš1 minuta čtení27. 10. 2021, 17:34
Rekonstrukce kamenného mostu přes koryto říčky Polečnice ve Starých Dobrkovicích je dokončena.
Rekonstrukce kamenného mostu přes koryto říčky Polečnice ve Starých Dobrkovicích je dokončena. · Foto: oKS

Ve Starých Dobrkovicích skončila rekonstrukce kamenného mostu přes koryto říčky Polečnice. Památka z poloviny 19. století patří nedalekému městu Český Krumlov. Oprava vyšla na téměř čtyři miliony korun.

Kamenný klenutý most z poloviny 19. století je architektonickou kulturní památkou, a tak bylo nutné věnovat pracím zvláštní péči. Letos bylo nutné rekonstruovat horní část mostu a nosnou konstrukci. 

„Byla tam nefunkční izolace, mostem protékala voda, také nevyhovoval zádržný systém ocelových svodidel necitlivě zabudovaných v betonových římsách,“ shrnuje starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Vybraná stavební firma proto odstranila stávající vozovku a most kromě jiného vyztužila. Stávající nepůvodní betonové římsy pak nahradily nové zdi z přírodního kamene a ručně opracovaných žulových krycích desek. Nové zdi tvoří záchytný systém, a tak bylo možné odstranit svodidlo na mostě. Nové jsou také povrch silnice či odrazové pruhy.

Oprava stála čtyři miliony korun

„Rekonstrukce památkově chráněného mostu vyžadovala výjimečný přístup, kamenické práce prováděl kameník z Českého Krumlova tradičním způsobem a stejně se prováděla i ruční úprava krycích desek,“ upozorňuje starosta.  

Nová a původní podoba mostu. Zdroj: oKS

Přestože místní část Staré Dobrkovice spadá pod Kájov, most je ve vlastnictví města Český Krumlov. Rekonstrukce stála ne­celé čtyři miliony korun. Jihočeský kraj na akci přispěl částkou 1,5 milionu korun, práce provedla firma K-Building CB.

Kamenný klenutý most je hodnotným a autenticky dochovaným příkladem dopravní technické stavby. Je ukázkou technické vyspělosti období 19. století, kdy tento region zaznamenal vzestup. 

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korunSpolečnost

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korun

Areál Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích během léta prochází významnou proměnou. Škola realizuje rozsáhlé stavební úpravy a modernizaci vybraných budov, jejichž cílem je rozšířit výukové kapacity, zlepšit komfort studentů i zaměstnanců a dále posílit bezbariérovost celého kampusu.

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korunSpolečnost

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korun

Areál Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích během léta prochází významnou proměnou. Škola realizuje rozsáhlé stavební úpravy a modernizaci vybraných budov, jejichž cílem je rozšířit výukové kapacity, zlepšit komfort studentů i zaměstnanců a dále posílit bezbariérovost celého kampusu.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook