pátek 30. července 2021 Bořivoj

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Upozornění místo pokut za jízdu načerno

Od 1. června se na dříve bezplatné autobusové lince 23 platí běžné jízdné jako na jiných linkách českobudějovického dopravního podniku. Jsem rád, že jsem se stal svědkem lidského přístupu městského dopravce.

Nedávno jsem sám cestoval tímto spojem, a byl jsem překvapen, když nějaký mladší muž se ptal cestujících, jestli vědí, že tato linka už je zpoplatněna. Dva lidé to nevěděli, a tak dostali od dotyčného letáček s vysvětlením. Takový přístup se mi líbí. Linkou 23 jezdím poměrně často, a už jsem na ni zažil i revizory. Jsem však rád, že se střídá represe s prevencí a kontroloři nevybírají jenom pokuty od těch, kteří cestují načerno. Je mi jasné, že v tomto případě to může být jinak, a lidé jezdí bez jízdenky, protože nezaregistrovali novinku, tedy že od začátku června s výjimkou řidiče nebo jednoho člověka z osádky auta, kteří mohou cestovat na parkovací lístek, se za cestování touto linkou platí.

Přísně direktivně, je fakt, že není povinností městského dopravce opakovaně upozorňovat lidi, na změny v přepravních podmínkách. Je to stejné, jako když jde zákazník nakupovat do obchodu. Také je jeho povinností zjistit si dopředu kupní podmínky. A při cestování veřejnou dopravou platí to samé, lidé se musí dopředu seznámit s přepravními podmínkami konkrétních dopravců. V tom případě udělal českobudějovický dopravní podnik dobrý skutek, když informoval tímto způsobem cestující o změnách na třiadvacítce.

Zpoplatnění linky 23 ze strany českobudějovické radnice chápu. Ona je primárně určena pro dopravu řidičů a osádek aut ze záchytného parkoviště v Jírovcově ulici do centra města a nikoliv pro místní obyvatele. Město také musí kvůli výpadků příjmů kvůli koronavirové krizi zajistit náhradní finanční zdroje. A toto je rozumné řešení.


 

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.