pondělí 12. dubna 2021 Julius

Předvolební chat s Vladislavem Nadberežným

Předvolební chat s Vladislavem Nadberežným
Nově vzniklé hnutí Nová Generace kandiduje v říjnových volbách vůbec poprvé. Lídrem krajské kandidátky je pětatřicetiletý podnikatel a ředitel rodinné tiskárny v Českých Budějovicích Vladislav Nadberežný. Jak se jeho hnutí profiluje a s jakými názory se ztotožňuje? A co by bylo prioritou krajských zastupitelů hnutí Nová Generace, pokud by se uspěli ve volbách? Ptejte se ho v našem on-line chatu, který začíná v úterý 27. září od 10:00.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Snadný kredit za 48 hodin Dobrý den, Nabízím Vám kredity s velmi jednoduchými podmínkami nad maximální dobu splatnosti 25 let bez ohledu na zapůjčenou částku. Pokud máte zájem, kontaktujte mě. e-mail: francoisemorandeau@hotmail.com
francoise morandeau

Otázka
ON-LINE CHAT SKONČIL.
Redakce Budějcké Drbny

Odpověď
Děkuji všem čtenářům Budějcké drbny za otázky, přeji vám krásný zbytek babího léta a šťastnou ruku za necelé 2 týdny u voleb. A redakci drbny za výbornou kávu a koláče :-) Vláďa Nadberežný
27.9.2016 12:18:55

Otázka
Dobrý den pane Nadberežný. Bylo obtížné sestavit kandidátku? Upřímně - znáte každého svého kandidáta a stojíte si za ním? Když vidím, že jsou v některých stranách jsou na posledních místech kandidáti starší 80 let, bylo by zajímavé je vykřížkovat, aby začali naplňovat volební program...evidentně jsou připsáni "do počtu".
Marek

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Než jsem udělal finální rozhodnutí o založení hnutí, tak jsem 2 měsíce jednali s mými dlouholetými přáteli po celém kraji, zda by do toho šli. Jednoduché to nebylo v tom, že lidé jsou z politiky zklamáni, ale pořád ještě na ni nezanevřeli. Velmi pečlivě jsem vybíral ty, které dobře znám jak pracovně, tak povahově, aby mělo hnutí šanci přežít po volbách, protože už zaznamenávám tlaky zvenčí, aby se hnutí rozpadlo, tak jako to už bylo v jižních Čechách několikrát. 80% lidí z kandidátky znám velmi dobře osobně a stojím si za nimi, další jsou dobří přátelé mých přátel, proto jim věřím. Může se tedy stát, že někteří jednotlivci tlak neustojí, ale nenapadá mne nikdo. Je to také hlavně na mé osobě, zda nezklamu já, v tom, co jsem lidem slíbil, když jsem hnutí zakládal.
27.9.2016 12:16:38

Otázka
Dobrý den, jak vnímáte kauzu přesunu letecké záchranné služby do Bechyně, ačkoliv má Planá skvělý a velmi moderní heliport? Není to jen zástěrka, aby armáda našla využití pro nevyužívané helikoptéry? Děkuji.
Karel Suchý

Odpověď
Dobrý den, těžké posoudit, co je v pozadí, to vědí vždy jen samotní aktéři. Já v tuto chvíli musím pochválit vedení kraje, že tuto myšlenku dokázalo obhájit, ač ještě není vyhráno. Ukáže čas. Nicméně jednu poznámku k tomu ještě mám - tato kauza ukazuje na problém přebujelé státní správy. Máme na zemi města s 8-10 miliony obyvatel, které řídí starosta s radou, či výkonným týmem. U nás máme vládu, senát, parlament, kraje, obce,... A díky dlouholeté vyhraněné politice se takové kauzy prostě dějí, vždy se najde někdo, kdo se může dobré myšlence postavit do cesty.
27.9.2016 11:46:17

Otázka
Dobrý den pane Nadberežný. Co když neuspějete ve volbách do kraje, budete usilovat o obce, nebo NG rozpustíte?
Leoš

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Ukážou volby :-) Pokud bychom výrazně neuspěli, bude za zvážení, zda má myšlenka NOVÉ GENERACE budoucnost. Nicméně zatím, jak se setkáváme s ohlasy, tak máme šanci uspět, proti nám je pouze čas a finanční rozpočet proti velkým stranám a hnutím :-) Náš další cíl je budovat NG od spodu, tak aby hnutí posilovalo od základů - města a obce. Máme už vytipováno několik obcí a měst, kde bychom sestavili kandidátku.
27.9.2016 11:49:41

Otázka
Můžete prozradit, koho jste doposud volil? Tedy než jste založil vlastní hnutí?
Radek

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. To určitě není tajemství - tam, kde kandidoval otec, tak jsem ho zakroužkoval, jinak jsem k volbám nechodil. Ale samozřejmě jsem z toho nebyl úplně nadšený - podpořil jsem člověka, kterého uznávám, ale zároveň pomohl jiným lidem, které naše město a kraj brzdí. I proto jsem inicioval založení hnutí NOVÁ GENERACE, abych mohl volit s klidným srdcem :-)
27.9.2016 11:29:53

Otázka
Teď jsem si od vás přečetl, že město ČB je bez peněz...takže volejbalisté budou opět několik dalších let bez nové haly? Že by nám jí postavil kraj? Je to ostuda.
Jarda Haman

Odpověď
Dobrý den, město má nemalé úvěry z minulých let, kam a jak tyto peníze šly, je už škoda komentovat. Na příští rok je do investic plánováno cca 100mil Kč (pokud mám z radnice přesnou zprávu). Otázka haly se řeší, ale podle mého názoru spíš s vidinou hezké zakázky, než efektivního využití peněz. Je plánována rekonstrukce za cca 300-400mil Kč, která ale neposune volejbalisty výrazně dopředu. Já nazývám věci pravým jménem - v posledních 15-20 letech se nejenom na Budějovicku "projedly" obrovské finance, ale tolik to vidět není a hlavně tam, kde je potřeba. A poslední roky se to projevuje čím dál víc - objevují se nové potřeby, ale peníze prostě nejsou. Pokud nechceme jen naříkat, tak musíme hledat řešení ve stavu, jaký je - např. volejbal více přesunout do Budvar arény (ač to má své limity, ale diváci i sportovci si to zaslouží).
27.9.2016 11:26:18

Otázka
Ještě jednou dobrý den, ještě mám jednu otázku. Četl jsem program Nové Generace a je samozřejmě zkrácený. Můžete tedy konkrétněji rozvést, jak chcete řešit nějaký bod z Vašeho programu? Jako otce malých dětí (3 a 5) by mě zajímal školství, sport a mládež.
Petr Marek

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Já mám děti 4, takže vím dobře, že rodiny s dětmi to nemají lehké a všeobecně se sází na to, proč by ti rodiče neplatili, když to dělají pro své děti. Náklady ale rostou a děti se tak stávají luxusem. My chceme pomoct tak, že krajské peníze budeme směřovat co nejširší části obyvatel, nejenom do malých projektů. Zároveň si uvědomujeme nedostatek financí a tak chceme hledat taková řešení, která jsou reálná. V rámci vzdělávání chceme už od základních škol více podpořit finanční vzdělávání dětí. U sportu vidíme řešení např. otevřením školních hřišť veřejnosti (odpoledne a o víkendu), tam, kde je to pro ředitele škol možné. Ve větších městech jsou lokality, kde je prostorově i finančně nereálné budovat nová hřiště, toto je jediná reálná cesta.
27.9.2016 12:09:31

Otázka
Dobrý den, pane Nadberežný. Všiml jsem si, že jste dosud ve své kampani neútočili na jiné strany nebo hnutí, jak je tomu v předvolebních kampaní zvykem. To Vám nikdo nevadí?
Petr Marek

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Máte pravdu, někdy jsme za to i lehce kritizováni, že do nikoho nekopeme a že jsme málo "agresivní". O tom to není, kdybychom byli s politikou spokojení, tak do ní nejdeme. Ale vše stavíme na tom, kdo a jací jsme, co máme za sebou. Kritizovat je jednoduché. Mám takovou i osobní zkušenost, když se nám nedařilo v podnikání, tak konkurence kopala, zkreslovala, vymýšlela si. A takové jsou z velké části i volební kampaně - vystřelit, pošpinit, volič si stejně fakta zjišťovat nebude. My jsme tehdy ale zvolili taktiku, že budeme dělat jak nejlépe to půjde a konkurence se vlastně vyfaulovala sama - zákazníci se sami přesvědčili, jací jsme a podle toho si udělali názor. Je to běh na delší trať, ale vyplácí se. Věřím, že to tak může fungovat i v politice :-)
27.9.2016 11:20:32

Otázka
Mám ještě jednu otázku týkající se Boletic. Je zde najednou k "dispozici" hodně pozemků, majetku apod. Co s bývalým vojenským prostorem hodláte udělat? Např. druhé "Lipno"?
Jana Smutná

Odpověď
Dobrý den, přiznám se, že podrobné informace o Boleticích nemám, ale děkuji za tip, určitě se na to teď zaměřím. V Boleticích jsem byl shodou okolností toto léto 2x - u Perneku na bio-farmě s rodinou na víkend a teď u Chvalšin. Nádherná příroda na procházky a relaxaci. Měl-li by tento prostor být využit, tak bych viděl využít jeho atraktivity, nedělat z Boletic atrakci.
27.9.2016 11:56:51

Otázka
Dobrý den, prý máte strach z toho, že se z letiště stane místo osobní, popř. kombinované dopravy čistě nákladní...jste tedy proti němu?
Petr Král

Odpověď
Dobrý den, vize Letiště je zatím nečitelná, takže můžeme mít strach z čehokoliv. Nicméně cargo-doprava si myslím, že nehrozí a to hlavně proto, že tu po ní není poptávka. Firmy působící v kraji chtějí hlavně dálnici a kamiony, to je pro ně priorita. Letiště na 3-4 místě. A nová firma, která by zde udělala překladiště - já se na to dívám reálně - co ji můžeme nabídnout? Chybí zde citelně zaměstnanci a silnice to by byl důvod, proč by jakýkoliv investor z takové myšlenky vycouval. Jedině, že by nový zaměstnavatel nabídl ještě lepší podmínky a "ukradl" tak stávající zaměstnance, za což by jihočeské firmy určitě nebyly kraji vděčné.
27.9.2016 11:11:59

Otázka
Dobrý den, pane Nadberežný, s kým byste si na hejtmanství nesedl k jednomu stolu?
Martina Dalešická

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Vybírat si nemůžeme, rozhodnou voliči a to budeme respektovat. Já se kolem politiky pohybuji už dlouhá léta a tak většinu lidí znám, myslím si, velmi dobře. Já chci bojovat za dobré nápady pro občany kraje a navrhne-li to kdokoliv, tak to podpořím :-) Hezký den
27.9.2016 10:57:55

Otázka
Váš názor na uprchlíky? Má krajský politik šanci v této problematice něco změnit?
Luděk

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Samozřejmě jen velmi omezenou a tak v našem volebním programu nemá místo, přestože na migraci a EU máme svůj názor. Slibovat stavby plotů, obranu hranic a další věci - bylo by to krásné, ale s trochou nadsázky, krajský politik těžko vymění hasičům stříkačky za samopal, ač to může mít ve volebním letáku. Popravdě o otázce migrace a EU jen velmi těžko rozhoduje naše vláda a parlament, natož aby mohl kraj něco ovlivnit. A můj osobní názor - je to samozřejmě velký problém. Cestuji hodně po Evropě a vidím, jak se změnila a nejsem z toho nadšený. U nás v ČR jsou opět dva tábory tvrdě proti sobě - zastánci a odpůrci. Já jsem z firmy zvyklý řešit problémy od základu a ne jen odsouvat. Až uslyšíme o zklidnění situace v Sýrii, Iráku, Egyptě, Turecku, Jugoslávii, Ukrajině, apod., pak možná svitne naděje na ukončení uprchlické krize.
27.9.2016 10:48:59

Otázka
Jak si jako volič mám zařadit hnutí Nová Generace, čím se lišíte od zavedených stran? Priority má snad každá strana či hnutí vesměs stejné. Co nového chcete do krajské politiky přinést? Děkuji.
Viktor Omáčka

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Já vidím rozdíl min. ve 2 věcech - snažíme se dávat do programu věci jednoznačně vč. řešení. Aby měli naši voliči jasnou představu, s čím do politiky jdeme. Druhou a na jih Čech poměrně novou věc vidím v samotném založení hnutí. U nás je velmi typické, že jsou lidé zklamáni z nabídky, která tu je a tak velké strany vytvoří nový subjekt, dají nové tváře, nové jméno, ale politika zůstane stejná. Sami máme zkušenost minimálně posledních 20 let - ve vedení kraje se defakto nezměnilo pozadí a proto jsem také do politiky šel. Od začátku stavíme hnutí od spodu, bez vnějšího vlivu, s jasně čitelnými financemi, odkud jdou. Díky tomu můžeme udržet nezávislost a realizovat politiku podle svého programu.
27.9.2016 11:05:31

Otázka
Na Drbně jsem četl pět vašich hlavních priorit. Z toho tři se týkají dotací!!! Podle mě jsou dotace velké zlo a nikdy nebudou spravedlivě rozdělovány. Jak na to chcete dohlédnout, aby tomu tak bylo? Já bych je zrušil.
Karel Svobodný

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Já bych rozlišil Evropské dotace, které jsou skutečně velmi neefektivní a potom dotace státní (naše obecní, krajské, apod.), které jsou v některých oblastech defakto jedinou možností podpory pro obce, zájmové spolky, sport, apod. V danou chvíli je ale potřeba pracovat s tím, co je a to jsou bohužel jen dotace. V dlouhodobém horizontu je třeba hledat další zdroje financování pro stát, kraje a obce, plnit jen z daní a výběru DPH je podle mne dlouhodobě neudržitelné. To je ale běh na delší trať. Nyní je třeba pracovat s dotacemi tak, aby se finance dostali tam, kde jsou potřeba - občanská vybavenost, sport, vzdělávání, silnice. Až budeme bohatý kraj s přebytkem financí, můžeme si dovolit i jiné stavby.
27.9.2016 10:42:54

Otázka
Kam až dohlédnete od krajského města? Víte např. něco o problémech v pohraničí?
Jana Smutná

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Nevím zda myslíte něco konkrétního, ať už Šumavu, nezaměstnanost, chátrání některých obcí, uprchlická krize...? Já jsem se narodil v Písku a už 26 let žiji v Budějovicích, nicméně po kraji hodně cestuji, mám spoustu dobrých známých mezi starosty (Vimpersko, Lipensko, Nové Hrady, apod.) a vždy se hodně ptám, co tam koho trápí a jak se tam žije. Odpovím ještě tak, že o svých problémech by si měli převážně rozhodovat místní a kraj by jim v tom měl dát maximální podporu - vy tam žijete denně. Stejně tak jako občany žijící na Šumavě určitě méně trápí nedostatek parkovacích míst v Budějovicích :-)
27.9.2016 10:53:18

Otázka
Doprava, doprava, doprava. Šel byste kopnout do země, když prosadíte okruh Budějovic?
Petr Linha

Odpověď
Dobrý den, myslím, že to by asi nepomohlo, to bychom se bohužel vrátili k předlistopadovým akcím Z :-) Doufám, že nás toto čeká, protože z mé zkušenosti, peníze ve státě stále ještě jsou, jen je potřeba je směřovat smysluplně. Z pozice politika bych hlavně podpořil veškeré úřední postupy, aby mohli na stavbu přijet i stroje. Hezký den
27.9.2016 10:37:15

Otázka
Dobrý den, přestanete podnikat, kdybyste se stal hejtmanem? Teď je to poměrně populární téma. Pokud vím, máte tiskárnu a můžete toho využívat. Děkuji za odpověď.
Jana Václavíková

Odpověď
Dobrý den, já bych chtěl být na politice nezávislý, chci ji dělat proto, že mne baví a myslím si, že mám co nabídnout, aby díky NOVÉ GENERACI byl náš kraj lepší. Tu nezávislost si chci udržet právě díky firmě, která mne živí a baví. Poslední roky jsme hodně pracovali na transparentnosti a v rámci podnikání nemám co skrývat, naopak je o mne vše dostupné. Firma není nijak závislá na státních zakázkách, ani nikdy nebyla, což je podle mne velkou výhodou, že jsem v tomto nezávislý a tak mohu dělat politiku jak chci já a ne jak by mi mohl někdo diktovat :-)
27.9.2016 10:30:55

Otázka
Dobrý den pane Nadberežný, "nebojujete" s otcem, když se bavíte o politice? Přeci jen je z jiné politické strany. A nepřekvapilo ho, že jste založil "svoji" stranu?
Honza

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Já zastávám věc, že je potřeba komunikovat a stejně tak to máme s otcem. Spíše bojujeme v rámci názorů ve firmě, ale ke shodě vždy dojdeme. Co se týká politiky, tak mi otec nikdy nedával "nalévárnu", jaké to bylo a jaké je to teď. Ale jedno mne naučil - naslouchat všem a pak si udělat vlastní názor a zkušenost. Trápí mne, jak je politika a politické názory vyhraněné, ale mohou za to sami politici, tuto situaci sami podporují a zahání věci do extrémů.
27.9.2016 10:34:58

Otázka
Pane Nadberežný, pokud byste se stal hejtmanem, jaké první pracovní kroky byste ve funkci udělal? Odpovídaly by vašim programovým prioritám? Moc děkuji.
Jan Dlouhý

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Já samozřejmě nepředpokládám, že bychom uspěli natolik, abych se stal hejtmanem :-) My očekáváme výsledek 7-10% a chceme tak přispět k povolebnímu vyjednávání a neblokovat příští 4 roky. Já osobně nemám rád boje o koalici, kdy ti malí vydírají velké. Takže budeme respektovat výsledek voleb a podpořit vše, co bude v souladu s naším programem. Nejdeme do politiky na 1 volební období a chceme-li tedy něco změnit, tak jen bořit a kritizovat nepomůže. Na druhou stranu nechceme zapadnout do toho, jak to nyní funguje, je co zlepšovat. Z vlastní zkušenosti vím, že to bude tenký led, ale s tím počítáme :-) Hezký den
27.9.2016 10:26:55

Otázka
Dobrý den, jaký volební výsledek očekáváte a s jakým byste byl spokojen?
Pavel Trněný

Odpověď
Dobrý den, přiznám se, že v letošních krajských volbách je spousta faktorů, které jsou těžko čitelné, jak zasáhnout do volebního výsledku - počet kandidujících stran a hnutí, otázka migrace a EU (která samozřejmě nemůže být bohužel krajským tématem), nálada ve společnosti vůči politice, apod. Já říkám, že bych se nedivil za výsledek 3%, ale ani za 8-9%. My jdeme do voleb, protože nám na jihu Čech chybí nová nabídka lidí v politice, kteří ale dokáží posunout náš kraj dál, proto jsme dali dohromady tuto kandidátku. Pokud to takto budou lidé vnímat, můžeme očekávat výsledek nad 5%, který je pro nás cílový :-) Hezký den
27.9.2016 10:20:51

Otázka
Dobrý den, v Budějovicích se hodně mluví o mnoha objektech / projektech, na kterých se může / chce / nechce podílet kraj. Hlavně v oblasti kultury (a sportu). Divadlo na Mariánském náměstí, dostavba KD Slavie pro potřeby Filharmonie, multifunkční kulturní centrum na Mariánském, Rejnok, rekonstrukce či úplně nová sportovní hala apod. Jak to vidíte vy? Co vám dává smysl, co ne a proč? Moc děkuji za odpověď.
Jiří Muller

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Myslím si, že je také důležité zmínit projekt Letiště, kde výrazně figuruje jak kraj tak město České Budějovice. I zde není posun dál, co se tedy s Letištěm stane. Nicméně k projektům, které zmiňujete - já vidím hlavní problém ve financích. České Budějovice jsou finančně vyčerpané a v příštích letech nemůžeme očekávat žádné zásadní investice, takže o velkých projektech se bude bohužel "jen" povídat. Navíc se podle mne projevuje to, že v posledních 10-15ti letech nebyly peníze investovány tam, kde je potřeba, resp. jen velmi málo. Čím dál více chybí občanská vybavenost (plovárna, další sportovní hala, veřejná sportoviště, na jihu Budějovic školy a školky). Takže velké projekty budou buď stavět soukromí investoři, kteří ale nepůjdou do občanské vybavenosti, která by jim dávala ekonomický smysl, nebo musíme na takové stavby zapomenout. Zrovna včera jsem seděl ve Slavii a to je typický příklad. Myslím si, že je tedy nutné hledat další zdroje financování do měst a obcí a to nejen z lidí (daní).
27.9.2016 10:17:22

Otázka
Dobrý den, pane Nadberežný, nemáte pocit, že Vás v předvolebním boji hendikepuje Vaše jméno? Přeci jen...je spojeno s jinou stranou. Tou, kterou bych zrovna nevolila. Děkuji za odpověď.
Stanislava Marušáková

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Samozřejmě to mohu brát jako "hendikep", ale to už asi 20 let a tak jsem si na to zvykl :-) Kdo zná mne a otce, tak ví, jací skutečně jsme a to je pro mne podstatné, stejně tak koukám i na ostatní lidi. Ale chápu, že ten kdo mne nezná a podívá se, že je otec členem KSČM, že s tím může mít problém. Naštěstí, kdo mne a otce osobně zná, tak tuto skutečnost neřeší. Bylo by to na dlouhé vyprávění, kolik zbytečných předsudků od lidí mi to způsobilo. Ale asi bych to bez této skutečnosti měl v životě příliš snadné :-)
27.9.2016 10:11:04

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.