Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Předvolební chat s Janem Bartoškem

Předvolební chat s Janem Bartoškem
Většinu svého profesního života pomáhal léčit lidi ze závislostí prostřednictvím dramaterapie. Je zapáleným ochotnickým hercem, obyvatelem a bývalým místostarostou Dačic, poslancem a předsedou Poslaneckého klubu KDU-ČSL. Jan Bartošek, který v podzimních volbách kandiduje z pozice dvojky jihočeské kandidátky SPOLU, bude ve čtvrtek odpovídat v online chatu čtenářům Budějcké Drbny. Otázky však můžete poslat už nyní.

Otázka
Jake jsou 3 priority KDU-ČSL? Ve třech slovech, prosím.
Josef Mach

Odpověď
Podpora rodin, ochrana životního prostředí a kvalitní školství. Velmi děkuji všem za zaslané dotazy.
23.9.2021 11:02:18

Otázka
Zěmřujete se dlouhodobě na téma bezpečnosti. Co je potřeba v této oblasti v Česku změnit. Dělala něco aktuální vláda špatně?
Vojtěch Jurásek

Odpověď
V tomto volebním období se opakovaně ukázalo, že pro koalici hnutí ANO a ČSSD téma bezpečnosti nebylo prioritou. Již jsem zde zmínil, že vláda snížila rozpočet armády v rozpočtovém výhledu o 13 miliard a tím zpomalila řadu modernizačních projektů. V případě jmenování šéfa BIS premiér zbaběle ustoupil prezidentovi a tím zkomplikoval bezpečnostní situaci v ČR a zpochybnil naši pozici u aliančních partnerů. Stali jsme se tak do značné míry nesrozumitelní a to vše se děje za situace tak závažných kauz, jako například výbuch ve Vrběticích způsobený agenty GRU. Této vládě se také nepodařilo stabilizovat situaci u Policie ČR a u Vězeňské služby, kde vnímáme vysoký podstav. Stejně tak přichází koalice SPOLU s řešením v oblasti dezinformací, které tato vláda dlouhodobě podceňuje a v některých případech i vytváří. Pro nás je prioritou dosáhnout dvou procent HDP na rozpočet obrany ČR a být suverénním státem, který první naše alianční závazky v rámci sdílené obrany.
23.9.2021 10:54:11

Otázka
Pěkný den, pročetl jsem letmo pár vašich odpovědí a říkám si jestli dokážete odpovědět přímo. Zatím u spousty otázek čtu vaše nepříme odpovědi... Z toho bych klidně mohl usuzovat, že nejste rovný a tím pádem nedůvěryhodný. Proč když se vás někdo zeptá jestli jste spokojen s prací vašeho straníka jednoznačně... A nebo v otízce"Jste pro stejnopohlavní sňatky?" tam jste od otázky utekl hned v první větě a vykroutil se z níjako slizký had. Nemáte noty jak odpověď přímo na jasnou otázku? Nemáte názor? Jste srab?
Filip Mareš

Odpověď
Zdravím Vás, Filipe. Budu upřímný. Chceme vyhrát volby a našim hlavním cílem je zamezit vládnutí hnutí ANO s extremisty z SPD a KSČM. Našim úkolem je postavit demokratickou prozápadní vládu, která zajistí, aby platily zákony pro všechny. Aby obyčejné lidi nesežrala inflace a vysoké ceny a aby náš stát nezbankrotoval, protože rozdá vše na dávkách. Témata, která zmiňujete, mi nepřijdou pro budoucnost ČR teď tak důležitá, abychom se jimi štěpili a rozhárávali. Jsem zde jednoznačně pro svobodné hlasování poslanců bez stranických not. Protože jde o citlivé téma, na které má každý svůj osobní názor. Navíc jsem přesvědčen, že nejprve je potřeba o tomto tématu skutečně seriózně diskutovat a pokusit se najít řešení, které bude podporovat co největší část české společnost. Ne protlačit něco na sílu o jeden hlas.
23.9.2021 10:53:58

Otázka
Pardon, omylem jsem odeslal nedopsanou otázku. Zvažuji vstup do KDU-ČSL, zajímalo by mne proč jste do ní vstoupil vy. Zaroveň proč jste nevstoupil do TOP09 v roce 2009? Děkuji za odpověd
František Havelka

Odpověď
Vážený Františku, těší mě, že o tom přemýšlíte. Jestli si o tom chcete osobně popovídat, nabízím vám společné kafe. Pro vstup do lidové strany mě ovlivnil tehdejší starosta Dačic, Ing. Jelínek. Poctivý chlap, kterého si nesmírně vážím. V době, kdy vznikla TOP 09, mě nesmírně mrzel celý ten proces štěpení, protože odešla část mých kamarádů. Já jsem v tomto konzervativní. Vstupoval jsem do KDU-ČSL a v KDU-ČSL chci zůstat, protože to, jakým způsobem se staráme a pomáháme rodičům a slabším, tak to jsou pro mě hodnoty, proč jsem věrný této značce. Současně mě těší, že v dnešní době jsme schopni spolupracovat a tvořit společné koalice na všech úrovních.
23.9.2021 10:47:59

Otázka
Zvažuji o vstupu do KDU-ČSL.
František Havelka

Otázka
Pijete alkohol?
Marek Jurčeko

Odpověď
V této oblasti mě velmi ovlivnila moje předchozí práce terapeuta, kdy jsem pomáhal lidem s jejich závislostmi na návykových látkách. Za sebe mohu konstatovat, že zhruba rok plně abstinuji a tato změna přinesla řadu pozitivních věcí do mého života.
23.9.2021 10:29:01

Otázka
Proč je armáda, v tak špatném stavu?
Jan Míka

Odpověď
Nemyslím si, že je ve špatném stavu. Profesionalitu našich voják jsme mohli sledovat, ať už při evakuaci v Afghánistánu, plnění úkolů během misí nebo při plnění úkolů během pandemie. Práce vojáků si nesmírně vážím a mají můj respekt. To, co se nedaří, je modernizace naší armády. Tento proces je často zdlouhavý a komplikovaný. Naše armáda musí být nejen skvěle vycvičená, ale také moderně vybavená, abychom dokázali chránit životy našich vojáků. O to víc mě mrzí, že tato vláda společně s ČSSD podporovaná SPD a KSČM sebrala z rozpočtu armády v rozpočtovém výhledu více než 13 miliard. Pro koalici SPOLU je bezpečnost naší země naprosto klíčová a my to změníme.
23.9.2021 10:27:26

Otázka
Co je nevětší výhodou spojení stran do koalice SPOLU? Nemáte třeba, jako ve velkých rodinách problém s tím, prosadit své vlastní (stranické)?
Jakub Poledník

Odpověď
Od začátku je spolupráce v rámci koalice SPOLU férová s vzájemným respektem a ochotou přinést pozitivní změnu v naší společnosti. Osobně jsem se účastnil na tvorbě části koaličního programu a mohu říct, že diskuze byla vždy odborná, věcná a férová. Řada lidoveckých priorit, ať už v oblasti bydlení, ochrany přírody a bezpečnosti jsou do koaličního programu zapracované. Skutečně cíl, který máme před sebou a tím je přinést změnu, je pro nás důležitější než se dohadovat o malichernostech.
23.9.2021 10:19:06

Otázka
S jakou stranou či hnutím, byste v žádném případě nechtěl vy osobně sedět ve vládě? A proč.
Dana Kadlčíková

Odpověď
Jak jsem již napsal v předchozích odpovědích, jednoznačně KSČM a SPD, které považuji za extremistické strany a jejich politický program tedy vystoupení z EU a NATO beru jako poškozování zájmu ČR. Do stejného ranku patří také Trikolora a Volný blok. Problematické je také hnutí ANO.
23.9.2021 10:14:31

Otázka
Co si myslíte o narovnáni určitých práv pro registrované partnery jako dědické právo, či to aby měli právo být vdovcem, vdovou?
Jiří Malý

Odpověď
Souhlasím s tím, že základní práva (dědické nebo informování o zdravotním stavu) by měla být narovnána a měla by platit pro životní partnery – ať jsou manželé, nesezdaní nebo žijí v registrovaném partnerství. Je důležité, aby v případě smrti jednoho z partnerů bylo postaráno o toho druhého. Tato úprava mi dává smysl.
23.9.2021 10:12:02

Otázka
Proč jste vstoupil do Politiky?
Jan Kubeš

Odpověď
Protože jsem v tom viděl smysl a cítil jsem k tomu určité povolání, vydat se na tuto cestu. Začal jsem jako komunální politik, jako místostarosta v mém milovaném městě Dačice. Mým krédem pořád je pomáhat lidem a držet slovo.
23.9.2021 10:09:50

Otázka
Jaké jsou vaše koníčky?
Jaroslav Hanžl

Odpověď
Největší radostí v mém životě je moje rodina. Také miluji přírodu se všemi jejími kouzly, které nabízí. Rád chodím po horách, miluji jihočeské rybníky a krajinu a když mi vyjde čas, rybařím. S partou kamarádů hrajeme divadlo v DS Tyl Dačice a všechny tyto aktivity mi přináší radost do života.
23.9.2021 10:08:05

Otázka
Jak chcete pomoci, jako politik se zaměrením na rodiny, rodinám s více dětmi?
Petra Pletánková

Odpověď
Milá Petro, rodiny pro nás vždy byly nejdůležitější a v našem programu na ně maximálně pamatujeme. Dovolte, abych vás odkázal na mou předchozí odpověď, kde vyjmenovávám, jak rodinám pomůžeme. Ještě bych chtěl dodat, že je pro nás také důležitá podpora organizací, které je věnují volnému času a osobním rozvoji. Jsem rád, že se nám podařilo prosadit 500 korun pro pracující maminky, protože v praxi se prokazuje, že ženy, které mají více dětí, mají nižší důchody. Je to záslužná činnost a není možné, aby kvůli tomu měly ženy nižší důchody.
23.9.2021 10:04:44

Otázka
Jaké typ rizika je v tuto chvíli pro Česko největší? Jsme přuoraveni jim čelit?
Vojtěch Tomšů

Odpověď
Výzev, které máme před sebou. Jako tu nejzásadnější vidím projevy změny klimatu, které jsou čím dál častější. Zaměříme se na ochranu vody a půdy, protože písku se nenapijeme. Musíme zpomalit inflaci, která znehodnocuje úspory lidem. Jsou zde ovšem i bezpečnostní rizika, která nemůžeme podceňovat. Mezi ně patří personálně stabilizovat BIS, zachovat nezávislost veřejnoprávních médií a mnohem intenzivněji bojovat s dezinformacemi a fake news na sociálních sítích. Musíme se připravit na modernizaci a digitalizaci a to tak, aby naše data byla v bezpečí. Za sebe říkám, že jsem připraven jim čelit a hledat partnery pro řešení těchto výzev.
23.9.2021 09:51:38

Otázka
Dobrý den, na kraji sedí váš spolustraník pan Talíř. Jak jste s jeho prací spokojen?
Karel Hofka

Odpověď
Máme za sebou rok intenzivní práce v krajské koalici, jejíž jsme součástí. Je za námi vidět spousta práce, včetně pana náměstka Talíře. Věřím, že nám to vydrží celé čtyři roky.
23.9.2021 09:46:53

Otázka
Cítíte se být spíše politikem, dramaterapeutem nebo hercem? Co z toho máte nejraději a jde to vůbec zkloubit?
Monika

Odpověď
Napadají mě slova klasika, že vším, čím jsem byl, jsem byl rád. Co z toho mám nejraději? Když jsou lidé společně schopni tvořit, domluvit se, mít cíle, které se takřka zdají být nedosažitelné. Moje životní cesta vychází z toho, že mám rád lidi. Jsem také přesvědčen, že je lepší tvořit než bořit.
23.9.2021 09:45:45

Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je program SPOLU, potažmo KDU-ČSL, pro rodiny. Děkuji.
Michal

Odpověď
Pro lidovce byly, jsou a budou rodiny vždy na prvním místě. Řada lidoveckých návrhů v oblasti prorodinné politiky se promítla i do programu. Naprosto klíčové pro nás je, aby rodiče mohli skloubit svůj rodinný a profesní život. Pracujícím rodičům zvýšíme daňové slevy na děti, aby byly stejně vysoké jako u daňového poplatníka. Podpoříme masivní výstavbu obecních bytů, aby mladé páry mohly bydlet a založit rodinu. Podpoříme výstavbu školek, tam kde je malá kapacita. Podpoříme také zachování dětských skupin. Provedeme reformu školství, aby naše děti byly připraveny uspět.
23.9.2021 09:41:50

Otázka
Dobrý den, pane Bartošek, jaký je váš názor na kumulování funkcí u politiků? Co je tím měřítkem, kdy je těch funkcí víc než je zdrávo?
Jiří Havelka

Odpověď
Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Jediné měřítko je, že si daný politik plní všechny úkoly, které z jeho pozic vyplývají a jediné měřitelné kritérium je, že daný politik dostane důvěru v dalších volbách.
23.9.2021 09:34:29

Otázka
Dálnice D3 do Rakouska by měla být dokončena v roce 2025. Věříte tomuhle optimistickému termínu? Víme, jak to v Čechách bývá.
Martin Koudelka

Odpověď
V tomto případě jsem opravdu optimista, protože dostavba dálnice D3 je naprosto klíčová pro jižních Čechy, stejně jako například dostavba D4. Pevně věřím, že tento termín bude dodržen. Za sebe říkám, že pro to udělám maximum.
23.9.2021 09:32:31

Otázka
Kandidujete v Jihočeském kraji. Kolik času na jihu Čech trávíte?
Robert B.

Odpověď
Vzhledem k tomu, že zde žije moje rodina a řada mých přátel a kamarádů, snažím se zde trávit maximum času.
23.9.2021 09:31:23

Otázka
Jaký volební výsledek je pro SPOLU cílem?
Petr Gartner

Odpověď
Jednoznačně chce koalice SPOLU vyhrát volby. Chceme naší společnosti přinést pozitivní změnu, abychom se opět stali zemí, kde platí pro všechny právo stejně. Kde pravidla a slušnost je součástí politických jednání a politických reprezentantů. Kdy chceme zemi vrátit víru v lepší budoucnost stabilní a nezadlužené země. Zamezíme hrozbě, kdy další čtyři roky budou zásadní personální a zahraničně strategické otázky určovat komunisti a členové SPD a tlačit nás směrem k východu. Koalice SPOLU přináší pozitivní změnu.
23.9.2021 09:30:32

Otázka
Pan Marian Jurečka už netrvá na požadavku, aby bylo Spolu pro zákaz manželství gayů a leseb. Souhlasíte s ním? Proč se tak rozhodl?
Petr Gartner

Odpověď
Patrně narážíte na rozhovor předsedy pro Deník N. On své vyjádření ještě během víkendu korigoval. To, proč se tak rozhodl, je otázka na něho a k této problematice jsem se již vyjádřil v předchozí odpovědi.
23.9.2021 09:25:46

Otázka
Zdravím vás, pane poslanče, zvažuji volbu SPOLU. Dokážete mi garantovat, že kdy se opět zhorší situace kolem covidu, nedojde k lockdownu, pokud budete vládnout???
Radek Janega

Odpověď
Vyjádření, že nedojde k lockdownu dali předsedové koalice SPOLU a já se k němu přidávám. Současně to znamená, že budeme motivovat lidi k tomu, aby se proočkovalo co největší procento naší populace. Je naprosto nepřijatelné, aby se plošně zavíraly školy, kde to případně vidím jako řešení v případě ohnisek. I v případě průmyslu musíme jít cestou pouze lokálních opatření, nikoliv plošných. Díky, že zvažujete volbu koalice SPOLU a budeme rádi za Vaši podporu.
23.9.2021 09:23:01

Otázka
Kdo je pro vás nepřijatelný partner do vládnoucí koalice?
Martin Koutný

Odpověď
Pro lidovce jsou dlouhodobě nepřijatelní partneři všichni reprezentanti extremistického spektra, mezi které osobně řadím KSČM, SPD a Volný blok a za sebe ještě dodávám, že preferovaná koalice po volbách je s koalicí PirStan, kde věřím, že budeme mít v poslanecké sněmovně většinu. Jestli chcete změnu, pojďte k volbám a podpořte koalici SPOLU.
23.9.2021 09:19:59

Otázka
Pane Bartošku, je podle vás dlouhodobě udržitelná koalice tří stran, které tvoří SPOLU?
Petr Hanzl

Odpověď
Pevně věřím, že ano. Máme společnou dohodu, že tak jak kandidujeme v koalici SPOLU, budeme vyjednávat i o případném sestavení vlády. Ze zkušenosti z jižních Čech mohu říci, že se nám tato spolupráce osvědčila. V loňském roce jsme kandidovali do krajského zastupitelstva s TOP 09 a vyjednávání o krajské koalici jsme vedli s ODS, takže je to půdorys celostátní koalice. Dokázali jsme vytvořit krajskou koalici bez hnutí ANO a myslím, že jsme pro Jihočeský kraj za ten rok spolupráce dokázali v dobrém slova smyslu některé věci posunout. Jde o dopravní stavby, podpora jihočeských potravin (burza farmářů a pěstitelů pro střední školy), úspěšně zvládnuté očkování a nebo se nyní rozjíždějící program na podporu motivace lékařů, aby šli pracovat do jižních Čech. Tato koalice mi dává smysl i z dlouhodobého hlediska.
23.9.2021 09:18:02

Otázka
Jste pro stejnopohlavní sňatky?
Jan Kőrmendy

Odpověď
Manželství stejnopohlavních párů je citlivé téma, ale rozhodně to není klíčová otázka budoucnosti ČR. KDU-ČSL i já osobně preferuji volné hlasování, tak aby každý poslanec mohl hlasovat podle svého svědomí a ne stranického doporučení (koaličního). Myslím, že v následujících čtyřech letech budou klíčovými tématy dostupné bydlení, vysoká míra inflace, zadlužení ČR, rychle rostoucí cena energií a také bezpečnost.
23.9.2021 09:06:26

Předvolební chat s Janem Bartoškem  |  Online chat  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.