sobota 22. února 2020 Petr

AdventStar jim dala šanci vyniknout. A oni toho využili

Nadšení! Tímto jediným slovem je možné vyjádřit pocity mladých kapel, které zahrály na včerejším Dni s Budějckou Drbnou. Velké pódium v srdci jihočeské metropole, profesionální zvuk, videozáznam z celého koncertu a hlavně několik set posluchačů. O něčem takovém dosud jenom snily...

O skvělý start akce, zařazené na program Budějovického adventu, se postarala českokrumlovská formace Element. Skutečnost, že jejich vzory jsou legendární Elvis Presley, Jerry Lee Lewis nebo Little Richard, byla zárukou perfektního hudebního zážitku. Tenhle styl muziky totiž jen tak někoho neomrzí. U pódia se sešli posluchači všech generací, kteří si užili jak převzaté, tak i vlastní songy téhle kapely.

„Pro muzikanta je skvělé, když má před sebou lidi, kteří poslouchají a tleskají. Někteří se vlnili a do hudby se vcítili. Jelikož tenhle styl hraje jen pár kapel, lidi si často na nás berou po koncertech kontakty,“ řekl baskytarista Jakub Šebest. „Ale hrát na budějckém náměstí, to se nám ještě nepoštěstilo. Podobná akce nás čeká na Silvestra doma v Českém Krumlově,“ pochlubil se člen Elementu.

Ještě než se na pódiu objevila další úspěšná kapela v soutěži AdventStar, vyhlášené v listopadu Budějckou Drbnou, přišel na řadu jeden milý moment. Bývalý kytarista známé jihočeské partičky Pub Animals Jan Novotný dal svému neformálnímu hraní v hospůdce s kamarádem Davidem Beránkem život, společně založili projekt s názvem The Greens a rozhodli se kromě vystupování i pomáhat.

Pro talentovanou hendikepovanou výtvarnici Barunku Sedláčkovou natočili videoklip na vlastní písničku Vánoční pusa, která za pár dnů obletěla díky sociálním sítím téměř celý svět, a současně rozjeli charitativní sbírku s výtěžkem právě pro tuto dvanáctiletou dívenku z Budějc trpící neuropatií.

Díky ochotě partnerů, jejich přátel a dalších neznámých lidí tak mohl Jan Novotný ve středu odpoledne předat Barušce šek v hodnotě 60 tisíc korun, jehož součástí je i úplně nový notebook. „Děkuji všem, kteří akci podpořili a sami se do ní zapojili. Přeji Barunce, aby se její zdravotní stav maximálně zlepšoval a prožila krásné Vánoce. Bylo nám ctí vystoupit, byť pouze s jedinou písničkou, na pódiu mezi talentovanými kapelami, které uspěly v soutěži AdventStar,“ nechal se slyšet sympatický muzikant.

Potom už pokračoval program dalším koncertem, ani tentokrát však nešlo o žádné zelenáče. Kapličtí Just (čti česky, nikoliv „Džast“) sice hrají teprve tři roky, už ale stihli vystoupit například v budějcké Slavii, při slavnostech v Kaplici nebo zněli z éteru rádia Kiss Jižní Čechy.

„Ani jsme nečekali, že sem přitáhneme tolik lidí. I když mluvím jako nováček, protože je mi teprve patnáct a v kapele působím jenom půl roku, každý takový koncert je pro nás úspěchem. Pocity jsou krásné, lidi se bavili, prostě super,“ netajila své nadšení mladičká zpěvačka kapely Just Klára Kučerová.

S obrovským zážitkem sestupovala z pódia také skupina Náhodný Výběr z jihočeské Soběslavi. I jim se poštěstilo poprvé v jejich kariéře zahrát na tak velké scéně. „Jsem doslova nadšený. Moc si vážím toho, že jsme mu mohli hrát. Za to vděčíme svým fanouškům!“ věděl Martin Bednář, zpěvák, saxofonista a zakladatel kapely, díky komu tuhle příležitost dostali.

Náhodný Výběr nyní vydává své debutové CD a v únoru chce natočit videoklip. „Snažíme se co nejvíc dostat lidem do povědomí,“ dodal.

Zlatým hřebem povedeného Dne s Budějckou Drbnou byli vítězové premiérového ročníku soutěže AdventStar - kapela Marathon z Dolního Bukovska. „Úplně nádherný, jsem strašně nadšenej, až dojatej!“ zářil spokojeností zpívající bubeník Ondřej Musel.

I když jeho kapela už předskakovala daleko známější Tlusté Bertě, středeční vystoupení bylo úplně jiné. „Tam nás vlastně nikdo neznal a lidi se připravovali hlavně na Bertu. Tenhle koncert pro nás znamená hodně! Kromě našich fanoušků jsem viděl i cizí lidi, kteří znali naše texty, to mě překvapilo. A tréma? Po dvou písničkách ustoupila,“ smál se teprve patnáctiletý muzikant. A právem - Marathon si po koncertě vysloužil velký aplaus!

„Už první kapela nasadila laťku hodně vysoko. Musím ale říct, že všichni vystupující se s velkým pódiem před slušnou diváckou návštěvou popasovali velmi dobře. Přeju jim, aby třeba právě tenhle koncert byl pro ně odrazovým můstkem do další kariéry,“ nechal se slyšet produkční kulturního programu Budějovického adventu David Kovařík z agentury Chilli Production.

Den s Budějckou Drbnou

středa, 17. prosince 2014, 18:05

Marathon
The Greens předali Barunce Sedláčkové šek na 60 tisíc korun

Štítky AdventStar, Budějovický advent, Den s Budějckou Drbnou, Marathon, Náhodný Výběr, Just, Element, The Greens, Barunka Sedláčková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.