Počasí dnes-1 °C, zítra-3 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Manažer Zajíc: "Sekačku z Mountfieldu zatím nemám"

Hráči HC Mountfield České Budějovice vstoupí do nového ročníku zápasem před vlastním publikem v pátek 16. září, kdy přivítají úspěšný tým z letošní baráže Mladou Boleslav. Základní část zakončí 26. února domácím duelem proti Kladnu. Ještě předtím ale musejí podstoupit každoroční dřinu, aby nabrali síly do ligových soubojů. A právě letní dril jim začíná v úterý. Nejen o něm si Drbna povídala se sympatickým sportovním manažerem HC Mountfield Josefem Zajícem.

V jednom rozhovoru jste uvedl, že v Českých Budějovicích vám chybí ke spokojenosti málo. Prozradíte, oč jde?
Myslím si, že člověk, když už v pravěku zvedl klacek ze země, dokázal, že nejsme nikdy spokojení, plnohodnotně naplnění. Když k něčemu dojdeš, kousek ti vždy bude chybět. Já si myslím, že když člověk není nikdy uspokojen, je to dobré. Takový ten životní smysl. Když něčeho vysokého dosáhnete, pořád máte před sebou práci. To, že nikdy nejste spokojen, tak by to mělo být.

Co se vám nejvíce podvedlo v loňské sezoně?
To nejde hodnotit. Vždy se přece jedná o kolektivní práci. Záleží, jak napasujeme kluky do jednoho týmu, jak se respektují. To samé my tady ve vedení nahoře. Nebudu vypichovat, co se mi povedlo, takové hodnocení mi nepatří.

Ani příchod některé z opor nebyl vaší zásluhou?
Pozor, já jsem přišel k hotovému týmu. Proběhla tady tehdy čistka, po které vznikal nový tým. Nevědělo se, jak to všechno bude, jak si kluci sednou, jak překousnou určité věci, nové povahy. Přišel Mikeska z Pardubic, Kašpařík z Liberce. Já u toho nebyl, ale udělala se tu výborná práce. Já byl u podpory toho, aby zůstal Snopek. Byli jsme i rádi, když přišel Jirka Vykoukal. Myslím, že z toho jsme vyšli dobře, oba byli vynikající. Jirka odešel ze Sparty a takové ty pesimistické názory, že už na to nemá, které měli třeba fanoušci, svou hrou vyvrátil.

Co byste letos udělal lépe? Je něco co se vám naopak nepovedlo v loňské sezoně?
No loňská sezona byla relativně klidná, bylo pár zraněných. Nastoupili mladíci, po sportovní stránce se chytli. Červený, Kuchejda, Pšurný. Jsou tu kluci, kteří mají dlouhodobější smlouvy, kádr není potřeba nějak měnit. Chce to jen je více povzbudit. A když to dotáhli loni tak daleko, tak jej jen letos kousek popostrčit. A co se mi nepovedlo?  Když se zeptáte lidí, řeknou vám tisíc věcí. Ale člověk se podle mého názoru nemá chválit ani kritizovat.

Jako hráč jste míval různé talismany a rituály, máte i nyní takovéto podpůrné prostředky?
Ohromné. Hlavně ty předzápasové. Třeba pořadí, které zaujímáme vedle střídačky, oblečení. Samozřejmě máme nějaké tajné rituály, které musíme dodržet. Hráči, trenéři, všichni do toho sklouznou a přejí si, aby byl tým úspěšný. Prožíváš to, ale ovlivnit to nemůžeš. Na ledě to dřív šlo, ale teď v pozici manažera je situace velice těžká. V šatně kluci prožívají ten pocit po bitvě, únavu, bolest. A my tady nahoře prožíváme jen nervy. Tady shora můžeme ovlivnit jen málo.

Těšíte se na novou sezonu, vaší druhou v jihočeské metropoli?
No samozřejmě. A začíná hned. Už v této chvíli vnímáme, že ekonomická situace je jiná než vloni. Máme komplikace a obavy z reakce diváků. Podražil vstup, permanentky. Ale doufáme, že to lidé pochopí, nezbývá nám nic jiného. Pokud chceme udržet nějakou úroveň, hráče, musíme do toho něco přidat. V tomto okamžiku je tohle jedna z cest. Když jsem hrával v Německu, lístek stál 40 marek, 70 si fanoušci připlatili a po zápase mohli jít s námi na večeři. 2000 marek měli tehdy plat a oni dávali nemalé částky za to, aby mohli být s námi. Jak byli kritičtí, tak nás milovali a byli ochotni do toho něco investovat. Vlakem z Berlína do Oberhausenu jelo s námi ze zápasu tisíc fanoušků. Pouštěli je k nám do jídelního vozu, to bylo ono. Byli jsme součástí jejich života. Ale my Češi jsme jiní. Najdeme si jinou zábavu, jsme odborníci na kritiku v sedě. Já  doufám, že ti nejvěrnější naši situaci pochopí.

To není dobrá zpráva pro vaše příznivce, na  co se mohou těšit?
Jestli se to trochu posune, můžeme se dočkat zajímavých věci. Tým zůstává stejný, máme super základní kámen, kterým je brankář Kuba Kovář, náš drahokam. Budujeme obranné řady stylem hokus pokus. Útok zůstává stejný, budou impulzy, abychom vybičovali kluky, od kterých jsme to očekávali,  k lepším výkonům. Styl, jakým to chceme udělat, by měl být největším překvapením pro naše diváky. Odhalíme to velmi brzy, ale myslím, že buď nás někteří neskutečně podpoří a podrží nás, vlítnou do toho s námi bezhlavě, nebo si řeknou, že to bude hrozné. Jsem zvědav, jak tuhle věc lidé přijmou. Chceme, aby fanoušci, sponzoři, prostě všichni, nám pomohli.

Nenaznačíte ani malinko o co jde?
Ne, vůbec.

Říkal jste, že kádr zůstává poměrně stejný. Prozradíte některá jména nových posil?
Náš tiskový mluvčí, který je momentálně na dovolené, bude první, kdo tohle zveřejní. Jednání stále probíhají. Máme deset útočníků, prakticky s nikým se nepočítá, možná se s někým rozloučíme. Do přípravy nastoupí čtyři junioři, v srpnu zapracujeme na zkoušku pár hráčů na ledě. Ohledně obranných řad se na něčem pracuje, žádné novinky. A brankář Kuba Kovář má smlouvu na dva roky.

Ale lanařili jste nějaké hráče z NHL?
V kontaktu jsme byli s několika kluky, kteří by se eventuálně mohli vrátit. Jsou to Melichar, Martínek, Kotalík a mladý Soudek. S nimi budeme jednat a uvidíme, jak to dopadne. Radek Martínek slíbil, že hned jak dohrají soutěž, tak se ozve. Je to kvalitní a zkušený obránce, na kterého by se finance v každém případě měly najít.

Kdy začne příprava a jak bude vypadat?
V úterý začnou trénovat na suchu mladí, o týden později do přípravy nastoupí hráči, kteří byli s reprezentací kempu nebo pomáhali v baráži o první ligu Písku. Letní příprava bude probíhat do konce června. Trenér Výborný chystá nějaké změny a do přípravy bude zařazovat některé modernější prvky. Kolem pětadvacátého července bychom měli vyrazit na led. V přípravě se bude tvořit tým, týmový duch. Druhý rok by měl být postavený tak, aby se vytvořila touha v hráčích, aby dokázali něco, co se od nich očekává. První rok zvládli výborně, teď jsou podmínky skoro stejné. Nesmíme usnout, ale probudit se, vybouchnout. To by měl být cíl našeho snažení.

A jaké jsou výkonnostní cíle týmu?
Bylo by super, kdybychom se dostali do čtvrtfinále. Hlavně chceme, aby chodili lidi. Abychom jim poskytli ohromný zážitek. Když prohrajeme, aby to každého bolelo. Můžeme prohrát, ale nesmíme jim zápas odevzdat. Soupeř musí vědět, že to nebylo zadarmo. A vloni sem nejezdily týmy moc vyhrávat.

Cíle jsou stanovené, ale na co podle vás letos HC Mountfield v extralize má?
Když srovnám loňské play off, Vítkovice lepší nebyly. Chyběl nám jeden gól. Ale to je na větší rozbor. Měli jsme zraněné klíčové hráče, což bylo velice důležité. Mikeska laboroval s ramenem, Vydarený nemohl hrát, Podlešák, to byl gladiátor, měl opíchané snad všechno. Moje přání, pro klid, je čtvrtfinále. Jinak budu spokojen, když se nám povede vyprodávat stadion a uspokojit naše fanoušky tak, aby odcházeli s dobrým pocitem.

A jedna odlehčující otázka na závěr. Když už jste druhým rokem v HC Mountfield, máte na zahradě nějakou sekačku? Točil jste už na kole štěstí?
Ne, já jsem se styděl. Jsem tu rok, nějaké pobídky pro zaměstnance tu jsou. Bral bych to jako svatokrádež. Ale uvažuji, když Bůh dá a zbude nějaký čas, že si tam zajdu. Těch možností, které máme, je dost.

Autor: CardaR

Štítky Mountfield, Mountfield Hradec Králové, Madeta Motor České Budějovice, Josef Zajíc, Drbna.cz, Kladno, Mladá Boleslav, Radek Martínek, Kuba, National Hockey League

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bezedný Frank

Já si teda myslím že o sekačku z Mountfieldu nemá zájem . :-)

Čtvrtek, 28. dubna 2011, 15:46Odpovědět

Manažer Zajíc: "Sekačku z Mountfieldu zatím nemám"  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.