sobota 27. února 2021 Alexandr

ANKETA: Respirátory povinné na rizikových místech? Opatření by mohlo vyjít rodiny i na tisíce

Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během tohoto týdne vypracuje analýzu, zda je v Česku možné zavést povinnost užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech. Vláda zavedení povinnosti zvažuje po vzoru Německa a Rakouska. Jaký názor na takové opatření proti šíření koronaviru máte vy, čtenáři Drbny? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

Povinnost respirátorů FFP2 by mohla být v MHD a obchodech. Podle analytiků by zavedení povinného nošení respirátorů na těchto místech při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Někteří hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů. Podle části expertů přitom správné nošení textilních roušek brání viru srovnatelně s respirátorem či továrně vyráběnou papírovou chirurgickou rouškou.

„Jezdit do práce a do školy, tam mít respirátor nasazený celou dobu. Tedy nejspíše každý člen domácnosti dva respirátory denně. To je nejdražší řešení, asi 8800 korun měsíčně," řekl ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu, kdy se objevily první zmínky o možném zavedení povinnosti, rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září. Podle srovnávače cen Heureka.cz lze na internetu koupit nejlevnější jednorázový respirátor FFP2 zhruba za deset korun.

„Zájem se ve středu zvedl výrazně, během tří hodin jsme na našem e-shopu prodali týdenní zásobu. Zásoby jsme už doplnili. U dodavatelů je respirátorů dostatek, výpadky by tak hrozit neměly. Ochranné pomůcky jsou dostupné také v našich kamenných lékárnách. Všechny výrobky mají ověřenou certifikaci,“ uzavřel mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov

Souhlasíte s případnou povinností nosit respirátor FFP2 v MHD a v obchodech?

Celkem hlasovalo617 čtenářů

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Vít Hassan | Zdroj ČTK, Heureka.cz, Capitalinked.com

Štítky vláda, koronavirus, opatření, anketa, respirátor, FFP2

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.