sobota 25. ledna 2020 Miloš

Týrání zvířat loni zjistili jihočeští veterináři v 52 případech

Jihočeští veterináři dostali loni 188 podnětů na týrání zvířat. Porušení zákona zjistili v 52 případech, pětkrát dali podnět kvůli podezření, zda nebyl spáchán trestný čin.

„Jsme zatíženi na týrání zvířat. Až 70 procent podnětů je anonymních a jde také o vyřizování účtů mezi sousedy,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Veterináři loni dostali v kraji 188 podnětů ohledně týrání zvířat, z toho 66 se týkalo hospodářských zvířat a 122 zvířat v zájmových chovech. V 52 případech zjistili veterináři porušení veterinárního zákona i zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ve 12 případech nařídily obce předběžnou náhradní péči nebo náhradní péči o týrané zvíře. V pěti případech dali veterináři podnět pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Jen minulý týden dostali veterináři devět podnětů ohledně týrání zvířat. Veterináři dnes upozornili na dva vážné případy týrání psů z loňského roku. Šlo o chov dvou psů v nevhodných podmínkách na Prachaticku. Desetiletý bígl byl podle zjištění veterinářů podvyživený, extrémně zablešený, se silným zánětem kůže a s omezenou hybností zadních končetin. „Patrně po úrazu, kdy ho srazil dopravní prostředek. Měl zánět očních spojivek, těžko vstával, jeho tělo připomínalo přesýpací hodiny,“ řekl veterinář Ladislav Hanousek.

Druhý pes, desetiletý zlatý retriever, byl masivně napaden parazity, měl také nádor vedle konečníku. „Vykusovali si srst, škrábali se,“ uvedli veterináři.

Foto Státní veterinární správa | Zdroj ČTK

Štítky veterinář, psi, týrání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.