úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Jihem se prohnala větrná bouře Mortimer, bez proudu je pět tisíc domácností

, aktualizováno 30. září 2019, 14:44

Silný vítr, který se v průběhu noci přehnal přes jižní Čechy, odřízl tisíce domácností od elektřiny. Nejhorší situace je na Prachaticku a Písecku. Před silným větrem varovali už během včerejšího dne meteorologové. Výstraha je v platnosti do dnešní osmé hodiny večer.

Energetici aktuálně evidují devět poruch na vedení vysokého napětí. Kvůli stromům, které stále padají, zůstává na jihu Čech pět a půl tisíce domácností bez proudu. „Nejhorší situace je na Prachaticku, kde je od elektřiny odstřiženo aktuálně 3000 domácností. Problémy jsou i na Písecku a Pacovsku. Na nejvíce postižených místech už máme od rána energetiky,“ uvedla tisková mluvčí energetické společnosti Martina Slavíková.

Plné ruce práce měli i hasiči, kteří zatím vyjížděli ke dvou desítkám popadaných stromů. „Hasiči do terénu vyjížděli zhruba v půl čtvrté ráno. Nejvíce zasahovali na Českokrumlovsku a Prachaticku. Zatím nemáme hlášeny žádné škody na majetku,“ dodala za hasiče Jana Neškodná.

Výstraha před silným větrem platí do dnešní osmé hodiny večer. Ten dál může lámat a vyvracet stromy, poškodit střechy budov či elektrické vedení. Komplikace hrozí i v dopravě kvůli neprůjezdnosti některých komunikací kvůli popadaným stromům. Vítr může i převracet prázdné nákladní automobily. Silný vítr může v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině. 


Energetikům se během dopoledne podařilo obnovit dodávky elektřiny. „Aktuálně je bez elektřiny už jen asi 300 domácností na Jindřichohradecku. Problémy v Prachaticích, kde ráno bylo bez dodávek elektřiny přes 4 tisíce domácností, se podařilo opravit kolem 13 hodiny,“ řekla Martina Slavíková

Foto hzsjck.cz

Štítky vítr, porucha, elektřina, E-ON, Prachaticko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.