St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Česko hledá nejlepší ekologické projekty, startuje jubilejní ročník prestižní soutěže

RRedakce2 minuty čtení27. 2. 2018, 16:09
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. · Foto: Pixabay.com

Už 1. března startuje další ročník soutěže E.ON Energy Globe, která ocení projekty šetřící energii a přírodu. Ocenění ekologických Oskarů mohou autoři projektů získat letos již podesáté. Do soutěže se své nápady mohou přihlašovat firmy, obce, školy i jednotlivci až do 30. dubna 2018.

Absolutní vítěz letošního ročníku postoupí do mezinárodního kola, kde se jeho projekt napřesrok utká se zástupci z více než 170 zemí z celého světa v rámci Energy Globe Award. Jde o nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí udělované už od roku 1999.

„Když jsme před deseti lety navštívili národní kolo soutěže v Rakousku, zavládlo u nás obrovské nadšení. Věřili jsme, že i v České republice určitě existuje spousta zajímavých ekologických řešení, která by si zasloužila větší pozornost. V té době u nás žádné oceňování ekologických aktivit nebylo. Každý rok se teď těšíme na příval nové inspirace,“ dodává koordinátorka soutěže Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.

Účastníci mohou své projekty hlásit do jedné ze šesti kategorií: Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba nebo Nápad. Poslední sekce „Nápad“ oceňuje i dobré myšlenky či prototypy. V minulosti v ní uspěla třeba mikroelektrárna Wave na biomasu, jež díky soutěži získala finanční dotaci na další fázi testování a zdokonalování.

Z přihlášených projektů vybere odborná porota v každé kategorii dva nejlepší, které pak budou bojovat o hlasy široké veřejnosti. Veřejné hlasování začne v červenci 2018.

Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu soutěže www.energyglobe.cz. Seznámení s nejlepšími projekty letoška proběhne na podzim 2018.

Za dobu své existence soutěž přilákala přes 2100 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy mnoha obyvatel České republiky Například do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nemocnicím dochází zásoby krve. Momentálně chybí všechny krevní skupinyZprávy

Nemocnicím dochází zásoby krve. Momentálně chybí všechny krevní skupiny

Situace se na transfuzním oddělení českobudějovické nemocnice dál zhoršuje. Zatímco ještě nedávno chyběla většina krevních skupin, nyní nemocnice upozorňuje na vážný nedostatek krve všech krevních skupin. Zdravotníci proto znovu vyzývají dárce, aby odběr neodkládali.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple