St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje zhruba 38 procent Jihočechů

Rredakce + ČTK2 minuty čtení7. 8. 2019, 13:28
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Pixabay.com

Přibližně 38 procent Jihočechů je očkovaných proti klíšťové encefalitidě, což je víc než republikový průměr, který činí zhruba 30 procent. Statistiky vycházejí z odhadů hygieniků podle spotřeby očkovacích látek. V porovnání s okolními státy je však v Česku výskyt klíšťové encefalitidy vyšší. Pramení to právě zřejmě z toho, že lidé onemocnění podceňují a nenechávají se tolik očkovat.

„Je důležité, aby se počet očkovaných zvýšil. Protože až v momentě, kdy dojde k samotnému onemocnění a lidé vidí, že někdo v jeho okolí začne mít obrny, zmatenost a nervové příznaky, tak až potom se rozhodnou, že se sami nechají očkovat,“ řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Podle statistických údajů v České republice připadá pět pacientů s klíšťovou encefalitidou na 100 tisíc obyvatel. V Rakousku a Německu je to však maximálně jeden případ na stejný počet obyvatel. Česká republika má nemocnost ze všech států nejvyšší. 

Podle Luňáčkové je zájem o očkování v Jihočeském kraji o něco vyšší také vzhledem k tomu, že v regionu je vysoký výskyt klíšťat a lidé mají dostatek informací. „Ale dost často se stává, že všichni myslí na své děti a nechávají očkovat spíše je. Ti starší se domnívají, že se jich ten problém netýká. Dokazuje nám to statistika, která ukazuje, že nejvyšší počet onemocnění klíšťovým zánětem mozku mají dospělí a to zejména nad 55 let,“ uvedla Luňáčková.

Klíšťová encefalitida je virová sezonní nervová infekce přenášená klíšťaty. Infikovaná samička přenáší virus také na své potomstvo, infikováno bývá asi procento samiček v ohnisku nákazy. Onemocnění má zpočátku chřipkový charakter, projevuje se zvýšenou teplotou, únavou, slabostí, bolesti kloubů, svalů a bolestí hlavy. Po několikadenním odeznění příznaků se projeví postižení centrální nervové soustavy, kdy se příznaky odvíjejí od tíže postižení.

Jihočeští hygienici letos zatím evidují 33 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 12 méně než ve stejném období v loňském roce. Nejvíce onemocnění je hlášeno z Českobudějovicka, Prachaticka, Jindřichohradecka a Strakonicka. 

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nemocnicím dochází zásoby krve. Momentálně chybí všechny krevní skupinyZprávy

Nemocnicím dochází zásoby krve. Momentálně chybí všechny krevní skupiny

Situace se na transfuzním oddělení českobudějovické nemocnice dál zhoršuje. Zatímco ještě nedávno chyběla většina krevních skupin, nyní nemocnice upozorňuje na vážný nedostatek krve všech krevních skupin. Zdravotníci proto znovu vyzývají dárce, aby odběr neodkládali.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple