St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Starý hřbitov se proměnil v jarní louku. Kytky na podzim vysázely děti ze základní školy

Eelinka.talirova@seznam.cz1 minuta čtení3. 5. 2022, 19:18
Starý hřbitov se proměnil v jarní louku. Kytky na podzim vysázely děti ze základní školy
Starý hřbitov se proměnil v jarní louku. Kytky na podzim vysázely děti ze základní školy · Foto: Město Trhové Sviny

Dříve se zde pohřbívali lidé. Dnes je prostor bývalého hřbitova využívaný jako park. Právě proto se děti ze základní školy v Trhových Svinech rozhodly zasázet v parku květiny, které udělají radost místním, ale uctí také památku všech pochovaných. Celkem zasázely přes pět tisíc cibulek hyacintů, tulipánů a narcisy.

Prostor, který dnes v Trhových Svinech slouží jako park, byl od středověku do 60. let 20. století využívaný jako hřbitov. Podle odhadů se na celé ploše starého hřbitova nachází asi 50 tisíc ostatků. Jsou mezi nimi například i předci prezidenta Emila Háchy. „Na hřbitov obyčejně nosíme květiny, jsou součástí naší tradice. Proto jsme se rozhodli, že právě tímto způsobem zaplníme starý hřbitov a potěšíme ty, kdo se sem ještě vracejí se zapálenou svíčkou, aby uctili své předky,“ říká starostka města Trhové Sviny Věra Korčaková.

Děti na místě na podzim vysadily přes pět tisíc cibulek. Od dubna mohou v parku pozorovat první květy, které vykoukly ze země. Podle starostky zde kvetou hyacinty, tulipány nebo narcisy. Počet vysazených cibulek odkazuje na počet obyvatel města. 

„Děti se sem teď vracejí, ukazují rodičům, babičkám a dědečkům, co se jim podařilo. Vyprávějí si také příběh místa, což je velmi důležité,“ dodává starostka.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Semafor a kolony jsou zpátky. U letiště v Plané pokračuje stavba nové křižovatkyDoprava

Semafor a kolony jsou zpátky. U letiště v Plané pokračuje stavba nové křižovatky

Stavba nové křižovatky u budějovického letiště v Plané opět zasahuje do provozu. Na silnici I/3 znovu dopravu řídí semafor, ve vytížených hodinách také pracovníci. Podívejte se, jak to na místě aktuálně vypadá.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook