St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Třetina Čechů vyráží na hory: kdo nemá pojištění, riskuje statisíce

JJiří Komárek2 minuty čtení25. 1. 2026, 17:57
Třetina Čechů vyrazí v zimě na hory. V zahraničí dominuje Rakousko
Třetina Čechů vyrazí v zimě na hory. V zahraničí dominuje Rakousko · Foto: Pixabay

Na vícedenní zimní dovolenou na horách se letos chystá 32 % Čechů. Většina z nich zůstane v tuzemsku – 69 % plánuje lyžování pouze v českých střediscích. Do zahraničí zamíří 19 % respondentů a zhruba 12 % lidí kombinuje české i zahraniční hory. Vyplývá to z průzkumu KB Pojišťovny mezi více než tisícovkou respondentů.

Nejoblíbenější zahraniční destinací je Rakousko, kam míří 53 % českých lyžařů. Následuje Itálie (28 %), Polsko (13 %) a Slovensko (12 %). Češi mají zároveň poměrně jasnou představu o rozpočtu. Téměř polovina z nich počítá s výdaji 5–10 tisíc korun na osobu, čtvrtina s částkou 10–20 tisíc a zhruba 8 % plánuje utratit více než 20 tisíc korun.

Pojištění může rozhodnout o konečné ceně dovolené

Zejména u zahraničních pobytů se mohou náklady výrazně zvýšit v případě úrazu. „Zejména zahraniční lyžovačka bez cestovního pojištění může ale vyjít ještě o dost dráž. Ve většině situacích náklady za lékařskou péči pomůže vyřešit evropská kartička EHIC, ale záchranné práce nebo transport ze svahu nekryje,“ upozorňuje produktová manažerka KB Pojišťovny Gabriela Trojanová.

U vícedenních zahraničních dovolených se nepojišťují pouze 2 % respondentů. „Například v sousedním Rakousku vás helikoptéra přepraví do nemocnice za cca 150 tisíc korun,“ dodává Trojanová. Další výdaje mohou vzniknout při repatriaci nebo ošetření v soukromých zdravotnických zařízeních.

Češi se na svahu chovají poměrně zodpovědně

Na hory Češi vyrážejí především za sjezdovým lyžováním a snowboardingem, které preferuje 60 % dotázaných. Alkohol na sjezdovce odmítá 64 % respondentů a přilbu používá téměř 70 % lyžařů. Pokud jde o děti, helmu jim nasazuje 99 % rodičů.

Riziko úrazu nebo nehody na sjezdovce není výjimečné. Podle průzkumu se s případem zranění ve svém okolí setkalo 46 % respondentů, přičemž v polovině případů šlo o středně těžké nebo těžké zranění.

Pětina českých lyžařů přitom stále neřeší pojištění odpovědnosti. „Že může srážka na svahu přijít opravdu hodně draho, dokazují i dost odstrašující případy z naší praxe. Jejich řešení může trvat řadu měsíců, vyžadují pomoc advokátů a náklady se ve finále vyšplhají řádově až na miliony,“ zdůrazňuje Trojanová.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Semafor a kolony jsou zpátky. U letiště v Plané pokračuje stavba nové křižovatkyDoprava

Semafor a kolony jsou zpátky. U letiště v Plané pokračuje stavba nové křižovatky

Stavba nové křižovatky u budějovického letiště v Plané opět zasahuje do provozu. Na silnici I/3 znovu dopravu řídí semafor, ve vytížených hodinách také pracovníci. Podívejte se, jak to na místě aktuálně vypadá.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook