pondělí 26. října 2020 Erik

VOLBY 2020: První volební den je za námi. Účast v jednotlivých okrscích se liší

První volební den je za námi. Ve 22 hodin se volební místnosti uzavřely a lidé budou moci do krajského zastupitelstva volit zase zítra od 8 do 14 hodin. Volební účast v jednotlivých okrscích se podle informací od členů volebních komisí lišila.

V prvních dvou hodinách po začátku voleb přišla k urnám podle volebních komisařů zhruba desetina voličů, podobně jako při předchozích volbách. V průběhu dne se účast v jednotlivých okrscích lišila. Například ve volebním okrsku 63 na Základní škole ve Štítného ulici byla podle komisařů účast poměrně vysoká. Stejně hodnotila účast i členka volební komise v Hrdějovicích. „Tady lidé chodí normálně volit poměrně hodně, takže i dnes to docela šlo,“ popsala.

VOLBY 2020: Volební místnosti se otevřely. Lidé začali vybírat krajské zastupitele a senátory

Mimopražští voliči si dnes odpoledne začali vybírat své krajské zastupitele. Na třetině území státu, tentokrát včetně tří pražských obvodů, navíc budou moci rozhodnout i o svých senátorech. Volby jsou vnímány i jako největší průzkum voličské...

I přesto se ale někteří politici obávají toho, že účast vysoká nebude. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes řekl, že se bojí, že účast nepřekročí 35 procent. Podle něj by se na nižší účasti mohla projevit situace kolem koronaviru.

Volby zatím žádné komplikace nepoznamenaly, pouze v Moravskoslezském kraji se vyskytlo podezření na organizované svážení voličů. Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny se případem zabývá policie. V Lounech v jedné z volebních místností zemřel sedmdesátiletý volič, hlasování kvůli tomu bylo na hodinu přerušeno.

O přízeň voličů na jihu Čech se uchází celkem 20 politických uskupení. Do letošních krajských voleb jde v našem kraji celkem 919 kandidátů. 

Krajské volby v roce 2016 vyhrála na jihu Čech ČSSD, získala 22,55 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 17,67 procenta a 12 mandáty, třetí ODS, která získala 12,67 procenta hlasů a osm mandátů. Pro komunisty před čtyřmi lety hlasovalo deset procent voličů, což představovalo sedm zastupitelů. Kraji vládne koalice ČSSD, PRO jižní Čechy, Jihočeši 2012 a KDU-ČSL.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Bezděk

Štítky volby, VOLBY2020, zastupitelstvo, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.