St 12. 8. 2026Klára
Vzdělání

Technopark si během olympiády vyzkoušelo už 50 tisíc lidí

ZZdeněk Zuntych3 minuty čtení17. 8. 2016, 11:24
Návštěvníci olympijského parku mají možnost vyzkoušet 3D tiskárnu
Návštěvníci olympijského parku mají možnost vyzkoušet 3D tiskárnu

Technologický park ministerstva průmyslu a obchodu, který je jednou z nesportovních alternativ, jak trávit v Olympijském parku Rio-Lipno 2016 volný čas, navštívilo za deset dní už přes padesát tisíc lidí. „Předčilo to všechna naše očekávání. A to olympiáda končí až za pár dní,“ říká Marek Vochozka, rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE). Ta je jednou z pěti jihočeských středních a vysokých škol, jejichž prostřednictvím zde ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje technické vzdělávání dětí a mládeže v době konání olympijských her v Rio de Janeiru, které trvají do 21. srpna.

Mezi desítkami tisíc návštěvníků byl rovněž šéf rezortu, ministr průmyslu Jan Mládek, který se také seznámil s exponáty zapůjčenými VŠTE, například 3D tiskárnou, která tiskla funkční píšťalky pro sportovní rozhodčí nebo herní konzolí Xbox se senzorem Kinect, s níž lze virtuálně zkoušet box, bowling a řadu dalších sportů.

„Nechtěli jsme dělat výstavu bez duše, ale raději jsme poskytly prostor studentům jihočeských středních a vysokých škol. Ti skvěle propojili sportovní vyžití s podporou technického vzdělávání. Ta expozice je skvělá, protože studenti dostali volnou ruku a vymysleli opravdu zábavné disciplíny na pomezí sportu a vyspělých technologií. To je pro ministra odpovědného za technické vzdělávání odměna,“ řekl Jan Mládek.

Podle Miroslava Vovesného z Projektového a inovačního centra VŠTE je právě propojení vyspělé techniky se sportem přirozené, protože sport se bez ní neobejde. Ať už při měření výkonů a výsledků nebo přípravě vrcholových sportovců. „Hlavně u dětí má expozice velký úspěch. Ti menší si k nám chodí zahrát, ti starší zase objevují taje 3D tiskárny, na níž lze tisknout prakticky cokoliv, co se vejde na desku,“ dodal.

K technohrátkám slouží také laserový simulátor střelby, který představuje Střední odborná škola strojní a elektrotechnická z Velešína. Studenti VOŠ, SPŠ a střední odborné školy řemesel a služeb ze Strakonic zase připravili trenažéry jízdních kol, na nichž si lze vyzkoušet, kolik úsilí a energie je třeba než se rozsvítí žárovka a roztočí ventilátor. Na jejich výrobu přitom použili rámy z vyřazených jízdních kol a svoje znalosti.

Ministr přitom neodolal a sehrál tréninkovou šachovou partii s Aničkou Tůmovou z Tábora, českou reprezentantkou do 16 let. Odešel sice poražen, ale mladé Jihočešce popřál hodně zdaru na mistrovství Evropy mladých šachistů, které se v Praze hraje od 17. do 28. srpna. Po něm by měla startovat na podzimním světovém šampionátu v ruském Chanty Mansijsku, kam se kvalifikovala.

„Chtěl jsem také podpořit všechny, kdo tuto hezkou myšlenku prosadili a realizují. Pomáhá turistickému ruchu, rozvíjí celý region, je chytře postavena v místě, kde se potom dostaví náměstí Lipna nad Vltavou, přináší investice a nezůstane z ní nefunkční skanzen. Takové typy investic mám rád,“ uzavřel Jan Mládek svou návštěvu Technologického parku na břehu lipenské přehrady.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Přestavba táborského venkovního bazénu a haly může stát až 250 milionůZprávy

Přestavba táborského venkovního bazénu a haly může stát až 250 milionů

Odhadované náklady na přestavbu táborského venkovního bazénu a nedaleké sportovní haly činí více než 250 milionů korun. Město chce obě sportoviště rekonstruovat současně. Práce by mohly začít v příštím roce.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook