Ne 16. 8. 2026Jáchym
Vzdělání
Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Na VŠTE hledají cesty, jak čelit dezinformacím. Pomůže umělá inteligence

PR článek1 minuta čtení19. 9. 2025, 14:00
Na VŠTE hledají cesty, jak čelit dezinformacím. Pomůže umělá inteligence
Na VŠTE hledají cesty, jak čelit dezinformacím. Pomůže umělá inteligence

Rozvoj mediální gramotnosti a schopnosti kriticky vyhodnocovat obsah textu, zvuku a obrazu podpoří nový výzkumný projekt českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické. Jeho cílem je vyvinout pokročilý AI software a vzdělávací webovou platformu, které dokážou odhalovat manipulativní techniky a tzvaný deepfake. Tedy uměle vytvořené či upravené fotografie, videa nebo zvuky, které se tváří jako autentické, ale ve skutečnosti jsou zmanipulované.

„Dosavadní výzkumy ukazují, že právě tento fenomén, spolu s dalšími manipulativními technikami, přispívá k šíření dezinformací, polarizaci společnosti a oslabování důvěry v instituce,“ říká docentka Petra Pártlová, hlavní řešitelka projektu, který nese název CrispMind – Nástroje pro detekci manipulativních technik pomocí umělé inteligence.

„Chceme propojit metody společenských a humanitních věd, například kritickou diskurzní analýzu a marketingový výzkum s využitím eye-trackingu, s nejmodernějšími technologiemi strojového učení. Novost našeho přístupu spočívá v tom, že kombinujeme behaviorální výzkum, eye-tracking a AI k identifikaci konkrétních prvků manipulace v reálném čase,“ vysvětluje docentka Pártlová, vedoucí Katedry marketingu a cestovního ruchu VŠTE.

Tříletý projekt, na němž se podílí také studio MAMA AI Coolma a spolek Odpovědná společnost, skončí v říjnu 2028. Financuje ho Technologická agentura ČR.

Kromě vytvoření otevřené anotované databáze, která umožní další rozvoj výzkumu v této oblasti, nabídne také AI nástroje formou cloudové mikroslužby. Ty bude možné snadno využít ve školách, médiích, neziskových organizacích či veřejné správě. Webová platforma navíc poskytne praktické nástroje a výukové materiály pro rozvoj kritického myšlení.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Armáda zastupovala pasoucí se dobytek. Teď obnově přírody pomáhají offroady a poníciSpolečnost

Armáda zastupovala pasoucí se dobytek. Teď obnově přírody pomáhají offroady a poníci

Bývalé vojenské újezdy a střelnice patří k vzácným lokalitám české přírody. Proč tato místa bez lidské péče zanikají a jak je udržet při životě, vysvětlují experti na management území z organizace Beleco Pavel Marhoul a Jiří Koptík.

Výrobce dřevěné kosmetické tužky z Českého Krumlova oslavil 25 let v České republiceSpolečnost

Výrobce dřevěné kosmetické tužky z Českého Krumlova oslavil 25 let v České republice

Letní slavností a Dnem otevřených dveří oslavil Schwan Cosmetics CR 25 let působení v České republice. Jedná se o českou pobočku německého rodinného holdingu Schwan-STABILO. Téměř tisícovka návštěvníků si mohla prohlédnout unikátní výrobu kosmetické tužky v Českém Krumlově, oslavy doplnil bohatý kulturní a společenský program.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook