pátek 5. června 2020 Dobroslav

Zámek v Hradci má obnovené arkády, v zahradě má být ráj

Památkáři na zámku v Jindřichově Hradci dokončili téměř dvouletou obnovu arkád v zahradě u pavilonu Rondel. Arkády mají původní barvu, opravená je i umělá jeskyně. Investice to byla 8,3 milionu korun bez DPH, oprava rondelu v letech 2011 až 2012 stála 4,5 milionu bez DPH. Správa zámku chce obnovit i zahradu.

„Z hlediska renesanční architektury je to něco unikátního. Adam II. z Hradce si sem na konci 16. století pozval italské mistry,“ řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Střechy arkád mají nové krovy, jichž se vyměnilo 90 procent, i prejzovou krytinu. Obnovená je umělá jeskyně s krápníky, výmalba napodobující mramor i freska v klenbách s vyobrazením letících ptáků. Rondel i arkády získaly původní barvy, růžovo-bílou nahradily červená a světle okrová.

Měnilo se 90 procent krovů. „Nejsložitější byly krovy. Sebralo to největší množství peněz a práce, protože se ukázalo, že jsou v daleko horším stavu, a proto, že jsme se snažili dodržovat vhodnou technologii, abychom se nemuseli stydět, až se za dalších 90 let budou dělat znovu. Vracely se tam trámy tesařsky opracované,“ řekl kastelán Jan Mikeš. Podařilo se najít zbytky mramorování i části nástropních maleb.

V umělé jeskyni doplnil restaurátor Vladimír Krnínský umělé krápníky i chybějící části vypichovaných a probarvených omítek. Zrestaurovaná je i socha Herkula bojujícího se lvem v jednom z výklenků arkád.

V příštích letech chtějí památkáři u rondelu obnovit zahradu, kterou tam zřídil Adam II. z Hradce. Plochu rozčlení původní cesty, na trávě budou okrasné dřeviny zimostráze. Umělou jeskyni oživí měděná kašna, jež bude zadržovat dešťovou vodu, památkáři obnoví i středovou kamennou kašnu.

„Chceme vrátit k rondelu formální zahradu, která tady kdysi bývala. Adam II. z Hradce stavěl rondel i zahradu jako připomínku pozemského ráje, který kvůli Adamovi a Evě lidstvo ztratilo. Chtěl si ho tady vytvořit sám pro sebe. My bychom chtěli, aby se tu zase vytvořil malý kousek pozemského ráje, ale už otevřený návštěvníkům,“ řekl Mikeš.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky památky, Jindřichův Hradec, zámek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.