pátek 5. března 2021 Kazimír

Na slavnosti do Holašovic míří rekordní počet vystavovatelů

Rekordní počet vystavovatelů se představí od pátku na třídenních Selských slavnostech v Holašovicích na Českobudějovicku. Podle starosty obce Jana Jílka jich bude více než 250 a půjde zřejmě o největší koncentraci ukázek řemesel v Česku.

Holašovice pořádají 16. ročník Selských slavností a letos ho spojí také s patnáctým výročím zapsáním obce na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vloni se v malé vesnici nedaleko Českých Budějovic sešlo 215 vystavovatelů. Jílek uvedl, že i tentokrát se všichni aktéři na náves do Holašovic vejdou. „Změřil jsem si náves, a pokud se vystavovatelé budou chovat disciplinovaně, nevznikne žádný problém s tím, že by na někoho místo nezbylo,“ řekl.

{{banner139}}

Akci s rozpočtem téměř milion korun obec připravuje šest měsíců. Holašovice potom v rozmezí tří dnů navštíví několik tisícovek lidí z Jihočeského kraje. Kromě ukázek tradičních řemesel si mohou příchozí výrobky i zakoupit.

Letos budou slavnosti výjimečné tím, že v sobotu si Holašovice připomenou ve speciální projekci i 15. výročí zapsání obce na seznam UNESCO. „Představíme při ní rodinu památek, kterou tvoří třeba čínská zeď, pyramidy nebo Machu Picchu, a do níž patříme i my,“ uvedl starosta.

Holašovice jsou zmiňovány od poloviny 13. století. O tři století později bezmála veškeré původní české obyvatelstvo zemřelo při morové epidemii a obec znovu osídlili němečtí osadníci. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Na seznamu UNESCO je 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Vedle statků postavených po obvodu neobvykle rozlehlé návsi k nim patří špýchary, stodoly, maštale a výměnky a také kovárna, hostinec a kaplička.

Zdroj: ČTK

Štítky Selské slavnosti Holašovice, rekordní ročník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.