sobota 8. května 2021 Statní svátek

Zastupitelé Jindřichova Hradce odvolali starostu Mrvku. Nově je ve funkci Jan Mlčák

Zastupitelé Jindřichova Hradce dnes odvolali z funkce starostu Stanislava Mrvku a také celou radu města. Mrvka před pár dny po letech opustil ČSSD, která je v Jindřichově Hradci v městské koalici. Vstoupil do hnutí Změna 2020, jehož předsedou je bývalý sociální demokrat Jiří Zimola. Pro odvolání rady hlasovalo 16 z 27 zastupitelů. Novým starostou se stal Jan Mlčák (Patrioti).

Koalici v Jindřichově Hradci po volbách v roce 2018 vytvořili zástupci ČSSD, ANO, SNK-ED, ODS, Patrioti a Piráti, což dohromady dávalo 21 mandátů z 27 zastupitelů.

Koalici však od počátku provázely problémy. Například loni vypověděli koaliční smlouvu Piráti, ale na chodu vedení města se nic nezměnilo. Jedna zastupitelka zvolená za Piráty zůstala v radě a druhý zastupitel zvolený za Piráty byl od počátku volebního období v opozici.

„Není jednoduché odvolávat starostu, který odvedl poctivou práci. Vyčerpal ale svůj potenciál dále posouvat město. Navíc impulsem pro odvolání byl rozkol v ČSSD," uvedl zastupitel Jakub Rytíř (ANO), jenž návrh předkládal.

Mrvka byl starostou Jindřichova Hradce od roku 2010. Se sociální demokracií ve městě třikrát po sobě vyhrál komunální volby. Podle něj stály za jeho odvoláním aktivity od špiček ČSSD. „Byl to pokyn trojice (Milan) Štěch, (Ondřej) Veselý a (Ivana) Stráská. A ten rozkaz byl jasný: Muž s koženou brašnou nesmí projet," uvedl Mrvka citaci z filmu Pelíšky. Dodal, že jeho odvolání souvisí i se senátními volbami, které se na podzim konají. Na Jindřichohradecku se mimo jiné utkají právě Mrvka a Štěch. „A chápu, že kdybych měl u jména starosta Jindřichova Hradce, znělo by to lépe, než když tam budu mít napsáno nezaměstnaný, nebo bývalý starosta, nebo popravený starosta," uvedl Mrvka.

Zastupitelé dnes kromě Mlčáka vybrali i další členy vedení. Počet místostarostů se zvýšil ze dvou na tří a počet radních snížil z devíti na sedm. Staronovými místostarosty jsou Magda Blížilová (ANO) a Radim Staněk (ODS). Nově se místostarostou stal i Miroslav Kadeřábek (ČSSD).

Autoři | Foto Město Jindřichův Hradec

Štítky ČR, správa, J.Hradec, starosta, 2.VERZE, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Šátava

Štěch, komunista jak hrom. Slyšel jsem jak na něj nadávali lidi co dělali za socialismu ve Škodovce v Budějovicích, jaký to byl karierista. Na práci prý byl levej ale do funkcí zažranej.

čtvrtek, 25. června 2020, 07:07

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.