pátek 30. července 2021 Bořivoj

Desítka bizonů je stále na útěku. Šance, že se vrátí, se každým dnem snižuje

Zhruba desítka bizonů z farmy u Českého Rudolce na jihu Čech je stále na útěku. Zvířata utekla nezabezpečenou ohradou v polovině dubna. Některé bizony se podařilo odchytit. Šance, že se sami vrátí, se každým dnem snižuje.

Veterinární správa v tuto chvíli už považuje bizony za zdivočelé. Odstřel smí provést pouze hospodář a myslivecká stráž příslušného uživatele honitby za podmínek stanovených zákonem o myslivosti. To se ale nelíbí majiteli bizonů, cena jednoho kusu se totiž pohybuje okolo 30 tisíc korun.

„Je nutné vyžadovat od chovatele plnění povinnosti uložené v zákoně na ochranu zvířat před týráním, a to opatření nezbytná k zabránění úniku chovaných hospodářských zvířat. Sankce za porušení této povinnosti opět spadá pod dikci příslušné obce s rozšířenou působností. Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj v minulosti povolila porážku formou odstřelu faremně chovaných bizonů uvnitř hospodářství v souladu s veterinárním zákonem, avšak rozhodně se nejedná o odstřel uprchlých zvířat,“ uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Více než půl tunová zvířata se mohou pohybovat kdekoliv. Není vyloučeno, že jejich kroky mířily směrem k Jihlavě. „Vlastníka prověřujeme za přestupek na úseku týrání zvířat. Pro nás je podstatné, že dostatečně nezabezpečil ohradu a dopustil tak, aby mu zvířata utekla,“ řekla tisková mluvčí policie Hana Millerová.

I když zatím nejsou hlášeny žádné škody, hrozí vlastníkovi pokuta až ve výši 50 tisíc korun, kterou případně udělí Městský úřad v Dačicích.

Foto pixabay.com

Štítky bizoni, Jindřichův Hradec, policie, pokuta

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.