úterý 9. srpna 2022 Roman

V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy

V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy. Hygienici zaznamenali v posledním týdnu 25 případů této nemoci, kterou přenášejí klíšťata. Od začátku roku se jedná o 135 pacientů s lymeskou boreliózou, loni v tomto období jich bylo o 73 méně. Vyplývá to z aktuálních informací jihočeské krajské hygienické stanice.

Ve srovnání s loňskou sezonou je patrný významně vyšší výskyt lymeské boreliózy na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Táborsku, západní okresy regionu jsou co do výskytu tohoto onemocnění klidnější, uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. „V relativním porovnání je vzhledem k počtu obyvatel nejvyšší výskyt na Českokrumlovsku, kde je 21 potvrzených případů, vloni to bylo v tomto období osm případů. V absolutních číslech je nejvyšší výskyt na Českobudějovicku, kde bylo potvrzeno již 44 případů, vloni 14," dodala.

Hygienici na jihu Čech zatím zaznamenali také 25 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 16 více než ve stejném období loni. „Sezona bude ještě dlouhá, proti klíšťové encefalitidě má stále smysl očkování, které doporučujeme především seniorům," řekla Kotrbová.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky zdraví, klíšťata, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.