Jihočeský kraj připravil alternativu obchvatu Českého Krumlova bez tunelu

Jihočeský kraj připravil další alternativu obchvatu Českého Krumlova. Trasa by byla nepatrně delší, ale nevedla by tunelem, se kterým počítá původní návrh. Obchvat má odklonit dopravu z města na trase z Českých Budějovic k lipenské přehradě.
„Ekonomové teď budou dopočítávat cenu původní navrhované trasy i s tunely, aby bylo vidět, kolik by případně stála a zda se jí s ohledem na dopravní zátěž vyplatí postavit. My jako kraj chceme, aby se posuzovala i druhá varianta. Je sice o něco vzdálenější od města, ale třeba se stane zajímavou, protože může na dopravní infrastrukturu napojovat další rozvojové plochy v okolí," uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Obchvat by začínal u obce Přísečná a na původní silnici by se vrátil u Nových Dobrkovic.
Hejtman uvedl, že českokrumlovská radnice stále preferuje původní alternativu s tunely. Podle Kuby je to celkem logické, protože by se část obchvatu skryla pod zem a méně by pohledově zatížil okolí města. „Samozřejmě při podobných stavbách vždy musíte zvažovat ochranu přírody, zájmy lidí, kteří v oblasti bydlí, i zájmy lidí, kteří tudy budou jen projíždět. A pokaždé je třeba najít v tomto směru rovnováhu," řekl hejtman.
Plánovaný obchvat je přeložka silnice I/39. Někteří obyvatelé Českého Krumlova však v minulosti uvedli, že jde o zbytečný projekt. Poukazovali na statistiku dopravy, podle níž v roce 2023 denně projelo na vjezdu do Českého Krumlova skoro 23.000 aut. Ale na výjezdu z Krumlova už to bylo jen 9500 aut. Znamená to, že jako tranzit ve směru k lipenské přehradě silnici I/39 využívá přibližně jen 40 procent vozidel.










Diskuze
2Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.
Komentování je jen pro přihlášené