neděle 18. dubna 2021 Valérie

Předvolební chat s Tomášem Jirsou

Předvolební chat s Tomášem Jirsou
Obhajovat post senátora ve volebním obvodu č. 10 (Český Krumlov) bude starosta Hluboké nad Vltavou a člen Občanské demokratické strany Tomáš Jirsa. Místopředseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost je senátorem od roku 2004 a v případě úspěchu tak bude členem horní komory Parlamentu České republiky již potřetí. Jaká řešení současných problémů nabízí a co považuje za své priority? Ptejte se ho v našem on-line chatu, který začíná ve čtvrtek 22. září od 10:00.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Snadný kredit za 48 hodin Dobrý den, Nabízím Vám kredity s velmi jednoduchými podmínkami nad maximální dobu splatnosti 25 let bez ohledu na zapůjčenou částku. Pokud máte zájem, kontaktujte mě. e-mail: francoisemorandeau@hotmail.com
francoise morandeau

Otázka
Kdy se svezeme po D3?
Martin Šulista

Otázka
ONLINE CHAT SKONČIL VE 12:00. Děkujeme za účast.
Redakce Budějcké Drbny

Otázka
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na euroskeptické strany a euroskepticismus obecně. Myslíte, že pozitiva našeho členství v EU převažují nad negativy? A hrozí nám něco jako brexit?
Adam Hlína

Odpověď
Dobrý den, bohužel, negativa vzrůstají, a to posiluje euroskeptické strany a euroskepticismus. Kdybych žil v Británii, hlasoval bych pro brexit. Považuji brexit za poslední šanci na reformu Evropské unie, a to o nutné reformě nemluvím pouze já eurokeptik, ale například i eurofil, jakým je premiér Bohuslav Sobotka. Samozřejmě hrozí další brexit a vedení Evropské unie s Junckerem a Schultzem tomu přispívá. Evropa se nachází v největším ohrožení od dob 2. světové války, jsme ohroženi rozpadem arabského světa a následnou migrační vlnou, nejistou Ukrajinou, nečitelným Tureckem a finančí krizí společné měny eura v jižních státech Evropské unie. Za největší ohrožení však považuji, že vedení Evropské unie tyto krize neřeší a nestanovilo žádný krizový management. Jestli se Evropská unie z brexitu nepoučí a nezařadí zpátečku, mohou bohužel následovat další brexity. Sám se počítám k euroskepitkům a hlasoval jsem proti Lisabonské smlouvě, a byl jsem jeden ze dvaceti senátorů, kteří ji dali k Ústavnímu soudu. Nemusíte mít v oblibě Václava Klause, ale vzpoměňte si, že když ji byl po rozhodnutí Ústavnho soudu nucen podepsat, řekl: "Všichni se dožijeme toho, že Evropská unie bude hlasovat proti českým národním zájmům." (parafrázováno) Neuplynulo ani šest let a Evropská unie nás přehlasvoala v otázkách kvót. Co k tomu dodat. Přátelsky, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 11:39:15

Otázka
Dobrý den, zajímá mě váš názor na dopravní infrstrukturu v Jihočeském kraji. A jak myslíte dlouho, že bude trvat kompletní dostavba dálnice D3. Děkuji.
Adam Suchý

Odpověď
Dobrý den, vynecháme-li dálniční spojení Praha – České Budějovice – Linec, pak považuji dopravní infrastrukturu v Jihočeském kraji, až na několik obchvatů měst, za optimální. Dálnice je ale katastrofa. Je to obrovský problém, do kterého se tato vláda ještě více zamotala. Ministr Ťok může jakkoliv svalovat vinu na předchozí vlády, ale on a celá koalice, přes varování opozice, schválili novelu zákona EIA, která tyto stavby ještě oddálila a přípravu zkomplikovala. Ministři Ťok i Brabec mluví do televize o tom, že nové posuzování bude trvat pouze měsíce, ale jak známe ekologické aktivisty, budou to roky. Katastrofa. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 11:02:38

Otázka
Dobrý den, četl jsem o znovuotevření vojenského újezdu Boletice. Co si o tom myslíte vy? Děkuji.
Lukáš Rychlý

Odpověď
Dobrý den, společně s tehdejším hejtmanem panem Zahradníkem jsme dlouhou dobu usilovali o zmenšení vojenského újezdu a jeho otevření veřejnosti. Jednání s armádou byla dlouhá, protože žádná instituce se nechce vzdávat svého majetku, ale i vojáci uznali, že naše velké vojenské újezdy jsou minulostí, a došlo mimo jiné ke zrušení Brd a zmenšení Boletic. Znovu podotýkám, že vše bylo děláno po řádné úvaze a zhodnocení potřeb Armády České republiky. Když už bylo jasné, že obce v Boleticích půjdou do civilu, poslední dva roky jsem pomáhal takzvanému přípravnemu výboru s tvorbou analýz a právních stanovisek, jak po přechodu do civilu fungovat. Obce Polná a Květušín neměly dvacet let svého starostu, ale řídil je velitel vojenského újezdu. Jsem si jist, že si v prvních volbách lidé vybrali dobrého starostu, šikovného člověka, který uváženě provede novou obec novou situací. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:58:35

Otázka
Dobrý den, vím o vašem projektu opravy kapliček. Kolik jste jich už opravil a za jakou částku? Děkuji.
Michal Trněný

Odpověď
Dobrý den, musím opravit Vaši otázku, sám jsem za svoje peníze opravil pouze několik křížků, ale z projektu, který jsem navrhl v roce 2004 Jihočeskému kraji, bylo opraveno několik set křížků, kapliček a božích muk, kdy je opravují jednotlivé obce. Projekt vznikl tak, že když jsem v roce 2004 poprvé kandidoval a objížděl jsme senátní region, všiml jsem si, že zejména v pohraničí je řada těchto prvků drobné krajinné architektury poničena a starostové potřebují peníze na kanalizaci, vodovody a školky, a na tuto nadstavbu jim peníze nezbývají. Mnohdy k těmto památkám v pohraničí ani neměli citový vztah, protože to byly památky, které stavěly Němci. Projekt umožnil, že i v těchto chudších obcích se zastupitelstva přihlásí k opravě, protože opravený křížek nebo kaplička je přece krásná. Jsou to symboly naší krajiny, které odkazují k naší křesťanské minulosti. Musím říct, že mám z tohoto projektu, do kterého ročně plynou 2 miliony korun, radost, a kdybych neudělal už nic jiného, tak to stálo za to. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:51:53

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o hnutích BPI a IVČRN (blok proti islám; islám v čr nechceme) a jejich představitelích Martinu Konvičkovi a Tomio Okamurovi.
Tomáš Kotál

Odpověď
Dobrý den, tato hnutí jsou krajní reakcí na současný stav v Evropě, ale mají racionální základ. Já také nechci v České republice silné muslimské komunity, uplatňování práva šaría či vraždy ze cti. Každý rok sponzoruji a komentuji filmový festival Jeden svět v Českém Krumlově a letos mě fascinoval film Červená mešita, pojednávající o síti škol radikálního islámu v Pákistánu. Je to složitá otázka, ale fundamentalisticky pojatý islám, jaký se například vyučuje v červených mešitách, není kompatibilní s evropskou demokracií. Přečetl jsem k tomuto tématu desítky knih a mohu Vám doporučit například Hirsí Alí: Rebelka (nezaměnit za titul Kacířka). Lidé, kteří vyrůstají v tradiční muslimské společnosti a jsou přesazeni do Evropy, jsou mnohdy přesvědčeni, že jejich společnost byla lepší. To vidíme na tisících případech v západní Evropě. Ale zpět ke Konvičkovi a Okamurovi, jejich přístup považuji za trochu hysterický. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:46:38

Otázka
Dobrý den, máme před krajskými volbami a z billboardů na nás koukají celorepublikoví lídři. Není to špatně? Děkuji.
Jan Nový

Odpověď
Dobrý den, každá politická strana má svůj volební štáb a ten rozhoduje o způsobu kampaně. Přítomnost stranických lídrů nekritizuji, protože to je určitý marketingový tah. Nicméně já osobně, i když si předsedy Petra Fialy vážím, jsem našemu volebnímu štábu sdělil, že do senátních voleb půjdu pouze se svojí tváří. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:39:04

Otázka
Jaké budou vaše první kroky coby znovuzvolený senátor?
Pavla Staňková

Odpověď
Dobrý den, trochu předbíháme, ale: poděkování voličům a poděkování mému volebnímu štábu, dorovnání závazků a pak tenis. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:35:17

Otázka
Myslíte si, že máte šanci na úspěch?
Tereza Kvapilová

Odpověď
Dobrý den, kdybych o tom nebyl přesvědčen, tak bych přece nekandidoval. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:34:25

Otázka
Zdravím Vás, v jaké kondici je nyní podle Vás pravic v České republice?
Martin Patočka

Odpověď
Dobrý den, bývala v lepší. Je to bohužel i chyba ODS. Nicméně já za velkou chybu považuji vznik nových "pravicových stran", které chvěly září, mediálně jsou vítány, aby po několika letech či volebních obdobích zanikly. A tak pravice soupeří mezi sebou, ať již to bylo naše soupeření s Unií svobody, Věcmi veřejnými nebo TOP 09. Pro členy a podporovatele těchto stran je jejich konec samozřejmě frustrující a mohou skončit u pravicových populistů. Ani já nemám recept na integraci pravice, a tak pracuji pro ODS, protože jsem si jist, že je to dobrá volba. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:33:50

Otázka
Dobrý den, pane Jirso, jak může senátor pomoci regionu, ze kterého pochází? Prosím o konkrétní příklad. Moc děkuji
Martina Pšonková

Odpověď
Dobrý den, napíšete-li mi svoji adresu, pošlu Vám senátní inventuru tištěnou, jinak je na mých webových stránkách www.tomasjirsa.cz. Ke každému konkrétnímu projektu jsem připraven Vám zodpovědět případné otázky. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:28:50

Otázka
Dobrý den pane Jirso, víte už nyní s kým do koalice ano a s kým ne?
Karel Hopner

Odpověď
Dobrý den, mluvíte o krajských volbách, nebo parlamentních volbách v příštím roce? Nezlobte se, že odpovím frází: Koalice se dělají až po volbách. ODS má jediný zákaz, a to je KSČM. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:27:10

Otázka
Co si myslíte o současné vládě?
Václav Smetana

Odpověď
Dobrý den, tato vláda se ocitla, nikoliv vlastní zásluhou, v neuvěřitelně bohaté době. Má obrovské množství peněz na rozdávání a bohužel je neinvestuje, ale rozdává. Lituji ministra financí, na kterého přijde ekonomický pokles. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:25:50

Otázka
Dobrý den, pane senátore. Jste místopředsedou senátního výboru pro zahraniční věci. Co Vaše funkce přesně obnáší? Dá se říct, co se Vám jako výboru, v době, kdy jste jeho členem, povedlo? A naopak, co byste rád ještě v novém volebním období prosadil? Moc děkuji za odpověď.
Aleš Novotný

Odpověď
Dobrý den, funkce senátora spočívá hlavně v posuzování zákonů, s tím, že můj výbor posuzuje z oblasti zahraniční politiky, obrany a bezpečnosti. Několikrát ročně vyjíždíme na oficiální senátní návštěvy nejrůznějších zemí, protože když spolu lidé mluví, tak spolu neválčí. Za určitou prohru považuji, že když jsem navrhl a náš výbor odsouhlasil zákon o dlouhodobém financování armády, vládní koalice v senátu jej smetla. Zákon měl za cíl zvýšit rozpočet na obranu republiky ze současného cca 1 % HDP po přechodnou dobu 10 let na 2 % HDP, tak jak se i tato vláda zavázala v mezinárodních smlouvách. Zákon jsem spolupřipravoval s mnoha právníky a bývalými důstojníky a nutnost dlouhodobého plánování v armádě je zcela nepochybná. Bohužel, žádná vláda si nechce nechat sahat do rozpočtu. Nicméně jsem přesvědčen, že zejména v dnešní době obranu státu potřebujeme posílit a budu-li zvolen, pokusím se zákon v pozměněné formě navrhnout. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:24:40

Otázka
Dobrý den, pane senátore. Vaše předvolební senátorská inventura čítá spoustu akcí po celém regionu. V čem přesně spočívá Vaše osobní podpora? Jedná se o finanční injekci jednotlivým subjektům, pomoc v jednání s různými institucemi (ať už úřady či soukromými společnostmi), anebo jde spíše o morální podporu? Díky za odpověď.
Petr Sysel

Odpověď
Dobrý den, sám jste to popsal a je to kombinace všech těchto aspektů. Někde pomůžu tak, že starostu dovedu do Prahy za těmi správnými lidmi, někde se umím přimluvit za finanční podporu a některé věci sponzoruji ze svých peněz. Za 25 let v politice znám opravdu velké množství lidí a vím, co dělají a kdo čemu může pomoci. Když pan farář v Pohorské Vsi potřeboval 300 tisíc na opravu střechy kostela, šel jsem za jedním pražským opravdu bohatým člověkem a 300 tisíc korun přišlo za týden na účet farnosti. Všichni bohatí lidé dávají peníze na charitu a někdy jim pomohu tyto peníze správně nasměrovat. Všechny firmy mají nějaké peníze na sponzoring a jednám-li s řediteli, mohu pomoci sponzoring nasměrovat do mého volebního obvodu. Naopak v případě budování cyklostezky Lipno – Český Krumlov – Zlatá Koruna pomáhám zatím jen morálně – radami a organizačně, protože myslím, že mám z Hluboké nad Vltavou velké zkušenosti s budováním cyklostezek. Jak jsem zdůraznil na začátku senátní inventury, každý projekt je úkolem mnoha lidí a já se na něm podílím tak, jak umím. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:20:18

Otázka
Dobrý den, pane Jirso, jak se díváte na povinnou vojenskou službu? Když vidím kolem sebe některé mladé chlapce, tak jsem nabyl dojmu, že to není úplně špatný nápad. Co Vy na to?
Milan Slezák

Odpověď
Dobrý den, jsem již deset let místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Tudíž se touto otázkou profesionálně zabývám. Před několika měsíci jsem navrhl zákon o zvýšení rozpočtu na armádu tak, abychom po přechodné době 10 let zvýšili rozpočet ze současného cca 1 % HDP na 2 % HDP, tak jak se vlády a prezidenti zavázali v mezinárodních smlouvách. Zákon měl za cíl umožnit dlouhodobě plánovat armádní nákupy a také personálně posílit armádu. Ačkoliv byl zákon odsouhlasen naším výborem (a to i členy ČSSD), na plénu ho vládní koalice smetla ze stolu. Povinná vojenská služba je složitá otázka, zejména, když na povinnou brannou službu není veřejnost připravena. Nechci působit paniku, ale pravděpodobně se tomu v budoucnu nevyhneme. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:13:15

Otázka
Dobrý den, jak je podle Vás připraven kraj na možnost, že přes náš kraj půjde uprchlická vlna? Co se v současné době dělá za opatření?(kromě cvičení na hranicích)
Jan Novák

Odpověď
Dobrý den, myslím, že je nakoupen ostnatý drát. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:08:39

Otázka
Proč pořád prosazujete boj s kůrovcem na Šumavě. Nemyslíte, že by si příroda nejlépe poradila sama, přirozenou cestou?
Alena Dvořáková

Odpověď
Dobrý den, naprostá většina lesů Šumavy jsou bývalé hospodářské lesy. A v nich zavádět divočinu považuji za zločin. Když mi napíšete svůj e-mail, pošlu Vám několik fotek bývalých šumavských lesů, které se neobnovují. Na pramenech Vltavy byly jedny z posledních pralesních zbytků a smrky staré tři sta let. Bohužel, abychom takové smrky mohli na Šumavě vidět, musíme si počkat dalších tři sta let. Vám se prameny Vltavy líbí? A takovouhle chcete celou Šumavu? Přátelsky, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:07:15

Otázka
Dobrý den, myslíte si, že uspějete ve volbách i s takovými kandidáty, jako je kandidát č. 4? Má ODS vůbec nějaký pud sebezáchovy?
Pavel Weinar

Odpověď
Dobrý den, nezlobte se, ale nevím, kdo je kandidát č. 4. ODS provedla tuto zemi úspěšně transformací a její největší skandály se změnily na nezdaněné kabelky paní Nečasové/Nagyové. Koho chcete volit? Přátelsky, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:04:38

Otázka
Moc se mi líbila myšlenka olympijského parku na Lipně, v době konání olympiády v Riu. Bylo by možné, aby ho veřejnost využívala i nadále? Přece jenom, je škoda, že už víceméně zanikl.
Tom Suchý

Odpověď
Dobrý den, byl jsem na Lipně několikrát, hrál jsem fotbalový turnaj měst a byl jsem si na hlavním podiu pro třetí cenu. A celkově to bylo dobré. Když je park v Lipně zrušen, přijeďte do sportovní areálu do Hluboké nad Vltavou. Je to hodně podobné. Děkuji a těším se na Vaši návštěvu, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:02:41

Otázka
Dobrý den, jak se díváte na kontroverzní "Vnímání"?
Jarmila Krejzová

Odpověď
Dobrý den, nepatřím mezi ty, kteří by to odsoudili. Byl jsem se tam podívat a samotná kašna a uzavřený prostor kolem je zcela jistě působivý. Ale: nebyly to mé peníze, ani mé rozhodnutí. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 10:00:49

Otázka
Dobrý den, jaké máte vazby na Kaplici? Váš názor na p.Talíře? Proč jste doporučoval v centru Kaplice Casino? Děkuji
Luděk Plza

Odpověď
Dobrý den, Kaplice je významné město mého senátního obvodu a se starosty jsem řešil společné věci, ještě když jsem nebyl senátor. Pavla Talíře si vážím a myslím, že je to dobrý starosta. Nikdy jsem nedoporučoval casino v centru Kaplice, ale ano, byl jsem pozván na zastupitelstvo, abych řekl své zkušenosti s novým casinem na Hluboké. V každém městě rozhoduje volené zastupitelstvo a i v Kaplici rozhodli – a asi dobře. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 09:59:25

Otázka
Dobrý den, umíte sprostě nadávat? Resp. jak nadáváte, když se něco nepodaří, nebo vás někdo naštve?
Honza Dvořák

Odpověď
Dobrý den, na tenise máme nejsprostější povolenou nadávku: "Mordye pumpička". Nedávno jsem četl, že když nadáváte a nadávka obsahuje písmeno R, uvolňuje to nervový systém. Takže ano, když nadávám, používám slova, kde je písmeno R. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 09:57:28

Otázka
Dobrý den pane Jirso, proč děláte z Hluboké a chcete i ze Šumavy dělat lunapark a proč jste v neustálém vleku Pavla Dlouhého?
Karel Neumann

Odpověď
Dobrý den, nikdo nechce dělat ze Šumavy lunapark. Deset let jsem byl obviňován, že chci na Šumavě kácet, a když se ukázalo, že nejvíce káceli "zelení ředitelé" za zeleného ministra, jsme obviňování, že chceme ze Šumavy udělat lunapark. Není to pravda a důrazně se proti tomuto ohrazuji. Šumava má přesné regulační plány a ke každému stavebnímu záměru se závazně vyjadřuje Správa národního parku Šumava. Na Hlubokou přijede půl milionu turistů ročně a jste první, kdo mi říká, že je Hluboká lunaparkem. A k Pavlovi Dlouhému... Je to můj místostarosta, je v komunálních volbách opakovaně volen výrazným počtem hlasů a zcela jistě přispívá k rozvoji našeho města. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 09:56:05

Otázka
Dobrý den pane Jirso, co vás nejvíce překvapilo za dobu vykonávání funkce senátora?
Pavla Staňková

Odpověď
Dobrý den, podřízenost parlementu Bruselu. Jeden německý institu spočítal, že 84 % zákonů, o kterých hlasujeme, je transpozice bruselských norem. Jestliže nám Brusel nařizuje, kde musíme vyhlásit chráněná území nebo rozhoduje o tom, kolik lodí může splouvat Vltavu, považuji za alarmující. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 09:53:15

Otázka
Dobrý den, hodně se mluví o korupci na státní úrovni, jak ale hodnotíte míru korupce na krajské úrovni?
Vojta Rozsypal

Odpověď
Dobrý den, korupce bohužel existuje všude ve světě a existují světové žebříčky srovnání, a i když nejsou přesné, je vidět, že v severských zemích je korupce minimální a čím dál víc na jih... Nejsem si vědom žádného případu korupce na krajské úrovni. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 09:51:49

Otázka
Dobrý den, pane Jirso, kdybyste měl říct jednu svou top prioritu v centrální politice, jaká by to byla?
Robert Třásenský

Odpověď
Dobrý den, udržet mír a bezpečnost České republiky. Udržet životní standard lidí. Myslím, že si Česko žije nejlepší období ve své historii. Děkuji, Tomáš Jirsa.
22.9.2016 09:50:14

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.