pondělí 18. listopadu 2019 Romana

Online chat s Jiřím Zimolou

Online chat s Jiřím Zimolou
Mgr. Jiří Zimola, jedenačtyřicetiletý rodák z Třebíče na Vysočině a bývalý starosta Nové Bystřice, je úřadujícím hejtmanem Jihočeského kraje, když v jeho čele stál poslední čtyři roky. Ptejte se ho na všechno, co vás zajímá!
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Snadný kredit za 48 hodin Dobrý den, Nabízím Vám kredity s velmi jednoduchými podmínkami nad maximální dobu splatnosti 25 let bez ohledu na zapůjčenou částku. Pokud máte zájem, kontaktujte mě. e-mail: francoisemorandeau@hotmail.com
francoise morandeau

Otázka
Je možné zamezit podvodným praktikám skrze dotace stavebním firmám jako např.Treville a Hobak ?
Karásek Pavel

Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to vyoadá s vlakem, který má jezdit na LIpně. Tuším Černá-> Frymburk-> Lipno. Nezdá se Vám tato situace nesmyslná? Na Lipně jsem vyrůstal, tudíž poměry v Černé znám velice dobře. Jsem jachtař od 6 let, ale tuto investici nechápu a jsem silně proti ní. Děkuji S.
Stanislav Vobr

Odpověď
Myslíte tzv. Šumavskou elektrickou dráhu, jejíž trasa je navržená v Zásadách územního rozvoje (ZÚR) Jihočeského kraje. Při přípravě tohoto dokumentu mohly obce vznášet námitky a připomínky. A některé tak i činily. Jihočeský kraj do svých Zásad územního rozvoje zahrnul koridor pro vybudování trati Šumavských elektrických drah také proto, že se jedná o ekologický způsob dopravy, který by propojil lokality na břehu Lipna a umožnit snadný přístup turistům z ubytovacích kapacit. Zároveň by tento způsob dopravy mohl být také přínosem pro místní obyvatele, protože zlepší dopravní obslužnost v této lokalitě. Pokud bychom teď rezignovali na vymezení území pro případnou stavbu ŠED, můžeme za pár let naopak řešit protesty občanů proti neúměrně vzrůstající automobilové dopravě především v turisticky atraktivních lokalitách. Navržená dráha by ale automobilovou dopravu, která má na životní prostředí podstatně větší negativní vliv, mohla na Lipensku v turistické sezóně výrazně snížit. Podstatné je ale něco jiného – my jako kraj jsme pouze vymezili koridor, stavět a investovat ale nic nebudeme. To je záležitost státu. Jestli se tak stane v dohledné době, o tom lze s úspěchem pochybovat, důležité ale je, že tento vymezený prostor nebude zastavěn novými developerskými projekty a bude chráněn pro jakoukoli jinou komunikaci (třeba i in-line trasu) do budoucna.
12.10.2012 10:50:25

Otázka
Mrzí mě, že jste mi v podstatě na žádnou z otázek neodpověděl. Pan Král ve včerejším online chatu pouze, že kraj "architektonické soutěže" dělá. Není tomu tak. Pokud by opravdu byla vypsána soutěž na domov pro seniory v Bechyni, byl by veřejně prezentován (výstavou, katalogem) více než pouze jeden jediný návrh. To samé se týká územního plánování. Pokud Vám přijde v pořádku, že jedny z nejdůležitějších dokumentů zpracovávají architekti a urbanisté za zlomkové ceny (i 15% předpokládané ceny) a že zadavatele zajímá právě nejnižší cena, nikoliv kvalita tohoto dokumentu, mají se voliči do budoucna na co těšit.
Tomáš Zdvihal

Odpověď
Omlouvám se, myslel jsem, že jste byl s odpovědí pana kolegy Krále srozuměn. Přesto musím stejně jako on konstatovat, že architektonické soutěže mají smysl u staveb hodných „zvláštního zřetele“. Takových jsme ale v uplynulých letech v kraji realizovali pomálu. Vím, že namítnete, a jistě správně, že to lze dělat i při stavbách mostů, ale my jsme v situaci, kdy s ohledem na finance hledíme spíše na funkčnost. To, že zadavatele zajímá nejnižší cena, není vinou zadavatelů, ale vinou zákona o zadávání veřejných zakázek a současné celospolečenské atmosféry. Zkusme hypotetický příklad: budete soutěžit o veřejnou zakázku, kdy sice nabídnete nejlepší cenu, ale veřejný zadavatel vybere vašeho konkurenta, násobně dražšího, ale údajně kvalitnějšího. Jak se budete chovat? Co si budete myslet a co budete tvrdit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže? Vidíte, každá mince má dvě strany...To, že jsou architekti a urbanisté ochotni soupeřit za zlomkové ceny, jak uvádíte, by mě sice mohlo naplňovat radostí, ale moc dobře vím, že z dlouhodobého hlediska to není správné. Jak z toho tedy ven?
12.10.2012 10:27:57

Otázka
Dobrý den, pane hejtmane, ve vaší dikci je mj. cestovní ruch v jižních Čechách, jaké jsou Vaše plány v této oblasti pokud budete zvolen hejtmanem i pro další volební období? A co si myslíte, že se v této oblasti povedlo v rámci tohoto období?
Petr

Odpověď
Krizi navzdory si jižní Čechy udržely punc dovolenkového regionu a stále jsou po Praze a v souboji s jižní Moravou na špičce mezi jednotlivými regiony. Klíčem k úspěchu je podle mého společný postup všech v cestovním ruchu zainteresovaných. Atomizace nám škodí a turisté jezdí jinam. V oblasti marketingu jsme proto zrealizovali nové jihočeské logo v podobě několika gotických oken, na výstavách a veletrzích prezentujeme „balíčky“ chutí jižních Čech. Doporučujeme různé druhy turistiky a k nim patřičné oblasti. Jednoznačným úspěchem byl loňský Rožmberský rok, díky kterému se o našem kraji vědělo daleko za jeho hranicemi a lidé za odkazem Rožmberků opravdu přijížděli. Na takové projekty je třeba navázat a je rozvíjet.
12.10.2012 10:27:40

Otázka
Přeji příjemné poledne:) Ráda bych znala Váš názor, zda České Budějovice dostatečně podporují mladé lidi v jejich mimoškolních aktivitách. Věnuji se parkouru, free runingu, skateboardingu aj. ..všude nás vyhazují, nikde není kde trénovat a ničí se další prostory. Přidávají se další lidé (od 10 do 32 let). Jenže náš rozvoj je omezen, misto toho aby byl podporován. V této době pracuji na několika projektech pro rozvoj Českých Budějovic. Je město těmto věcem nakloněno a jak jej může podpořit? Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám i Vašim blízkým mnoho úspěchů, zdraví a štěstí. Krásný den.
Lucie Hanzalová

Odpověď
Dobrý den, děkuji za dotaz, ale opět asi zklamu a odkážu na město. Obecně, co se podpory kraje týká, kraj podporuje volnočasové aktivity a každoročně jsou vypisovány grantové programy. Sledujte prosím internetové stránky Jihočeského kraje nebo se ptejte na odboru školství Krajského úřadu a určitě si na vaše projekty včas zažádejte. I já vám přeji mnoho úspěchů.
12.10.2012 10:27:28

Otázka
Dobrý den pane hejtmane. S nelibostí mimo jiné sleduji, jak naše střední a vysoké školy produkují samé nezaměstnané manažery cestovního ruchu, volného času a podobných nesmyslů. Je v silách kraje tuto situaci nějak ovlivnit a více podporovat například technické učňovské školství? Myslím, že více, než kdy jindy, platí heslo: Řemeslo má zlaté dno. Díky za odpověď.
Václav Juračka

Odpověď
Dobrý den. Jako učitel a rodič s vámi naprosto souhlasím a sám s nelibostí sleduji, jaké nesmyslné obory se otevírají. Řešením by měla být odvážnější koncepce středoškolského vzdělávání v Jihočeském kraji. Co se podpory učňovského školství týká, to se již několik let děje. Kraj každoročně podporuje vybrané obory stipendijními programy, protože, co si budeme nalhávat, peníze u mnohých lidí rozhodují a dokáží ovlivnit rodiče při výběru školy pro svého potomka. Řemeslo má zlaté dno, a protože si už snad na to dno sáhlo, je třeba mu z něj pomoct.
12.10.2012 10:27:14

Otázka
Dobrý Den, pane hejtmane. Právě jsem se vrátil z města (z Hradu ne:). V dopravní zkliněné a rozkopané situaci Č. Budějovic někdo vyslal ve špičce na Dlouhou louku silničáře, aby nastříkali přechody. Tohle bude mít zřejmě na svědomí správa města. Má kraj nějakou možnost s tím něco dělat? Myslím s naprosto iracionálním jednáním zastupitelstva? Nemyslím konkrétně se silničáři na Dlouhé louce, ale pokud vedení města koná tak, že to je zjevně pro město nevýhodné. Přeji hezký den
Petr Kadlec

Odpověď
Dobrý den, souhlasím s vámi, že některé práce by se měly dělat ve dnech klidu, aby se ještě více nezhoršovala již tak neúnosná dopravní situace. O tomto konkrétním činu nic nevím, nemohu ani soudit, kdo jak jednal.
12.10.2012 10:27:01

Otázka
Dobrý den. Musím reagovat na otázku pana Petra Miky a Vaší následnou odpověď, která mi přijde velmi vyhýbavá. Byla bych ráda, a věřím, že mnoho dalších lidí sledující tuto diskuzi, kdyby jste nám odpovídal a ne se odpovědím vyhýbal. Pokud se pan Mika ptá, co jste udělal za poslední 4 roky pro kraj, je slušnost odpovědět, neboť to nikdo nebude brát jako vychloubání, a ne odbít potencionálního voliče větou " Za poslední 4 roky se podařila velká spousta věcí, kdo chce vidět, vidí, kdo ne, nepřesvědčím ho." Možná se povedlo hodně, ale co se povedlo VÁM? Děkuji za konkrétní odpověď!
Alena Vávrová

Odpověď
Otázka pana Míky byla položena poněkud útočně a nemělo smysl se s ním přít. Rád vám ale odpovím, nejen proto, že jsem slušný. :-) V oblasti peněz se nám podařilo snížit zadlužení kraje ze 630 milionů na současných cca 50 milionů. A to navzdory propadům daňových příjmů, které jen v prvním roce naší „vlády“ činily 800 milionů korun. Kraj jsme tedy nezadlužili a přitom ho rozvíjeli. Opravovali jsme silnice II.a III.třídy, dohromady celkem 500 km těchto silnic. Investovali jsme do zlepšování našich jihočeských nemocnic – více než 2 miliardy. Opravovali jsme domovy důchodců (namátkou Dobrá Voda, J.Hradec) a připravili investici do nového, „na zeleném“ stavěného DD v Bechyni. Opravovali, zateplovali a novými učebnami a pomůckami vybavovali naše školy. Pomáhali jsme hasičům – dobrovolným v řádu cca 60 milionů korun i profesionálním v řádu asi 10 milionů. Za pomoci nasmlouvaných peněz s ČEZem jsme do 131 klubů po celých jižních Čechách dodali tzv. bezpečné branky, tedy branky pro malé fotbalisty, které už nikdy nikoho nezabijí. Podporovali jsme mateřské školky – formou grantů jsme rozdělili více než 50 milionů korun pro města a obce, které školky zřizují a ty tak mohly navýšit kapacitu o více než 1000 míst. Dalo by se pokračovat v mnoha dalších oblastech, ale snad to tady a teď stačí.
12.10.2012 10:26:43

Otázka
Dobrý den, pane Zimolo. Zdáte se být celkem sympatický a rozumný člověk a docela rád bych Vám dal svůj hlas. Nicméně mám problém se stranou ČSSD. Nikdy se mi oranžová barva nelíbila. Co s tím uděláte? :-) Uvažoval jste někdy o změně strany? Jestli ano, tak jaké? Založil byste si svoji vlastní partaj? Děkuji za odpověď. Kamil Nedorost
Kamil Nedorost

Odpověď
Děkuji za milá slova, ale patrně vás zklamu. Jsem sociální demokrat a jsem na to hrdý. Uznávám, že jako každá jiná strana není ani ČSSD dokonalou stranou a že čas od času i my děláme chyby, ne ve všem se s vedením strany shoduji a ne všechno je pro mě snadno přijatelné. I já mám někdy pocit, že se naši poslanci pohybují ve skleněném akváriu a život mimo něj je pro ně vzdálený. Ale na rozdíl od jiných stran si ti naši aspoň dají říct a slyší hlas zdola a mimo akvárium.
12.10.2012 10:26:07

Otázka
Dobrý den, můžete vysvětlit, proč se oháníte jenom bojem proti vládě? Krajské volby jsou o tom, co se týká kraje a za uplynulé čtyři roky se v kraji neudělalo zhola nic kromě toho, že jste navýšili počet úředníků, kteří jsou nejdražší v republice. Dálnice nikde, silnice neopravované, letiště jde do háje atd.... A vaše strašení rušením nemocnic, to je stejný populismus jako byly před 4 roky poplatky v nemocnicích...
Karel Novotný

Odpověď
Rád vás zase registruji, pane Novotný, už jsem se bál, že jste se mi jako vytrvalý kritik někam ztratil. Neoháním se jenom bojem proti vládě, stačí si přečíst program jihočeské ČSSD pro nadcházející volby a shledáte, jak hluboce jste se mýlil. Počet úředníků se navýšil jedině v souvislosti s navýšením povinností, které na nás přenesl stát a na něž nám, jako obvykle, nedal peníze. Administrujeme také peníze z programu vzdělání a konkurenceschopnost a to je pouze dočasná záležitost, která je pomocí těm, co peníze čerpají. O strašení hovořit nebudu, přebíráte slovník pana starosty Hluboké T. Jirsy, aniž byste znal hloubku problému. Rozumím, že vám, jako budějičákovi, rušení nemocnic na Šumavě nevadí, ale já jsem i hejtmanem lidí na západ od Č. Budějovic.
12.10.2012 10:25:42

Otázka
Dobrý den! Bude město zřizovat nové školky? zlepší jízdní řády na sídliště Vltavu. A bude více hřišt pro děti. Nebo to necháte tak jak to je? díky za odpověd.
Lenka Z.

Odpověď
Paní Lenko, rád bych vám odpověděl, ale myslím, že lépe bude tuto otázku směřovat na představitele českobudějovické radnice v čele s panem primátorem Thomou.
12.10.2012 10:25:18

Otázka
Dobrý den, víte že v Českých Budějovicích je procentuálně nejvišší spotřeba pervitinu v celé evropě ? vyšlo to z průzkumů odpadních vod. Podniknete nějaké kroky aby se tento status změnil ?
David

Odpověď
Nevím, z jakých čísel vycházíte a z jakého průzkumu toto číslo vyšlo. Aniž bych znal podrobnosti, zdá se mi to nemožné. Pokud to tak není, máme dvě možnosti – situaci řešit ve spolupráci s protidrogovými koordinátory a sdruženími, které se drogovou problematikou zabývají, nebo nedělat průzkumy odpadních vod. :-)
12.10.2012 10:24:50

Otázka
myslíte že vám někdo kromě důchodců a sociálně slabších někdo věří to co předvádíte s Nemocnicí v Prachaticích?
Jaroslav Študlar

Odpověď
Soudím, že vy mi asi nevěříte. A soudím také, že o důchodcích a sociálně slabších uvažujete jinak, než já. Ale k věci: nemocnice v Prachaticích je ohrožena a vlivem jasně koordinovaného postupu pojišťoven s VZP v čele jí (a nejen jí) hrozí postupná likvidace. Neříkám, že se tak stane ze dne na den, ale tak zvaná restrukturalizace lůžek akutní péče, odůvodňovaná naprosto tendenčními sděleními, je začátkem jejich konce. Mrzí mě, že se to stalo politickým tématem, ale být smlouvy uzavřené tak, jak jsme si doufali, tj. do konce června, mohli bychom se teď bavit o něčem úplně jiném. Je to tedy vina má nebo zdravotních pojišťoven?
12.10.2012 10:23:59

Otázka
Dobrý den, já bych se Vás rád zeptal zda opravdu věříte tomu, že levicová politika je opravdu to jediné dobré pro rozumně uvažující a pracovité občany, kteří táhnou ekonomiku, platí daně a žijí zodpovědný život. Opravdu, to je to jediné co mě zajímá a odpovězte upřímně.
Karel Tužka

Odpověď
A vy si opravdu myslíte, že pro všechny vámi vyjmenované skupiny občanů je to jediné pravicová politika? Jak historie, tak pohled do moderního světa kousek za našimi hranicemi dává spíše za pravdu mě, nemyslíte?
12.10.2012 10:23:33

Otázka
Pane Zimolo, uvažoval jste někdy o tom, co všechno se dalo v jihočeském kraji postavit a vybudovat za 100 milionů korun, které jste vyházeli za plnění slibu, že pacienti nebudou muset platit u lékaře 30 kč poplatky? Jaké nehorázné plýtvání plánujete na další roky, tedy pokud zase lidé uvěří vašim populistickým návnadám a zvolí vás? Díky za UPRIMNOU odpověd.
Michal

Odpověď
Vy jste ale zásadním odpůrcem proplácení poplatků! :-) Odpověděl jsem zčásti níže, žádné plýtvání nebylo a ani nebude. Že se neshodneme na prirotách, je normální a o tom jsou volby.
11.10.2012 12:00:09

Otázka
Dobrý den, jaké jsou Vaše plány pro dostavbu dálnice D3? Popřípadě rychlostní silnice R4 a co jste udělal za Vaše funkční období k jejich dostavbě?
Ondřej Tollinger

Odpověď
Kompetence kraje a možnosti hejtmana jsou v tomto dost omezené. Přesto se snažíme soustavným tlakem na vládu, společnými silami se zákonodárci z kraje zdůrazňovat při koncipování státního rozpočtu, proč by tam dálnice D3 měla být. Já jsem se navíc vyjádřil velmi tvrdě vůči vládě ve spojení s dostavbou Temelína. Sice jsem byl ten nejhoší jihočeský vyděrač, ale budiž, díky tomu se dnes zahajují práce na dálničním obchvatu ČB v úseku Borek - Úsilné.
11.10.2012 12:03:06

Otázka
Jak hodnotíte rozhodnutí Vaší strany proplácet regulační poplatky ve zdravotnictví? Nechybějí tyto peníze v krajských investicích?
Miroslav Toman

Odpověď
To je obligátní dotaz, na který jsem odpovídal už mnohokrát. Otázka má navodit dojem, že to byly "vyhozené" peníze. Já si to opravdu nemyslím. Kraj je tu přece pro lidi, ne pro zájmové lobistické skupiny, parazitující na veřejných penězích. Stejnou optikou bychom se pak mohli dívat na jakoukoli investiční akci, grant nebo příspěvek, který pomohl jen nějaké části obyvatel kraje.
11.10.2012 11:58:05

Otázka
Dobrý den, pane hetmane, jednu otázku na odlehčení...byl jste u porodu své dcerky Lary?Děkuji za odpověď.
Lenka Pavlásková

Odpověď
Ano, byl :-)
11.10.2012 11:50:59

Otázka
Pane Ziumolo, kolik otázek, ve kterých budete moci prezentovat svoje volební populistické sliby, vám připravil váš volební tým? Koukám, že ne málo, že?
Kristýna

Odpověď
Máte ještě další dotaz?
11.10.2012 11:50:37

Otázka
Dobrý den, jaké jsou Vaše plány s dostavbou D3 a co jste za uplynulé funkční období udělal pro její dostavbu?
Ondřej Tollinger

Odpověď
Vizte níže...
11.10.2012 11:49:57

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli měl pravdu člen jiného pol. uskupení, který říkal, že nevěří, že největší strany, tedy vč. ČSSD daly do voleb pouze 2.mil.Kč na předvolební kampaň? Popravdě, mě se to zdá vzhledem k tomu, že jste v novinách, bilboardech atd., taky málo. Jaká je tedy skutečná výše nákladů na letošní kr.volby a do senátu?
Soukup

Odpověď
ČSSD nikdy neřekla, že do voleb dala 2 miliony, naopak zveřejnila, že v rámci celé ČR to bylo cca 90 milionů. Přesné vyčíslení zveřejníme po volbách.
11.10.2012 11:49:32

Otázka
Dobrý den pane Zimolo, hypoteticky..., kdybyste ve volbách nesměl zvolit sám sebe, ani svou stranu. Ale zároveň byste musel někoho zvolit, jaké straně byste dal hlas? Děkuji
Petr Málek

Odpověď
Tak to si nechci ani představit :-)
11.10.2012 11:48:12

Otázka
Dobrý den pane hejtmane, zaráží mě, jak vehementně trváte na zahájení podnikatelského projektu "Letiště v Plané u ČB". Z mého pohledu (ekonoma) jde o nejen o velmi riskantní investiční rozhodnutí s velmi nejistou návratností, ale především o naprosté nepochopení toho, jak by mělo být nakládáno s veřejnými financemi – stát/kraj/obec nemá podnikat, jelikož motivace státních/krajských/obecních zaměstnanců se liší od motivací majitelů soukromých firem zej. co se týče tlaku na hospodárnost. Rád bych se Vás proto zeptal na následující: a) Podíváme-li se na aktuální (2012) prognózy poptávky po letecké dopravě a její saturaci disponibilní sítí letišť na území ČR či v dojezdové vzdálenosti (např. Linec, Vídeň), jeví se vybudování letiště v ČB jako zcela zbytečné. Pár jednotek tisíc soukromých letů ročně plus chartery na letní dovolené nepokryjí ani provozní náklady, natož původní investici. Stojí Vaše stanovisko na „pocitu, že letiště potřebujeme“, nebo věrohodné fundované analýze? b) Na území JK jsou v běhu např. projekty dálnice D3, rychlostní komunikace R4 či vlakového koridoru. Bohužel, ani jedna z těchto věcí nejde od ruky tak, jak by si daňoví poplatníci představovali. Je vhodná doba pouštět se za jejich peníze do dalšího projektu? c) Projekt Letiště v Plané bývá přirovnáván k Letišti Vodochody, zcela nesmyslně. Nejen proto, že růst cestujících na ruzyňském-Havlovo letišti narazí na nedostatek disponibilních stavebních ploch k výstavbě doplňkových odbavovacích kapacit či operačních stání letadel, s čímž Vodochody přímo kalkulují (v ‚CB nic takového není), ale také proto, že projekt realizuje soukromý investor. Pokud jste přesvědčen o návratnosti investice, proč si spolu s Vašimi kolegy nezaložíte soukromou firmu a nepustíte se do toho na vlastní triko, nikoliv na triko daňového poplatníka? Klidně Vám budu držet palce, ale nechci Vám to platit. :-) Díky za odpovědi. (ales.rod@libinst.cz)
Aleš Rod, Liberální institut

Odpověď
V mnohém s Vámi souhlasím. Myslím si totiž, že letiště by neměl provozovat subjekt dotovaný z veřejných peněz. Také proto dnes takový subjekt hledáme. Inspirací je nám letiště v Brně. Jsem ale ppřesvědčen, že Jihočeský kraj si s ohledem na svůj potenciální rozvoj letiště nejen zaslouží, ale že jej bytostně potřebuje.
11.10.2012 11:47:15

Otázka
Dobrý den pane Hejtmane, jakým způsobem probíhá rozhodnutí o tom, zda-li nějakému projektu dáte záštitu? Jak se to vyhodnocuje? Kdo o tom rozhoduje? Když mám připravený projekt z oblasti kultury, kam jej mám zaslat se žádostí o záštitu? Děkuji za odpověď
Klára Konečná

Odpověď
Záštita hejtmana nebo i dalších členů rady je skutečně individuální záležitost a subjektivní zhodnocení. Proti mému předchůdci pracuji se čtvrtinovou částkou a pečlivě proto zvažuji, komu záštitu udělím. Žádosti je možno posílat na mou e-mailovou adresu.
11.10.2012 11:44:42

Otázka
Dobrý den, pane Hejtmane, jak jste to myslel s tím, že ochráníte Budvar? Pakliže bychom se na prodej Budvaru dívali z pohledu ekonoma, tak jeho přeměna na akciovou společnost a následný prodej zajímavému investorovi je tou jedinou správnou variantou. Uvažujeme-li racionálního investora, pro kterého by bylo neekonomické propouštět kvalitní pracovníky a přesouvat výrobu. Samozřejmě, že jeho prodej by se musel načasovat dobu, kdy je možné za něj získat co nejvíce. Jsme oba zřejmě inteligentní lidé a o ekonomickou stránku věci se přeci nebudeme přít. Jste sympaťák a mrzí mě, že jste se v této otázce neubránil populismu s obranou Budvaru. Třeba i referendem. Já referendum o Budvaru nechci platit ze svých daní! Děkuji
Kamil Rais

Odpověď
Já si nemyslím, že transformace a následný prodej je ekonomicky optimální variantou. Neberu teze, že "stát tu není pro to, aby vařil pivo". Naopak, jestliže Budvar nosí státu každoroční zajímavý zisk, pak nevidím jediný důvod, proč ho (navíc v krizi) prodávat. K referendu - bylo myšleno spolu s nějakými volbami, rozhodně ne samostatně, na to opravdu nemáme...
11.10.2012 11:42:32

Otázka
Dobrý den pane hejtmane. V případě, že byste vyhrál volby a sestavoval koalici, budete spolupracovat s komunisty? A ještě jedna otázka. Jestliže volby nevyhrajete, setrváte na KÚ, nebo máte jinou alternativu? Děkuji za odpověď.
P. Liška

Odpověď
Vše je předčasné, vyčkejme do oznámení výsledků :-)
11.10.2012 11:39:52

Otázka
Dobrý den pane Zimolo. Zajímalo by mě, jak vycházíte se členy vlády, kteří jsou z našeho kraje v otázkách, které souvisejí s rozvojem JČ. Vítězí spíše stranickost, nebo osobní rovina? Tedy - jste schopni spolupracovat, ačkoli jsou z jiných stran?
J.Mlynář

Odpověď
Jediný člen současné vlády z jihu Čech je Martin Kuba. Jako s mým bývalým náměstkem se s ním samozřejmě znám a na prioritu č.1, tedy dostavbu dálnice, máme navzdory jinak úplně odlišnému vnímání světa stejný názor.
11.10.2012 11:38:11

Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč kraj za celou svou historii nevypsal ani jednu architektonickou soutěž na stavby financované krajem, nebo územní plán? Architektonická soutěž (v souladu se soutěžním řádem České komory architektů) je nejpokročilejší a nejtransparentnější způsob, jak získat nejkvalitnější návrh a ne pouze ten nejlevnější (o kterém dopředu znáte pouze jeho cenu, nikoliv kvalitu). Zaznamenal jste, že v samotném jihočeském kraji bylo letos vypsáno 6 architektonických soutěží (rozhledna, park, územní plán, interiér, sportovní hala...) a další 3 budou ještě letos vypsány? Jde o jasný nadprůměr v rámci celé ČR, bohužel samotný kraj se na tom nijak systematicky nepodílí, většinou jde o iniciativu jednotlivců. Hodláte v tom jako nejvyšší představitel kraje něco změnit? Máte konkrétní příklad stavby, kde uvažujete o architektonické soutěži? Děkuji
Tomáš Zdvihal, CBArchitektura

Odpověď
Vizte níže...
11.10.2012 11:35:38

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mne, zda hodlá město udělat radikální krok na zlepšení situace pro cyklisty v Budějovicích a okolí.A né nesmyslné stezky typu "Lannovka a Krajinská"...?? Děkuji
Michal Vránek

Odpověď
Předám dotaz odpovědným na městě, kraj to nevyřeší...
11.10.2012 11:35:08

Otázka
Jiří, v kolik přijdeš na oběd?
Jirkovo Máma

Odpověď
Mamko, vždyť přece víš, že na oběd nemám permanentně čas...:-)
11.10.2012 11:34:35

Otázka
Dobrý den, Chtěla bych vědět, kolik peněz stála slavná zbytečná vodní cesta a odkud byla financována. Také by mě zajímalo, kdo o ni tak stál, respektive, kdo je zodpovědný za to, že byla realizována. Je mi sympatické, že Vy jste byl proti. Děkuji za odpověď. AB
Alena Bauerová

Odpověď
Vltavskou vodní cestu financovalo ŘVC (Ředitelství vodních cest) a stálo to mezi jednou a dvěma miliardami. Kraj se na tom za mého hejtmanování nepodílel a podílet nebude. Umím si představit důležitější stavby, které by Č.Budějovicím pomohly a ulevily.
11.10.2012 11:33:40

Otázka
Pane Zimolo, kdy dořešíte situaci s ohrožením dětí ve školách na Máji??Nejdřív aféra, humbuk, zmatek, který jste nezvládli a najednou ticho a nikdo nic neví. Doufáte, že na to zapomeneme? Řeknete konečně veřejně, kdo všechno zavinil, nebo to zase zametete pod koberec? 20 milionů škody se zaplatí z peněz nás všech a všem , kteří ohrozili zdraví dětí, se nic nestane?
Helena daňková

Odpověď
I toto je výhradně záležitost města České Budějovice. Mám ale informace od pana náměstka Podholy, že věc se řeší a bude vyvozována odpovědnost vůči těm, kteří celou věc zavinili.
11.10.2012 11:31:30

Otázka
Dobrý den, Myslíte si, že je v pořádku, aby čtyřka Vaší krajské kandidátky Miroslav Joch vyhrožoval ekonomickou likvidací menšinovým akcionářům teplárny a ještě se tím chlubil v Týdeníku Budějovicko? Plány na vytěsnění menšinových akcionářů z městských podniků a soukromých firem poskytující služby městu jsou z dílny ČSSD nebo se pan Joch nechal unést předvolebními plány primátora a HOPB? Můžete nám poskytnout nějaké garance, že budete respektovat naše právo na soukromý majetek a zabráníte, aby nás město tímto způsobem z pozice síly šikanoval? S pozdravem. Giuliano Giannetti menšinový akcionář Teplárny České Budějovice.
Giuliano Giannetti

Odpověď
Bohužel nemám informace, je to výhradně záležitost Města. Sleduji vše jen jako pasivní čtenář.
11.10.2012 11:30:10

Otázka
Když se ohlédnete za čtyřmi roky hejtmanování. Co byste udělal jinak? Mrzí vás vyloženě něco, co se nepodařilo? A z čeho máte naopak radost?
Alena Z

Odpověď
Radost mám z chodu jihočeských nemocnic, které jako jediné v ČR jsou v kladných ekonomických číslech. Radost mám i z toho, že jsme navzdory propadům daňových příjmů udrželi dopravní obslužnost, chod všech našich zřizovaných institucí (školy, sociální zařízení, galerie, muzea...). Radost nemám, že jsme kvůli krizi a škrtům ve státním rozpočtu nijak zásadně nepokročili s dálnicí D3, pokračováním R3 na Dvořiště a R4 přes Písek a na Strakonice na Strážný.
11.10.2012 11:29:03

Otázka
Pane Zimolo, proč jsou na webu Jihočeského kraje všechny články v Aktualitách jen o vás, případně o paní Stráské? Neděláte si náhodou předvolební reklamu za peníze kraje na úkor ostatních radních a zastupitelů?
Daniela

Odpověď
Jsem rád, že sledujete Aktuality na webu kraje :-) Na ten se dostanou všechny příspěvky a články od ostatních kolegů, budou-li chtít. Bohužel se tak neděje a zájem ze strany zastupitelů není.
11.10.2012 11:25:34

Otázka
Dobrý den, proč Jihočeský kraj u veřejných staveb a výběrového řízení na projektanta nevyužívá architektonické soutěže?
Mirek Vodák

Odpověď
Na tuto otázku zde, tuším, včera odpovídal můj kolega radní V.Král a já se s tím ztotožňuji.
11.10.2012 11:23:27

Otázka
pane hejtmane z mého pohledu obyvatele kraje jsme zatím měli hejtmany takové "taťky" oblíbené a hodné ale zato si jako občan "nic nekoupím". jsme jediný kraj který nemá dálnici. možná jste se v tomto ohledu tak trochu pokusil bouchnout v praze do stolu, ale jak vidno málo. co s tím chcete jako potenciální hejtman udělat
Petr

Odpověď
Bouchat víc :-) Skutečně za jižní Čechy bojovat, ne se jen tak tvářit. Proč se s tím nepohnulo za posledních 6 let, kdy je u vlády ODS a proč se tím dnes chlubí právě senátor T.Jirsa (ODS), to je spíš k zamyšlení pro voliče...
11.10.2012 11:22:33

Otázka
Dobrý den, kolik prosím stálo občany kraje zvolení vaší strany do vedení kraje? (např. na poplatcích v krajské nemocnici) Vůbec se mi nelíbí Vaše volební kampaň založená na populismu a slibování věcí, které nemůžete z kraje ovlivnit. Raději bych četl nějaká témata týkající se přímo našeho kraje. Ve vedení kraje bych rád viděl lidi s kladným vztahem ke kraji a jeho občanům a vůbec nechci trestat žádnou vládu státu, ať je jakákoliv. Na vašem volebním letáku se pouze opíráte do lidí které osobně znám a vážím si jich a o Vaší práci jsem se tam nedočetl ani slovo. Co jste za 4 roky ve vedení kraje dokázal? Děkuji
Petr Mika

Odpověď
Děkuji za názor, ale neshodneme se. To patří k demokracii. Za poslední 4 roky se podařila velká spousta věcí, kdo chce vidět, vidí, kdo ne, nepřesvědčím ho.
11.10.2012 11:20:19

Otázka
Jsem rád, že podporujete nemocnice, ale nebyl jste to vy, který se tak trochu zapříčinil o skoro zrušení chodu nemocnice v Dačicích? A co mě velmi ještě zajímá, jak chcete řešit už neúnosnou dopravu v Č.Budějovicích? Budou konečně obchvaty nebo chcete také marně učit jezdit lidi aubusem jako Popelová...???
Jiří Novotný

Odpověď
Tak to tedy nevím, jak jsem se osobně zasloužil o "skoro zrušení chodu nemocnice v Dačicích". Naopak, byl jsem to právě já a moji kolegové, kteří jsme ji zachránili a zařadili do sítě jihočeských nemocnic. Nejde to tam nicméně tak rychle, jakbychom si přáli my nebo lidé z Dačicka, ale díky nám je nemocnice v tuto chvíli zachráněna. K druhému dotazu: očekával bych více spolupráce s magistrátem ČB, některé věci je zkrátka třeba více koordinovat a nehrát si na vlastním písečku a "honit" si vlastní politické triko. Za poslední 4 roky šly do českobudějovické silniční sítě mnohonásobně vyšší peníze, než tomu bylo předtím.
11.10.2012 11:17:48

Otázka
Prý strašíte rušením nemocnic, jak to tedy je!
Iveta Železná

Odpověď
Vizte níže...
11.10.2012 11:13:45

Otázka
Prý jste sportovec a bývalý fotbalista. Určitě víte, že situace ve vesnických sportovních klubech je špatná. Může kraj někak pomoci?
Karel Matěcha

Odpověď
No, na sportovce si už jen hraju, jsem rád za každý pohyb :-) Ale amatérskému a především mládežnickému sportu se pomoci snažíme každoročními granty a navíc i penězi, které jsme zajistili od ČEZu. Ročně je to 20 milionů korun. Za ně se, jako jedna z dílčích aktivit, vloni a letos nakoupily tzv. bezpečné branky, které jsme v počtu 276 kusů dodali do více než 130 amatérských klubů po celých jižních Čechách.
11.10.2012 11:13:21

Otázka
Před volbami se teď psalo o zadluženosti krajů. Prý jsou na tom pomalu jako Řecko. Jak jsou na tom naše jižní Čechy? Topí se také v dluzích? Děkuji za odpověď - Zdena
Zdena

Odpověď
Dluh po bývalém vedení kraje jsme snížili ze 630 milionů na současných cca 50 milionů. Jižní Čechy nejsou Řecko :-)
11.10.2012 11:10:01

Otázka
Dobrý den, pane hejtamane. Chtěla bych se zeptat, proč ve volební kampani bojujete proti rušení nemocnic, když se žádné rušit nebudou? Není to trik na voliče? Děkuji.
Veronika Humlerová

Odpověď
Není to trik, není to strašení a sama vláda se k tomu včera doznala - chce zrušit nemocnice a odvolává se na ekonomiku VZP. Jak by ne, když jen tunel v podobě IZIP, elektronických zdravotních knížek, odvedl z VZP stamiliony korun. A nyní si to budeme kompenzovat na těch, kteří se nemohou bránit? To odmítám!
11.10.2012 11:08:59

Otázka
Jak, jako bývalý učitel , vidíte situaci venkovských škol? Dá se jim pomoci, přestože jsou zřizovány malými chudými obcemi?
Zuzana Lovecká

Odpověď
Venkovské školy si zaslouží především pozornost centrální vlády, A řeč není o málotřídkách na oprabdu nejmenších obcích, tady se hraje o školy ve městech kolem dvou tří tisíc obyvatel! Ty byly ohroženy záměrem Dobešova ministerstva a ty chceme ochránit. Pomoci se dá i z kraje - třeba formou grantu, kterým pomůžeme těmto školám, respektive jejím zřizovatelům. Podobně jsme to přece dělali pro mateřské školky, kam za 4 roky šlo více než 50 milionů korun a díky tomu se jejich kapacita zvýšila o více než tisíc míst! Tisíc malých dětí mohlo chodit do školky v místě svého bydliště! To přece není málo...
11.10.2012 11:06:48

Otázka
Podporujete dostavbu Temelína. Za jakých podmínek?
Oto Chlostovec

Odpověď
Ano, z hlediska budoucí energetické soběstačnosti ČR jsem přesvědčen, že jiná cesta není. Současně jsem pro podporu obnovitelných zdrojů energie, nikoli ale tak, jak jsme viděli v případě fotovoltaik. K Temelínu: kraj s dostavbou souhlasí za podmínek, že jižní Čechy dostanou jako určitou kompenzaci dálniční spojení s Prahou a Evropou.
11.10.2012 10:57:18

Otázka
Pane hejtmane, srdečně zdravím. Jaké byly vaše první roky ve vyšší politice? Zklamaly vás? Uspokojily? Ptám se i proto, že teď běží happeningy na záchranu nemocnic v Krumlově, Prachaticích a Strakonicích. Má to smysl? Není to strašení lidí jak říká váš "modrý" konkurent Jirsa?
Zdeno Mandis

Odpověď
To by bylo na moc dlouhé povídání :-) Poznal jsem ale, že různí lidé zastupují různé zájmy a v tom duchu se i chovají. I proto mne tvrzení mých protikandidátů a konkrétně pana Jirsy nechává v klidu, důležitější je, aby lidé pochopili, kde je pravda a co skutečně v jižních Čechách hrozí. Má slova potvrzuje nejen současná petiční akce Asociace českomoravských nemocnic, která vyjadřuje stejné obavy, ale i nejčerstvější, včerejší prohlášení české vlády, v němž zcela nepokrytě přiznala, že má záměr některé nemocnice zrušit. Připouštím, že mohou být oblasti, kde je více nemocnic v blízkém okolí, ale rozhodně se to netýká jižních Čech, druhého největšího kraje v ČR s nejmenší hustotou osídlení. Neumím si představit, že by pacienti měli dojíždět za péčí do ČB až ze Šumavy - Volarska, Vimperska, Hornoplánska.
11.10.2012 10:55:10

Otázka
Jihočeský kraj investoval za poslední čtyři roky do nemocnic více než dvě miliardy korun z různých zdrojů.Tedy z rozpočtu kraje, vlastních zdrojů nemocnic a dotací. Nehodilo by se někomu levně privatizovat zmodernizované nemocnice v pohraničí?
Lukáš Polánecký

Odpověď
Nechci o tom radši spekulovat. Pravda ale je, že se v současné době potýkáme s velkou nevolí ze strany pojišťoven nasmlouvat na další roky péči pro všechny jihočeské nemocnice ve stávajícím rozsahu a oborovém spektru. Snad i díky velké podpoře široké veřejnosti docílíme toho, že všechny naše nemocnice zůstanou a budou poskytovat své dosavadní služby pacientům.
11.10.2012 10:49:29

Otázka
Co se dá dělat pro urychlenou dostavbu dálnice D3 do Prahy? Vládnoucí ODS s tím roky nic neudělala.
Lucie Ledvinková

Odpověď
Problém D3 se dotýká dvou krajů - Jihočeského a Středočeského. Tam je problém o řád vyšší. Hovoříme-li o jihočeské části, jsem rád, že se příští rok otevře tzv. úzké hrdlo, to je část mezi Táborem a Veselím nL. Pak už bude cesta na hranice Středočeského kraje přeci jen rychlejší. K Vaší otázce: nejúčinnější je konečně zapojit do společného tlaku nejen obě krajské reprezentace, ale i všechny poslance a senátory, zvolené v obou krajích. A pak společně dosáhnout podstatného navýšení peněz do příslušné kapitoly státního rozpočtu.
11.10.2012 10:46:41

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.