Počasí dnes20 °C, zítra21 °C
Neděle 19. května 2024  |  Svátek má Ivo
Bez reklam

Předvolební chat s Jurajem Thomou

Předvolební chat s Jurajem Thomou
Politik, archeolog, autor a spoluautor několika odborných a popularizačních publikací. Náměstek budějckého primátora Juraj Thoma kandidující v nadcházejících krajských volbách za iniciativu Jihočeši 2012 bude hostem on-line chatu 10. září od 13:00. Své dotazy můžete pokládat už nyní.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Dobrý den. Budete (pochopitelně v případě úspěchu) napravovat chyby, které v oblasti veřejné dopravy napáchaly minulé politické reprezentace? Souhlasíte s upozaďováním role veřejné dopravy v rámci kraje ve prospěch té individuální, jak o tom píše bohužel stále platný Plán dopravní obslužnosti území Jihočeského kraje 2017-2021 s výhledem do roku 2030 a zejména předcházející "rozvojové" krajské plány? V jiných krajíchn (až na jednu vyjímku v rámci ČR) je veřejná doprava dostatečná, jak ukázala anketa. Proč jsou Jihočeši nuceni svými vozy ucpávat ulice měst a působit kolaterální škody jejich obyvatelům? Města nejsou nafukovací, neměla by se doprava spíše řešit způsobem, který je nezávislý na silničních kongescích - t.j. železnicí s navazující MHD, s nejlépe "Středočeskými" intervaly obsluhy a samozřejmě za cenu nižší, tak aby se nevyplatilo dojíždějícím používat výhradně aut?
Petr Ziegler

Otázka
Dobrý den,
Petr Ziegler

Otázka
Největší problém vidím na zastávce "Průběžná", kde je chodník ve stejné rovině jako silnice, a i přes to, že se autobus nakolní upuštěním vzduchu z pneumatik, i mně samotnému ten vysoký schod dělá problém sestoupit (člověk je z jiných zastávek zvyklý na minimální rozdíl výšky podlahy busu a chodníku), zde je ovšem výškový rozdíl opravdu vysoký a jak pozoruji, pro důchodce často s těží překonatelný. Děkuji :) Hezký den.
Jakub Kořenář

Otázka
Děkujeme za dotazy. On-line chat právě skončil.
Budějcká Drbna

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mě, zda plánujete opravy zastávek MHD na Pražském sídlišti, jelikož jsou zastávky pro nástup a výstup starších lidí nevyhovující. Také byc mě zajímalo, jak moc se přihlíží k hlášeným problémům skrz aplikaci "Dej Tip", jelikož jsem tam několikrát poslal závadu (pár jich bylo i podle mě vážných) a nic se nestalo. Děkuji za odpověď, student JČU.
Jakub Kořenář

Odpověď
Dobrý den, děkuji. Mohl byste mi poslat o jaké zastávky jde konkrétně? Já to tady vyřídím.
10.9.2020 14:03:03

Otázka
Dobrý den pane Thomo, chci Vás požádat o Váš osobní názor k Programu Chceme Noční Budějce? Myslím si, že v určitých lokacích se provoz výrazně změnil k lepšímu a provozovatelé v tomto již zapojeném projektu údajně dělají maximum, aby byl tento pořádek co nejlepší. Je pro mě, jako občana tohoto města velkým a příjemným překvapením, že po tolika letech se objevuje v nočním městě pořádek a smysl pro dodržování pravidel. Nikdy jsem nečekal, že i v nočním životě je možné potkat spoustu příjemných a ochotných spoluobčanů, kteří plní již výše zmíněným majitelům provozoven s radostí jejich bary, kavárny a restaurace. Děkuji Vám. Jan Holub
Jan Holub

Odpověď
Dobrý den, děkuji.
10.9.2020 14:01:21

Otázka
Dobrý den pane Thomo, jak můžete připustit, aby provozovatel klubu v Široké ulici po dobu dvou let terorizoval obyvatele okolních domů hlukem (celé noci je ven slyšet hudba, v době nočního klidu)? Provozovatel klubu nerespektuje vůbec nic - ani noční klid, ani “protihlukovou” vyhláškou omezenou provozní dobu v místě jeho provozovny, nalévá alkohol nezletilým atd. O problému velmi dobře ví Městská i státní policie, správní odbor magistrátu, stavební úřad (budova ani není zkolaudována k pořádání diskoték), OSPOD, Krajská hygienická stanice, my sousedé jsme opakovaně psali petice a neděje se vůbec nic po DVOU LET, tedy od komunálních voleb. Chápu, že nechcete vstoupit v nevoli potencionálních voličů tím, že někoho omezíte, nicméně toto nekonání orgánů státní správy je již dále neakceptovatelné. Strážníci jsou vždy vstřícní a ochotní - dojedou, sepíší, natočí, ale dál je kravál až do pěti hodin do rána (přestože podle vyhlášky měla provozovna zavřít už ve 24:00 - později si v podniku zamknou a strážníky dovnitř nevpustí, čímž pro MP záležitost končí, neboť prý v tom případě nic více dělat nemohou) a takto to probíhá téměř každou noc po celé 2 roky. Chodíme do práce, máme zde vážně nemocné sousedy, hluk budí malé děti a nemůžeme v noci spát. Můžete prosím postupy MP a kompetentních odborů magistrátu prověřit? Můžete prosím zajistit, abychom se v Široké ulici po dvou letech konečně vyspali? V komunálních volbách jste s panemMoravcem měli naši důvěru, nicméně pokud úředníci nyní neudělají nějaký radikální krok a každonoční hluk neustane, naše hlasy v krajských volbách již nedostanete. Děkuji.
Jan

Odpověď
Dobrý den, o tomto příběhu vím a věřím, že nikdo není nedotknutelný a ta situace se během krátké doby uspokojivě vyřeší.
10.9.2020 13:59:22

Otázka
Dobrý den, co uděláte pro to, aby se z obcí u Budějovic kolem dálnice nestala jen velká překladiště a pole plná hal?
Petra

Odpověď
Dobrý den, to je především v rukou obcí. K tomu mají velmi účinný nástroj a tím je územní plán každé obce. Pokud vylučuje výstavbu logistických center, ani sebesilnější investor ho tam nepostaví.
10.9.2020 13:53:38

Otázka
Co si vzpomínám, tak jste před komunálními volbami mluvili o Velkých Budějovicích. Udělali jste pro to něco? A mají se skutečně okolní obce připojovat k Budějovicím? Co by z toho měli?
Karel K.

Odpověď
Dobrý den, Budějovice přece nejsou izolovaný ostrov. Z logiky věci má idea tzv. "Velkých Budějovic" smysl. Rozhodně nejde o to, že by měly Budějovice pohltit okolní obce. Smyslem je vytvořit takové podmínky pro naše nejbližší sousedy, které by umožnily debatu o případném integrování těchto obcí formou samostatných městských částí s vlastními zastupitelstvy. To bude mít pro obě strany efekt jak na straně daňových výnosů tak i na participaci na veřejných službách, které České Budějovice budou zajišťovat. Od MHD přes správu vodovodů a kanalizací až po investice. Ostatně by takové uspořádání znamenalo posílení městské části vůči nátlakovým praktikám developerů. To je jeden z mnoha případů.
10.9.2020 14:45:18

Otázka
Dobrý den, jak vidíte budoucnost Jihočeského divadla? Má se skutečně stavět nová budova? A neměl by na provoz přispívat více Jihočeský kraj. Není to přeci Budějovické divadlo. Děkuji
Petr

Odpověď
Dobrý den, má se stavět a ne výlučně za městské peníze. Už proto, že Jihočeské divadlo je jediný profesionální soubor v celém regionu a šedesát procent návštěvníků přichází právě z regionu, nikoliv Budějovic. Už jen proto, že jeho součástí budou i prostory pro Jihočeskou filharmonii. Proto má do něho vložit peníze krom města také kraj a Česká republika. Navíc si myslím, že Jihočeský kraj by se měl větší měrou podílet i na financování divadelních souborů a věřím, že se k tomu po volbách vytvoří debatní prostor.
10.9.2020 13:51:17

Otázka
S jakým výsledkem budete ve volbách spokojeni?
Jan K.

Odpověď
Dobrý den, bojujeme o co nejlepší umístění. Naší ambicí je stát na bedně vítězů, to znamená nad 15 procent.
10.9.2020 13:47:27

Otázka
Pěkný den, co si myslíte o mnohonásobné kumulaci funkcí, tak jak jí předvádí Váš volební leader Pavel Hroch? Připadne Vám slušné kumulovat "uvolněné" funkce placené za peníze nás všech?
Tomáš Horák

Odpověď
Dobrý den, má-li souběh funkcí nějakou logiku a přináší-li výsledky, tak proč ne.
10.9.2020 14:46:03

Otázka
Dobrý den, pane Thomo. Ráda bych se zeptala, jaký máte názor na mimořádný jednorázový příspěvek pro seniory, který schválila vláda? Děkuji za odpověď.
Martina Nováková

Odpověď
Dobrý den, dnes jsou to senioři, příště to bude kdo? Samoživitelky, osoby se zdravotním postižením... Nemá to hlavu ani patu.
10.9.2020 13:43:02

Otázka
Dobrý den, existuje nějaký ucelený koncept dopravy v Českých Budějovicích a jeho okolí s předpokládanými termíny realizací? Na stránkách města jsou staré, již neaktuální informace nebo odkazují na nefunkční stránky, které se ani nezobrazí. Pořád slýcháme, jak na křižovatkách se instalují inteligentní semafory, ale výsledek není vidět. Věčně u semaforové estakády u KOH-I-NOORu ve večerních hodinách (2:00 - 4:00) při cestě do práce poskakuji ke každému semaforu jak zajíc, kde v okolí není žádné jiné vozidlo nebo chodec. Tam slyšíme, že se bude stavět servení a jižní tangenta (spojka), v Horní ulici se má stavět Dopravní dohledové centrum, které bude řídit provoz ve městě, ale jsou to roky, nebál bych se říci téměř desetiletí, kdy slýcháme jen plány, ale realizace pokulhává. Poslední velké dopravní akce byly otevření Zanádražní komunikace a spojky mezi sídlištěm Máj a Vltava. Kdy u spojky u které se od příprav po realizaci trvalo okolo 25 let.
Tomáš Fuk

Odpověď
Dobrý den, to jsou dvě oddílné věci, které spolu souvisí. Komunikace na území města ve většině případů řeší město formou samostatných projektů bez ohledu na to, jakým způsobem připravuje kraj investice do krajské silniční sítě. V současné době – předpokládám v listopadu letošního roku - bude zastupitelstvo schvalovat návrh zadání nového územního plánu jehož součástí je i nadřazená silniční sít (krajská, státní silnice) a tento dokument by měl najít odraz v tzv. zásadách územního rozvoje kraje. To je první nezbytná podmínka k tomu, aby koordinace staveb účelně fungovala. Město České Budějovice se na přípravě silnic prvních i druhých tříd na svém území spolupodílí finančně i projekčně. Zrovna zmiňovaná Severní spojka je teď předmětem vášnivých diskusí mezi městem a ŘSD. Stav Zanádražky si velice dobře pamatuji z doby, kdy jsem se stal náměstkem primátora. Jelikož příprava byla úspěšná a rychlá, mohli jsme pak společně s krajem tuto klíčovou komunikaci realizovat. Spojka mezi Májem a Vltavou je úplně jiný příběh, kdy hotový projekt úspěšně blokovali skutečně dva lidé, kteří neustále napadali vše. Obecně musím říct, že extrémně vysoký počet účastníků povolovacích řízení při stavbách tohoto druhu ničemu nepomáhá.
10.9.2020 15:13:53

Otázka
Dobrý den, pane Thomo, asi se shodneme, že největším problémem našeho kraje je stále neexistující dálnice do Prahy. Nyní je samozřejmě míček na straně Středočechů. Ale ten míček už je tam moc dlouho a náš kraj tím přichází o spoustu zajímavých pobídek. Jak byste z pozice hejtmana dokázal dotáhnout/ovlivnit situaci ve středních Čechách, abychom už ale opravdu jezdili do Prahy po dálnici. O Plzni a směru na Moravu se asi nemá cenu bavit, viďte? Zpět tedy k D3. Jako studentka jsem byla přítomna jedné exkurze na českobudějovické radnici. Jeden z pracovníků nám tam jako studentům ukázal první mapu, na které byla zakreslena dálnice D3. Víte z jakého roku byla? :-)
Markéta Dosoudilová

Odpověď
Dobrý den, z konce osmdesátých let?
10.9.2020 15:12:16

Otázka
Co budete dělat, když se nedostanete do zastupitelstva?
Petr

Odpověď
To samé, co dnes. :)
10.9.2020 13:29:25

Otázka
Proč JSTE vymazaly HISTORII MHD od roku 1909 skrz Krajinskou ulici a Proš tam NEPRÁVEM nejezdí linky 24 k nemocnici ??????????????????????????????????????
Jan Richter

Odpověď
Dobrý den, omlouvám se , ale otázce nerozumím.
10.9.2020 13:29:04

Otázka
Jak vzpomínáte na "přesun" hokejové licence v roce 2013 do Hradce Králové? Co Vaše svědomí?
Aleš Carda

Odpověď
Dobrý den, samozřejmě si to pamatuji velmi dobře, protože to byla velmi složitá situace, v níž ale nebylo možné donekonečna ustupovat vyděračským praktikám tehdejšího vedení HC Mountfield. Jako hokejový fanda nepochybně dobře víte, že nikdo nepřestěhuje hokejový klub z města do města během týdne, takže předchozí majitelé to podle mého plánovali dlouhodobě a jenom hledali záminku a alibi. Našim extraligovým hokejistům v Budějcích držím palce.
10.9.2020 15:11:46

Otázka
Rád bych se zeptal, zda jste osobně spokojen se stavem zdravotnictví v kraji.
Martin Pešek

Odpověď
Dobrý den, řekl bych, že osobně mám se zdravotnickou péčí v kraji dobrou zkušenost. V nedávném průzkumu veřejného mínění se 48 procent dotázaných vyslovilo pro větší důraz na tuto oblast a Jihočeši jdou do volebního klání s jasným stanoviskem - rozsah zdravotní péče neredukovat.
10.9.2020 13:32:47

Otázka
Dobrý den, kdy dojde k zavedení plnohodnotného integrovaného dopravního systému Jihočeského kraje na území celého kraje včetně jednotlivého, tak časového jízdného. Děkuji za odpověď.
Joza Jiří

Odpověď
Dobrý den, tuto otázku řešíme i ve městě už minimálně čtvrté volební období. Zatím nikoliv uspokojivě. Město České Budějovice se například několik let snažilo formou úhrad protarifovací ztráty udržet integrované jízdné mezi dopravním podnikem, ČD a autobusovými dopravci a tento počin jsme chápali jako takové ponouknutí kraje, aby se do tématu vložil. Výsledky JIKORDu, jež v této věci měl sehrát klíčovou roli, jsou žalostné a podle mne bude v novém volebním období nezbytná změna.
10.9.2020 15:08:24

Otázka
Jsou nějaké strany, s kterými by Jihočeši nešlo do koalice?
Martin Koutný

Odpověď
Dobrý den, ,určitě bychom nešli do koalice s hnutími a stranami typu SPD a podobně.
10.9.2020 13:18:30

Otázka
Dobrý den, jste pro regulaci Airbnb?
Richard

Odpověď
Dobrý den, mám za to, že v tuto chvíli to není na jihu Čech klíčový problém. Kdyby se trend ubíral podobně, jako ve velkých metropolích, pak by debata na místě byla. Osobně to tak zatím nevnímám.
10.9.2020 13:16:01

Otázka
Vážený pane náměstku, v roce 2014 jste jako primátor podepsal materiál s názvem „Zásady pro umisťování do domů s pečovatelskou službou a bezbariérových bytů na území města České Budějovice“. Dnes jako 1. náměstek primátora pro územní plán, strategický plán a rozvoj, kulturu, Jihočeské divadlo, p. o. odbor sociální péče nespadá do vaší kompetence. Přesto se táži: jak naloží vedení Magistrátu města s vedením vlastního sociálního odboru, pokud se prokazatelně vědomým nedodržování těch vámi kdysi podepsaných zásad podílelí na stavu, kdy občané žijící v Domově s pečovatelskou službou v Sedlci u Českých Budějovic jsou po dobu několika let vystaveni stalkingu, šikaně a hrozbám fyzickým násilím za strany nájemce jednoho z tamních chráněných bytů s indikací psychické choroby? Stížnost občanů na naprostou nečinnost sociálního odboru v rozporu se platnými zákony a oněmi „Zásadami“ leží na stole dnešní primátorky kraje, pokud se máte zájem s případem seznámit. Máte určitě za to, že jste vhodným kandidátem na tak odpovědné místo?
Pavel Karpeta

Odpověď
Dobrý den, děkuji za dotaz. Pravidla, která zmiňujete, se netýkají umisťování do DPS mimo České Budějovice. O problému v Sedleci vím jen velmi málo a zprostředkovaně, protože tuto situaci řeší náš správní odbor. Do tohoto řízení já nemám přístup a mohu jen intervenovat, aby byla situace co nejdříve vyřešena. Na město se v této věci obrátilo vedení Srubce.
10.9.2020 15:06:37

Otázka
Dobrý den, pane Thomo, jakým způsobem byste vedli náš kraj v oblasti arhitektonicko-urbanistické oblasti? Kde vidíte největší slabiny kraje a co s nimi chcete dělat? Vaše hnutí je nyní v koalici v Českých Budějovicích a promiňte mi tu poznámku, ale zatím největším počinem této koalice je uříznutí "klandru" na slepém rameni a uříznutí kovové konstrukce na Pražské třídě. Jinak se na mne nezlobte, ale naše město mi přijde nehybné s nulovými investicemi do budoucna. Když na některých věcech nefunguje shoda ve městě, jak může fungovat v kraji? Moc děkuji za odpověď.
Dominik Pospíšil

Odpověď
Dobrý den, mrzí mě, že to takto vidíte. Zkusím vás přesvědčit o opaku. Za dva roky tohoto volebního období město připravilo formou architektonických soutěží několik velkých investic: Rekonstrukce parku Dukelská, kde se dokončuje prováděcí projekt, soutěž na rekonstrukci Slavie, kde je podepsaná smlouva na projekt. Na příští rok se připravuje soutěž na celý park Háječek. A v září letošního roku bude vyhlášena architektonická soutěž na opravu domu umění a výstavbu 200 bytových jednotek na Máji. Vedle toho v letošním roce byla veřejně představena studie Město a voda, která nesměřuje ani tak do cestovního ruchu, ale je učena především Budějčákům. Její ambicí je vrátit život k oběma řekám a upravit nábřeží obou řek na moderní bulváry. Krom toho v oblasti dopravy zahajujeme stavbu parkovacího domu u Sportovní haly a přípravu parkovacího domu na sídlišti Vltava. Teď pominu připravované komunikace na území města. Rád bych připomněl ještě jeden klíčový dokument, tím je strategický plán. Na jehož přípravě se podílí formou participace stovky lidí. Tak si držme společně palce, ať se věci společně daří.
10.9.2020 15:04:32

Předvolební chat s Jurajem Thomou  |  Online chat  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.