Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

Předvolební chat s Janem Bauerem

Předvolební chat s Janem Bauerem
Na konci devadesátých let se stal jedním z nejmladších starostů v České republice. V čele Prachatic úspěšně stál dvanáct let. V roce 2017 si díky druhému nejvyššímu počtu preferenčních hlasů vysloužil již čtvrtý poslanecký mandát, dlouhodobě se v parlamentu za ODS věnuje hospodářské a sociální politice. Hostem online chatu na Budějcké Drbně bude ve čtvrtek 30. září lídr jihočeské kandidátky SPOLU Jan Bauer. Otázky však můžete poslat už nyní.

Otázka
Vím o vás, že sportujete, pomohl vám někdy sport i v politice?
Monika Stará

Odpověď
Dobrý den Moniko, děkuji za dotaz. Bez sportování si zatím nedovedu svůj život představit. Je to pro mě pořád životní styl. Ke sportu mě přivedl můj tatínek, za což jsem mu velice vděčný. Naučil jsem se díky tomu přijímat výhry i prohry. A z těch je dobré se nejen ve sportu, ale i v životě, poučit.
30.9.2021 14:57:49

Otázka
Myslite, ze by pro ČSSD bylo záchranou podobne spojeni levicových stran, jako v pripade ODS, TOP 09 a KDU na prave strane?
Petr Hájek

Odpověď
Dobrý den, Petře. Tato tradiční levicová strana udělala v poslední době tolik chyb, že se obávám, že ani spojení s dalším politickým subjektem by jí nepomohlo. Zaprvé nevidím nikoho, s kým by se případně spojovali, zadruhé nevím, jestli s nimi chce být někdo v současné době spojován.
30.9.2021 14:47:52

Otázka
Upřímně, kdybyste měl při volbách dva hlasy, komu byste je dal?
Karel Holan

Odpověď
Dobrý den Karle, dva hlasy bohužel nemám, ale ten jeden, co mi umožňuje zákon, hodím koalici SPOLU.
30.9.2021 14:40:14

Otázka
Pracuji v Německu na pumpě jako pendler, cesta do Německa je dobrodružství, všichni mluví dálnici, ale dočkáme se někdy alespoň alespoň slušné silnice na Strážný? V zimě je to na Libíně občas jako na bobech.
Ilona Stará

Odpověď
Dobrý den, Ilono. Situaci velmi dobře znám, protože tudy jezdím velmi často. Dálnice D4 nesmí skončit u Písku, ale musíme také urychleně zajistit zkapacitnění silnice z Písku do Českých Budějovic, a především z Písku přes Strakonice a Vimperk na hraniční přechod Strážný. Myslím si, že komunikaci Prachatice – Volary mohou částečně řešit předjížděcí pruhy v některých úsecích a jsem velmi rád, že podle mých informací již na úrovni Jihočeského kraje probíhá příprava projektové dokumentace a vytipování vhodných míst.
30.9.2021 16:52:08

Otázka
Před volbami všichni slibují jak dostaví dálnice, ale zajímá mě jak to asi jako sám poslanec chcete udělat?
Josef Nosek

Odpověď
Dobrý den, Josefe. To je správná otázka. Pokud to poslanec myslí se svým regionem vážně, tak jeho šance nejsou úplně nulové. Na příkladu právě probíhající výstavby dálnice D4, o kterou jsem se spolu s jihočeskými kolegy zasadil, mohu ukázat, že to jde. Jen díky naší iniciativě se podařilo významně urychlit schválení finančního rámce poslaneckou sněmovnou. Bez této iniciativy by se výstavba D4 asi nikdy nezahájila. Jsem určitě připraven spolupracovat na přípravě nové legislativy, aby se důležité stavby nezdržovaly. Klíčové je také to, kdo bude řídit ministerstvo dopravy. Těžko můžete čekat rychlou výstavbu, když ji řídí člověk přebíhající mezi dvěma ministerstvy.
30.9.2021 14:26:05

Otázka
Hodláte se nějak věnovat i internetu? Ono když máte doma 2 děti a přes rok nebyly skoro ve škole tak zjistíte, že na distanční výuku ten internet musí být stálý, výuka se dětem každou chvíli sekala, protože ten signál prostě není ideální.
Václav

Odpověď
Dobrý den, nejen dopravní napojení jižních Čech je reálným problémem našeho regionu. V době pandemie jsme si mnohem více uvědomili, že kvalitní připojení internetu nebylo všem plošně dostupné. Řešením je větší konkurence na trhu operátorů, urychlené zavedení 5G sítě a rozšíření vysokorychlostního a cenově dostupného internetu do všech částí našeho kraje. K tomu je bezpodmínečně nutná součinnosti měst, krajů, ministerstva a operátorů.
30.9.2021 14:18:10

Otázka
Pane poslanče, máte doma nějaké zvířátko?
Šimon

Odpověď
Dobrý den, ano bez zvířátka to u nás doma nikdy nešlo. Aktuálně máme andulku Káču a želvu Sabrinu. Želvu už jsme několikrát oplakali, protože udělala frnk frnk :)) a zmizela. Naštěstí se druhý den vždy objevila.
30.9.2021 14:11:01

Otázka
Pane Bauere, byl byste pro jít do vlády s hnutím ANO, kdyby premiérem nebyl Andrej Babiš? Díky za odpověď
Mira N.

Odpověď
Dobrý den, vzhledem k tomu, že Andrej Babiš není předsedou, ale majitelem hnutí ANO, tak tato varianta ani není na stole. Podle mého názoru s ním hnutí ANO stojí a padá.
30.9.2021 14:07:42

Otázka
Přiznám se že mě překvapilo jak navenek docela dobře funguje koalice SPOLU. Skoro se nechce věřit, že je to taková idylka. Opravdu si myslíte že vydržíte dohromady i po volbách?
Soňa Veselá

Odpověď
Za jihočeskou koalici SPOLU musím říct, že spolupráce funguje velice dobře nejen navenek, ale i uvnitř. Věřím, že ve volbách uspějeme a zúročíme to ve vládě. Stejně jako každá koalice, i my jsme museli při tvorbě volebního programu v něčem ustoupit, ale například v sociální oblasti (podpora rodin s dětmi, zachování dětských skupin, financování sociálních služeb, změna penzijního systému...), jsme se shodli prakticky ve všem. Moje dosavadní zkušenosti jsou předpokladem k dobré budoucí spolupráci.
30.9.2021 14:05:12

Otázka
Pane poslanče, jsem máma od tří dětí. Už se ví, jak dopadla ústavní žaloba na zákon, který umožnil čerpat zvýšenou rodičovskou jen některým rodičům?
Marcela Koutská

Odpověď
Dobrý den, pokud vím, tak ústavní soud v této věci ještě nerozhodl a do jeho kompetencí jako politik nemohu nijak zasahovat. Vláda tehdy neprávem obešla část rodičů a je evidentní, možná i protiústavní, že pravidla pro vyplácení rodičovských příspěvků je v současném znění zákona poškodila. Se zástupci právem nespokojených rodičů jsem úzce spolupracoval, navrhl jsem pozměňující návrh, který bohužel nebyl vládní koalicí akceptován, a sám jsem velmi zvědavý, v čí prospěch nakonec ústavní soud rozhodne.
30.9.2021 13:54:18

Otázka
Pane poslanče, jste rodákem ze šumavského města Prachatice. Píši Vám dotaz, zda v případě vítězství ve volbách a ujmutí se vládnutí hodláte změnit strategii ochrany šumavské přírody, ovládané stoupenci "divočiny"?
Zdeněk Kroupa

Odpověď
Dobrý den, Šumavu a obecně přírodu chráním, je to můj domov a životní prostor. Na druhou stranu fundamentální ochrana přírody bez zohlednění zájmů a potřeb lidí, kteří tam žijí, je nesmyslná a popravdě řečeno, to se třeba u nás na Šumavě často dělo a děje. Když vidím, že mám kůrovcem zničený les skoro u chalupy, tak mě z nečinnosti národního parku jímá hrůza. Chci Šumavu pro lidi a ne Šumavu bez lidí.
30.9.2021 13:49:24

Otázka
Dobrý den, jakým směrem by se podle vás mělo ubírat vzdělávání v učňovských oborech? Kdo a jak by ho měl podle vás podporovat?
Jiří K.

Odpověď
Dobrý den, ještě před covidem jsme všichni cítili, že významná část našeho pracovního trhu hledá jiný typ zaměstnanců, než které produkuje náš školský systém, včetně učňovského školství. Navíc, během pandemie mnozí rodiče s údivem zjistili, že během domácí výuky se děti biflují stejné věci, které se sami učili před třiceti lety. Do budoucna bych proto doporučoval méně biflování, více praktických dovedností pro reálný život a skutečnou spolupráci mezi školami a firmami a zaměstnavateli.
30.9.2021 13:41:21

Otázka
Já bych se chtěla pana Bauera zeptat, jestli fakt věří, že se prosadí nějaká důchodová reforma. Vždyť na ní pohořelo už několik vlád.
Nikola Nováková

Odpověď
Dobrý den, tím, že poslední dvě vlády neudělaly vůbec nic se změnou důchodového systému v naší zemi, hodily přes palubu všechny dnešní třicátníky a čtyřicátníky a obecně mladou generaci, protože těch se reforma důchodů především týká. Věřím, že pokud koalice SPOLU uspěje, naplníme jednu z priorit našeho volebního programu, což je stabilní a předvídatelný penzijní systém. Pro současné penzisty a lidi, kteří v nejbližších letech do důchodů budou přicházet, se nic nemění, jejich důchody zajistíme a také budou pravidelně valorizovány.
30.9.2021 13:29:49

Otázka
Dobrý den, docela mě potěšilo, že se konečně začíná stavět na D4. Má pan poslanec informace, kdy má být ten úsek k Písku hotový?
Karel Kohout

Odpověď
Dobrý den, pokud nenastanou nějaké závažnější komplikace, měl by být plánovaný úsek dálnice D4 hotový do tří let.
30.9.2021 13:24:01

Otázka
Pane Bauer, chci poděkovat za Váš zákon 3 krát a dost. Akorát se chci zeptat, jakých přestupků se to týká?
Magda Uhlířová

Odpověď
Dobrý den, Magdo. Zákon se týká opakovaných a závažných přestupků (krádeže, vandalství, opilství, vyhrožování, porušování nočního klidu...). V žádném případě se netýká drobných přestupků, například za špatné parkování.
30.9.2021 13:22:29

Otázka
Já jsem ve věku, kdy rodiče začínají být přece jen méně samostatní. Pořád se mluví o službách pro seniory, ježe když by člověk potřeboval místo pro rodiče někde v domově, je to regulérní peklo. A na čekacích listinách jsou dlouhé seznamy. Má to vůbec řešení?
Tomáš Návara

Odpověď
Dobrý den, Tomáši. Souhlasím, kapacita lůžek v pobytových a specializovaných zařízeních je nedostatečná a je velkým dluhem Babišovy vlády. Je nutné ji urychleně řešit, i vzhledem ke stárnutí populace. Na začátku příštího volebního období potřebujeme velmi rychle přijmout nový zákon o financování sociálních služeb, který by přinesl předvídatelnost a finanční prostředky všem poskytovatelům sociálních služeb. Další možností je významnější zapojení soukromého sektoru. Místo nesmyslného vyhazování peněz například na slevy na jízdném pro studenty, bych tyto prostředky využil na postavení byť jednoho nebo dvou zařízení pro seniory v každém kraji. Věřím, že by to senioři ocenili více.
30.9.2021 16:44:02

Otázka
Dobrý den pane poslanče! Líbí se mi váš zákon na strhávání pokut ze sociálních dávek. Akorát si říkám proč zrovna tohle musel řešit člověk,který sedí v parlamentu za jižní Čechy...
Štěpán L.

Odpověď
Dobrý den, mohu potvrdit, že původní návrh zákona 3x a dost vznikal tady v jižních Čechách v rámci jihočeské ODS. Možná, že u nás nemáme tak velké problémy v rámci vyloučených lokalit jako v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, ale problematiku lidí, kteří permanentně porušují zákon a nenesou za to odpovědnost, se týká celé naší země. I když z opozice, tak se nám podařilo prosadit zákon, který kromě Pirátů podporovaly všechny politické strany, a který v praxi znamená, že pachatelům opakovaných a vážných přestupků (například krádeže, vyhrožování, opilství...) budou moci být neuhrazené pokuty strhávány ze sociálních dávek. Solidarita většinové společnosti, která se skládá na vyplácení sociálních dávek, musí mít své hranice a lidé, kteří permanentně porušují zákony musí vědět, že za to přijde nějaký trest.
30.9.2021 16:42:27

Otázka
Co říkáte pane poslanče tomu, že hnutí Ano proti vám postavilo ministra Brabce? Vnímáte to jako výhodu nebo nevýhodu pro vás?
Kateřina Ciompová

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Určitě platí, že pan ministr je těžký soupeř. Ale na rozdíl od něho, já jsem se narodil na Šumavě a celý život žiji v jižních Čechách. Proto si myslím, že daleko lépe znám problematiku kraje, toho, co ho trápí, a co je třeba pro něj udělat.
30.9.2021 16:40:57

Předvolební chat s Janem Bauerem  |  Online chat  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.