Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Předvolební chat s Miroslavem Jochem

Předvolební chat s Miroslavem Jochem
Miroslav Joch do sociální demokracie vstoupil v roce 2002. V komunální politice na městské a krajské úrovni se angažuje, protože mu nejsou lhostejné věci veřejné v místě, kde žije, a má zájem aktivně řešit problémy města. Působil ve vedení města i kraje, kde je nyní radním. Má menší skupinu strojírenských firem se zhruba 170 zaměstnanci.

Otázka
Kde seženu levné bydlení.V Ceske Budějovice
Pavel Ondrich

Odpověď
Dobrý den, myslíte pronájem či vlastní bydlení? V současné době levné a dostupné bydlení v Českých Budějovicích není snadné sehnat. Tuto situaci na trhu s bydlením si uvědomujeme. Vlastní bydlení je pro mnohé v tuto chvíli téměř nedostupné a je zapotřebí ve spolupráci s Jihočeským krajem a soukromým sektorem budovat městské byty. Variantou je oživit funkční družstevní bydlení. Děkuji všem čtenářům za zaslané dotazy a přeji hezký zbytek dne.
15.9.2022 17:06:51

Otázka
Kde chcete rozšiřovat kapacity školek ?
Jitka

Odpověď
Rozmístění a kapacita školek musí reagovat na demografický vývoj obyvatel města. Z mých zkušeností se tomu ne vždy přikládala váha. Musí spolu více komunikovat odbory, jako jsou matrika, školství nebo stavební. Musí se řešit, jak vypadá složení a vývoj struktury obyvatel z dlouhodobého hlediska. Vidím velký problém i v komunikaci s developery. Pokud se realizuje nová zástavba, musí být domluvena i výstavba patřičné infrastruktury.
15.9.2022 17:02:41

Otázka
Dobrý den, budete podporovat sport/sportovní akademie ve městě? Jak?
Jiří F.

Odpověď
Dobrý den. Jak jsem uvedl v dřívější odpovědi, sám sport ve městě podporuji v rámci mých firemních aktivit, takže jeho podporu a rozvoj vnímám jako důležitou část. Město dlouhodobě podporuje profesionální kluby a naším cílem je, aby se současná výše podpory nekrátila. Akademie i sportovní kluby se podporují z dotačních programů. Akademie jsou podporovány i zajištěním individuální výuky v našich základních školách a dalšími dohodami mezi nimi a městem. V současné době bude pro jejich stabilitu důležité, aby se výše a rozsah v ohledu na aktuální situaci nesnižoval a kluby mohly s jistotou fungovat dál a věnovat se rozvoji sportující mládeže.
15.9.2022 17:00:44

Otázka
V předvoleních rozhovorech pořád píšete o odpadcích. Bydlím na sídlišti Vltava a odpadky každé pondělí pravidelně vyváží, pravidelně tu sekají trávu všude, takže nevím, kde je problém?
Tomáš

Odpověď
Dobrý den, těší mne, že máte dobrou zkušenost. Bohužel ne všude to funguje a proto jsme v ohledu na reakce občanů zařadili na volební program dostatečnou údržbu veřejných prostor. Je potřeba se na to podívat z 2 pohledů. První je údržba zeleně - pravidelnost a hlavně správnost sekání - posekat trávu na maximum, aby to co nejdéle vydrželo, není podle nás ten správný přístup. A pak druhý extrém, kdy jsou lokality sekáním absolutně nedotčené - a nebavíme se o prostoru pro hmyz a motýly - je to zanedbaná údržba, kde se hromadí nepořádek. Je potřeba postupovat dle plánu, mít vybrané lokality přívětivé pro hmyz, řešit odbornou údržbu a kontrolu dřevin. Druhým pohledem je svoz odpadků, nelegální skládky a přeplněné koše. Například v Rožnově, u Vrbenských rybníků, u cyklostezky nebo z Pražského předměstí máme takovou problematiku hlášenou. I to je o určitém řízení a správném načasování, stejně jako o práci městské policie a reflektování spolupráce s občany např. skrze aplikaci Dej tip. Pokud někde něco nefunguje, tak je potřeba to systémově změnit, ať už se jedná o nelegální skládky nebo létající odpadky z přeplněných nevyvezených košů.
15.9.2022 16:58:05

Otázka
Nemyslíte si, že současné vedení města upřednostňuje investice a "zvelebování" města hlavně v centru a oblasti směrem k Maláku na úkor ostatních částí města, zejména sídlišť ?
Jan Smutný

Odpověď
Myslím si, že současné vedení za 4 roky nezvelebilo vůbec nic. Ano, probíhá rekonstrukce parku Dukelská, u Maláku to zvelebují spíše soukromé subjekty a náměstí nevím, zda se dá považovat za zvelebení. S čím s Vámi 100% souhlasím - ostatní části města, hlavně sídliště, jsou opomíjené. ČSSD a NEZÁVISLÉ OSOBNOSTI - to vnímáme a v našem programu se nachází bod, kdy chceme v každé části města vybudovat volnočasové parky, plácky a sportoviště. Nízkonákladové, příjemné a není třeba ani nějak výrazně zatěžovat městskou pokladnu, je to jen o vůli něco dělat.
15.9.2022 16:56:55

Otázka
Dobrý den. V programu máte podporu maminek a MHD. Víte kolik kočárků se vejde do kloubového vozu? Víte, co se stane, když na zastávku přijede vuz MHD, kde již jsou 2 kočárky a na zastávce další 3?
P. Vlčková

Odpověď
Dobrý den, ano vím. Vím dobře, že do kloubových autobusů je opravdu problém dostat více jak jeden kočárek. Samozřejmě obratem nevyměníme všechny vozy, ale dokážu si představit, že vozy i jízdní řády budou lépe označeny symbolem kočárků. Myslím, že i kloubové vozy drobnou úpravou (odstraněním pár sedaček) lze získat prostor pro kočárky, případně pro cestující, kteří budou chvilku za jízdy stát.
15.9.2022 16:54:36

Otázka
Kdo si myslíte, že je aktuálně váš volič?
Honza N.

Odpověď
Lidé, kteří si uvědomují aktuální situaci a chápou, co se může stát až přijde vyúčtování za energie. 100% bychom neměli zapomínat na seniory, pro které se nám povedlo vybudovat v Budějovicích dobré zázemí a myslíme na ně i v novém volebním období. Silnou skupinou by mohly být i rodiny s dětmi, jelikož podpora škol a dostupných školních aktivit je naší velkou prioritou. Stejně tak jako se mění doba, tak se mění i sociální demokracie a myslím si, že naším voličem mohou být i menší podnikatelé. A hlavně, tyto volby jsou hlavně o lidech a jejich pracovitosti a jestli jim dají občané důvěru jako jejich sousedům nebo jako politikům, už se velmi těžko odhaduje. Věřím, že si po pauze důvěru lidí zasloužíme a podaří se nám realizovat nové vize města.
15.9.2022 16:53:05

Otázka
Dobrý den, připadá mi, že současné vedení radnice podporuje jenom kulturu. Chystá se opravit Slavii za jednu miliardu, kandiduje na evropské město kultury, do divadla dává stále více a více peněz. Bohužel podpora sportu zaostává. Zastavili výstavbu sportovní haly, slibovali postavit nové tělocvičny u škol, nový plavecký bazén a nic. Přitom sportuje každý den stovky děti na všech sportovišťich. Jak chcete podporovat sport vy, pokud uspějete ve volbách. Děkuji.
Martin Fuxa

Odpověď
Dobrý den, děkuji za dotaz. Vždy jsem se snažil podporovat sport a mé firmy poměrně významně podporují místní extraligové a ligové kluby. Přijde mi hrozné, že současné vedení připouští zrušení druhé ledové plochy na zimním stadionu z důvodu úspor a odlévá miliony do kandidatury evropského města kultury. Plánuje se rekonstrukce Slavie za 750 milionů korun a z města přišlo nařízení, že ve školních jídelnách se dětem v rámci úspor nemá vařit čaj. Opravdu tomu nerozumím. Sportovní halu resp. výstavbu nové sportovní haly jsme měli připravenou, byl i plán financování - tehdy mohla stát 250 milionů a již by v tuto dobu sloužila jako víceúčelová hala všem Budějčákům. Někteří aktivní radniční politici to tenkrát zablokovali, dnes se již nová hala nepostaví, protože vyjde na 700 milionů. Nyní nám zbývá podporovat menšími projekty v různých částech, volnočasové vyžití místních občanů menšími projekty pro různé sporty, třeba kurty, hřiště pro míčové sporty nebo fungování nafukovacích hal a zabezpečení základního provozu místních klubů. Toto jsme připraveni v době energetické i ekonomické krize prosazavat a realizovat.
15.9.2022 16:51:11

Otázka
Koho se týká zastropování cen tepla a teplé vody?
Andrea Černá

Odpověď
Hovoříme o domácnostech - jedná se o 29.503 domácností v roce 2021, takže 50.000 Budějčáků. Ale víme, že se to týká i místních firem, osobně ani firmy bych nechtěl nechat na holičkách. Ty firmy zaměstnávají naše lidi, dávají jim práci, ale nechci slibovat nesplnitelné. Neznám přesná ekonomická data teplárny, zda půjde zapojit i tento segment.
15.9.2022 16:48:41

Otázka
Je pravda, že oprava sportovní haly byla v plánu již dříve, ještě v minulém volebním období, jestli ano proč se neopravila?
Michal Miliska

Odpověď
Dobrý den. Ano, to je pravda, ale bohužel tuto otázku musíte položit někomu jinému. V době naší přítomnosti na radnici jsme připravili vše k rekonstrukci sportovní haly, byly i alokovány peníze na tuto investici, ale zřejmě to nepovažoval nikdo za správnou investici. Takže se stalo to nejhorší, co se mohlo stát, že se neudělalo nic a bohužel zde neplatí otřepaná fráze, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Nerealizací se zkazilo hodně.
15.9.2022 16:46:59

Otázka
V době když jste byl radní, mluvil jste o rekonstrukci KD Slavie, je Vám znám důvod proč se rekonstrukce plánuje až teď?
Michal Miliska

Odpověď
No po pravdě, nechápu, proč se nerealizovala rekonstrukce v režimu, ve kterém byla připravena. Hlavně to, co se dalo udělat za 150 milionů před 4 lety, se dnes udělá za 600 až 700 milionů a to je to, co mi na tomhle přístupu vadí. Asi bych se opakoval od jiných otázek - na radnici si neváží hodnoty peněz, nemají problém vyhodit miliony na nesmysl a pak raději přestanou vařit dětem ve škole čaj, protože vyrobit teplou vodu je moc drahé a šlo by tím ušetřit.
15.9.2022 16:45:45

Otázka
Jaký prosociální přístup ve vaší firmě vás odlišuje třeba od majitele firmy , který volí pravici?
Jiří Svoboda

Odpověď
Své firmy budují již 19 let a začal jsem od nuly - nyní mám 170 zaměstnanců.Vždy jsem si byl vědom, že bez lidí, kteří u mě pracují, bych byl nic. Ti lidé dělají firmu firmou, ti lidé mi pomáhají 19 let budovat strojírenskou společnost a ti lidé se musí ve firmě cítit dobře a musí ve firmě cítit životní jistotu. Nemusím mít ve firmách založené odbory, aby se lidé u mě cítili dobře. Koneckonců přijeďte se jich zeptat. A jaký je rozdíl ve firmách, kde majitel volí pravici? Já nevím, opravdu nevím.
15.9.2022 16:44:09

Otázka
Cítíte se jako levicový politik?
Jiří Svoboda

Odpověď
Ano, mám velmi silné sociální cítění, byl jsem tak vychovaný. Vždy mi bylo vštěpováno, že ne všichni jsou manažeři, dravci a jedinci, kteří se umí o sebe postarat, Byl jsem vychován tak, že jsou mezi námi lidé, kteří potřebují pomoci, že slabší potřebují podporu těch silnějších, že jsou mezi námi důchodci, lidé invalidní, lidé, kteří nemají tak ostré lokty, nadání, vzdělání, aby byli nezávislí. Byl jsem vychován tak, že dobrá a vyspělá společnost se umí postarat i o ty potřebné. Byl jsem vychován tak, že slovo solidarita není sprosté slovo.
15.9.2022 16:42:13

Otázka
Kdy prosím mocní z radnice přestanou cíleně znepříjemňovat život řidičům???Viz dva nové světelné přechody IGI.Uvědomuje si někdo že na úseku cca 150metru můžou stát auta hned třikrát za sebou???
Marta Depozit

Odpověď
Dobrý den. To nevím, výstavba semaforů byla vždy libůstka lidí z HOPB. Budějce mají nejvíce semaforů v přepočtu na obyvatele ze všech měst v České republice a ti současní mocní dodávají další a další. Také tomu nerozumím. Pak se nemůžeme divit dopravní situaci, jaká je.
15.9.2022 16:39:14

Otázka
Dobrý den,jedna otázka prosím......
Marta Depozit

Otázka
V kampani mluvíte o odpadcích a sekání trávy. Přijde mi, že je ve městě čím dál větší nepořádek, co s tím chcete dělat?
Karel Pavlík

Odpověď
Vedení města je odpovědné za to, v jakém stavu je údržba zeleně, chodníků či odvoz komunálního odpadu. Má majetkový podíl ve společnosti FCC, která zajišťuje významnou část těchto služeb. Musí vyžadovat plnění všech smluvních závazků při zajišťování těchto služeb a situaci řešit, ne před ní utíkat. Zkrátka je to o kvalitě manažerského rozhodnutí a objednání služeb včetně smysluplného plánu, který je podložen dlouhodobou rozvojovou vizí.
15.9.2022 16:37:53

Otázka
Jak chcete zastropovat ceny z městské teplárny ?
Jindra Vácha

Odpověď
Dobrý den. Jak jsem psal v jiné odpovědi, tak teplárna je 100% v majetku města. V režimu plnění veřejné služby občanům bych usnesením valné hromady dal pokyn vedení teplárny, že nebude a nemusí generovat zisk (pouze do výše zajištění ekonomického zdraví společnosti) a veškeré přebytky přetavit do slev, respektive do nezdražování tepla a teplé vody po dobu energetické krize a to všem domácnostem, které jsou do soustavy připojeny a jedná se okolo 29.000 domácností.
15.9.2022 16:35:55

Otázka
Jaký máte názor na spalovnu v budějovicích
Simona Dermeková

Odpověď
Dobrý den. Sociální demokracie si myslí, že by o tom, zda na území města strpět monstrózní spalovnu ve Vrátě měli rozhodnout občané. Jistě existuje lepší řešení, jak se vypořádat s odpadem, který produkují České Budějovice. Za mne byl připraven projekt třídění a výroby tzv. TAP (tuhá alternativní paliva). Za současného vedení se v tichosti rozhodlo, že se vybuduje spalovna na 160.000 tun odpadu - tzn. odpad svážet ze středních Čech a Vysočiny - protože v jižních Čechách tento objem je, ale lokální spalovny plánují i jiná okresní města Jihočeského kraje. 160.000 tun odpadu znamená, že každé 3 minuty projede po Okružní ulici jeden vůz s odpadem do spalovny. Jde o zatížení města, které je v kotlině, jde o zatížení dopravní. Názor Jocha jako občana, který zde žije a vychovává děti - spalovnu zde nechci. Pokud se jiné politické subjekty rozhodly na sílu spalovnu v našem městě postavit a nebude vyhnutí, pak ČSSD bude prosazovat dlouhodobé zvýhodnění občanů města a plné nebo částečné osvobození Budějčáků od poplatků za likvidaci komunálního odpadu.
15.9.2022 16:33:28

Otázka
Pane Joch vadí vám psí výkaly v parcích?
Zbyněk Slaba

Odpověď
Vadí, ale pojďme si přiznat, jsou to lidé, kteří mají zodpovědnost za své psy. Jestli vaši otázku chápu dobře, chcete vyjádření co s tím. Konkrétní příklad za všechny. Proč není Stromovka jasně rozdělena do částí pro pejskaře, kde by psy a jejich páníčci trávili venčící dobu, a na oblast, kde se prostě pes neobjeví? Prostě kemping zóna. Přijdete s rodinkou a košíkem dobrot, sednete do posečené trávy a strávíte s rodinou příjemnou hodinku nebo víc na čerstvém vzduchu a přitom riziko, že vyšlápnete hovínko by vám nehrozilo.
15.9.2022 16:29:12

Otázka
Pane Jochu, v reportáži zaznělo, že spojovací silnice mezi Vltavou a Májem je takříkajíc Vaše dítě, je to pravda? Využívám ji každý den a kolony v ulici Husova už díky tomu nemusím absolvovat. Pokud tomu tak je, tak děkuji a snad se povede víc takových činů i v dalším období.
Mirka Szabová

Odpověď
Ano je to pravda, ale politickou smetánku slíznul někdo jiný a mé - potažmo naše úsilí (pracovalo na tom víc kolegů a kolegyň), které jsme tomu věnovali několik let si prostě přivlastnil. Ale takový je život, nehroutím se z toho a já jsem rád, že se tato stavba zrealizovala a slouží lidem z Budějovic a okolí.
15.9.2022 16:26:15

Otázka
Je opravdu pro Budějce největší téma doprava?
Zuzana L.

Odpověď
Mediální určitě! Ale přiznejme si, že dokud nebude kompletní systém dálnice kolem Budějovic, nelze dělat závratná opatření. Podívejte se na napojení kruhového objezdu pod Boršovem, posunul kolonu pomalu jedoucích až stojících vozidel ve špičce až ke Kamennému Újezdu a myslíte si že to někdo předpokládal?
15.9.2022 16:25:06

Otázka
Myslíte si, že na náměstí Přemysla Otakara budou někdy stromy?
Honza Král

Odpověď
Jestli se někdy domluví památkáři a magistrát, tak je to možné. Jde o to, aby se všechny tyto změny dělaly se zdravým rozumem a s jasně danou koncepcí. Když stromy, tak pouze jen určité druhy, velikost, košatost, opad listí, kořenový systém. Prostě musí se dbát na to, aby se zohledněno vše, co bude zeleň potřebovat a jaké budou náklady na údržbu do dalších let.
15.9.2022 16:23:57

Otázka
Kdy se propojí ulice Milady Horákové s Litvínovicemi ?
Petr Nový

Odpověď
Dobrý den. Obávám se, že nikdy. Když jsem na městě působil, již tehdy to byl problém, protože jedna nejmenovaná politička, která měla mandát za město se vyjadřovat k územním a stavebním řízením, svým podpisem dala souhlas k výstavbě bytových domů v těsné blízkosti plánované silnice. Kamarádi tam postavili byty - prodali to nic netušícím lidem a ti teď budou zuby nehty bojovat, aby tam silnice nikdy nevznikla. Další problém byl i v jednání s obcí Litvínovice, která tam komunikaci odmítala. Nevím, v jakém stavu se myšlenka nachází dnes, ale nebál bych se vsadit, že je “u ledu”. Pokud někdo slibuje něco jiného, budu jen rád, když se povede stavbu zrealizovat. Ale co vzpomínám na těžkosti, co jsem musel řešit při spojce Vltava-Máj a jak se to zdrželo kvůli stížnostem jednotlivců na úkor zbytku obyvatel, jsem k blízké realizaci skeptický a nechci slibovat něco, co vím, že nemohu zaručit.
15.9.2022 16:14:40

Otázka
Kde přesně chcete na sídlišti Šumava, Vltava a Máj realizovat parkovací místa nebo i parkovací domy. Kolik míst vznikne, kolik to bude stát? Odpovězte konkrétně pro každé sídliště.
Václav Zelený

Odpověď
Problém na sídlištích není volba prostoru pro vybudování parkovacího domu, problémem je, že každý si chce se svým autem zastavit před svým vchodem a vynosit si nákupy domu. Není to jen o tom půl kilometru vedle postavit parkovací dům, jde o to zavést pravidla. Například v západní části sídliště Vltava je problém, že tam parkují lidé s dodávkami a parkují tam lidé, kteří například pracují v přilehlých obchodních centrech. Je to o preferenci místních, ač jsem nikdy nebyl přívržencem modrých zón, tak zrovna zde by se oddělilo zrno od plev. Na sídlišti Máj městský prostor je, zde se určitě dá vybudovat parkovací dům - problém je ten, zda obyvatelé budou ochotni vyložit svůj nákup před vchodem a následně přeparkovat své vozidlo o 300 metrů dál. Stejné řešení se nabízí v zadní části sídliště Vltava, ze strany Husovy třídy. Je otázka, jak velký zájem od místních by pro toto řešení byl. Začal bych tím, že bych odfiltroval parkování těch, kteří tam patří a těch, kteří tam nemají co dělat. Ti, co k místu nemají vztah, bych přesunul na záchytné parkoviště a vytvořil tím prostor pro místní. To samé platí o Šumavě, je tam příliš mnoho aut navštěvující okolí obchodních a zábavních prostor a ti ubírají prostor místním.
15.9.2022 16:11:37

Otázka
Proč ČSSD po krajských volbách 2020 uzavřela koalici s ODS a pomohla tak vynést do světla ramp Dlouhého odchovance Kubu, když si mohla uhájit post hejtmanky pro váženou a laskavou paní Stráskou? ODS a ANO neměly v krajském zastupitelstvu většinu, ostatní rozumné strany je mohly po rozumné dohodě vyšachovat. Jakou roli jste v tom sehrál Vy?
Lukáš Lelek

Odpověď
Dobrý den. V první řadě Vám musím říci, že jsem nebyl přítomen ani u jednoho povolebního jednání, nebyl jsem členem vyjednávacího týmu, takže má role ve vyjednávání o povolebním uspořádaní byla nulová. Zeptejte se v ostatních stranách, zda říkám pravdu. Za svou osobu - upřímně nikdy jsem nebyl přívržencem koalice sociální demokracie s hnutím ANO na celostátní úrovni - toto spojenectví přineslo sociální demokracii pouze potupu a postupnou zkázu. Vše dobré, co sociální demokracie pro lidi udělala si mediálně zdatnější pan Babiš prodal. Vše špatné, co ve spojenectví s panem Babišem bylo provedeno, odnesla sociální demokracie. Pan Babiš svou populistickou politikou a drancováním rozpočtu pro uplácení voličů přivedl tuto zemi ve spojenectví s ČSSD k inflaci 16 % a k děravému státnímu rozpočtu, kdy dluhy budou platit ještě naše děti, to vše ve znamení líbivých kroků, které v příštích letech nejvíce pocítí Ti, kteří ho v tomto drancování státu podporovali a dávali mu svůj hlas za to, že se nechali panem Babišem uplácet rozdáváním tisícikorun do platů či důchodů. A mějte na paměti další věc. Byly krajské volby a již existovala formace SPOLU pro parlamentní volby. Je třeba říci, že v koalici jsou ODS KDU TOP09 Jihočeši ČSSDKdyby paní Stráská přistoupila na nabídku pana Babiše osobně, aby se se stala hejtmankou v koalici ANO ČSSD a nevím, kdo další by tam s nimi byl, tak vycházela většina s rozdílem 1 hlasu. Byla by to velmi nestabilní riziková koalice a jak se ukázala situace za pár měsíců - hnutí ANO vyhnalo ze svých řad na městské úrovni pana Františka Konečného, který byl zvolen za ANO i jako krajský zastupitel. Tato koalice by existovala pár měsíců. Jestli opravdu fandíte paní Stráské a já si jí osobně lidsky velmi vážím, tuto ostudu, po tom všem, co dobrého pro Jihočeský kraj udělala, opravdu neměla zapotřebí.
15.9.2022 16:06:21

Otázka
Máte poměrně masivní kampaň, na to, že ČSSD je finančně na dně. Vaše billboardy pro Budějovice jsem viděl až u Vodňan. Kdo Vám kampaň financuje? Martin Kuba? Aby i v Budějovicích se hezky vládlo "napříč spektrem" jako na Hluboké?
Lukáš Lelek

Odpověď
Dobrý den, buďte si jistý, že ČSSD není B-týmem pana Martina Kuby. Máte pravdu, že sociální demokracie na tom není finančně nejlépe - z pražské centrály jsme dostali na kampaň 100.000 korun a celostátní stranická situace se aktuálně řeší prodejem nemovitostí, aby mohla normálně fungovat. V Jihočeském kraji umíme hospodařit a vážíme si hodnoty peněz. Jednoduchý příklad za vše: podívejte se na finanční stav krajského úřadu, kde dlouhé roky vládla ČSSD, díky finančním rezervám teď může reagovat na aktuální situaci. Já sám moc dobře vím, jaká je hodnota peněz. Velmi dobře si uvědomuji, kolik úsilí musím vynaložit, abych zvládal včas platit zaměstnancům ve své firmě - i to je dobrou školou, kdy se člověk úplně jinak rozhoduje o investicích a vynaložených městských financích. Peníze jsme poskládali od jednotlivých kandidátů, našich členů a sympatizantů. Budete se divit, ale i od místních podnikatelů, kteří si myslí, že by sociální demokracie měla být v našem městě na radnicí zastoupená. Pokud uspějeme ve volbách a bude s námi vedeno koaliční jednání, jsme otevřeni všem, kdo budou ochotni s námi plnit naše předvolební sliby. Hlavní slib je, že po dobu energetické krize chceme zastropovat ceny tepla a teplé vody pro českobudějovické domácnosti, které jsou zásobovány městskou teplárnou.
15.9.2022 16:00:33

Otázka
Politika je uměním kompromisu a domluvy. Jste toho jako známý hulvát schopen?
Lukáš Lelek

Odpověď
Dobrý den. Jsem schopný kompromisů, ale nejsem pro politické kupčení. Nejsem ochotný politicky obchodovat ve smyslu - my vám pomůžeme prohlasovat zastropování ceny tepla a teplé vody pro domácnosti a ty nám pomoz prohlasovat přestavbu KD Slavie za 750 milionů.Takové umění neovládám a ani nechci. Jsem schopný kompromisu typu “MHD nebudou mít lidé od 65 let (což prosazujeme), ale od 67 místo stávajících 75” - takových kompromisů schopen jsem. Ale jestli jsem známý hulvát? To musí posoudit jiní, jsem jaký jsem. Jsem otevřený, říkám vše narovinu, držím své slovo a jsem čestný. Jestli moje přímočarost a otevřenost vzbuzuje v někom pocity, že jsem hulvát, pak se nabízí nutnost, aby dotyčný se mnou nekomunikoval. Já to vnímám jako upřímnost se snahou nechodit kolem horké kaše, aby se někdo nezlobil. Takto to všem ušetří čas, který lze využít na konání skutků a věci opravdu realizovat. Protože na čem se domluvíme, to platí.
15.9.2022 15:48:19

Otázka
Kolik chcete získat křesel v zastupitelstvu? S kým byste nešel do koalice?
Dominika N.

Odpověď
Dobrý den. Děkuji za otázku. Samozřejmě bychom měli být sebevědomá strana, měli bychom si věřit, ale víme, jak v posledních letech sociální demokracie z různých důvodů ztratila na popularitě. My se snažíme dostat ČSSD zpět na místní politickou scénu, protože si myslíme, že sociální demokracie by měla zůstat stranou, která bude v dobrém i zlém na politické scéně působit a zastávat úlohu strany, která bude udržovat sociální rovnováhu, i když máme nálepku, že rozdáváme, že utrácíme. Myslím, že v posledních letech za nezodpovědnou ekonomickou politikou stojí jiné subjekty. Když tu nebude z principu myšlení lidí, kteří sociálnímu státu věří a budou se sdružovat a prosazovat tyto myšlenky, společnost se časem začne radikalizovat a to buď doprava nebo více doleva - obojí je hrozba pro demokracii. Proto kandidujeme, proto se snažíme žádat o hlasy voličů, aby sociální demokracie prosazovala sociální rovnováhu. Sociální politické myšlení u obyvatelstva je silně rozvinuté v severských státech, sociální demokracie vyhrála ve Spolkové republice Německo. Sociální demokracie - se podílí na vládách a má svého starostu již 40 let ve Vídni a všude tam se dobře žije. Naše ambice je získat mandát v zastupitelstvu a mít tak platný hlas při rozhodování o dění ve městě - tzn. získat 5 a více procent - to bude pro nás úspěch a s pokorou přijmeme pozvání k účasti do koalice nebo se s hrdostí ujmeme práce v opozici. Obojí je užitečná role, která je důležitá pro demokracii a z toho vyplývá i odpověď na počet zastupitelských mandátů. 3-5 mandátu budeme považovat za úspěch. Z tohoto pohledu si velmi cením i toho, že jsme složili vlastní kandidátku ve spolupráci s nezávislými osobnostmi. S kým bychom do koalice nešli? Půjdeme do koalice s tím, kdo bude ochoten z větší části akceptovat plnění našeho volebního programu. V koalici má smysl být, když našim voličům dokážeme splnit to, co jsme jim před volbami slibovali. A s kým bych do koalice nešel? Naše město je velké, ale všichni se známe, komunální úroveň není o sortování lidí podle stranických aparátů. Se členy politických konkurenčních subjektů se znám osobně a s většinou si tykám. Na celostátní úrovni bych měl problém spolupracovat s SPD a KSČM. Na komunální úrovni nevidím subjekt, se kterým bych se odmítal bavit.
15.9.2022 15:44:00

Otázka
Dobrý den, co považujete za největší priority v oblasti dopravy?
Jiří K.

Odpověď
Dobré odpoledne. Jednoznačně již konečně vybudování tzv. severní spojky - propojky od kruháče u Globusu na křižovatku Okružní / Pražská - odkloníme tím dopravu a zmírníme kolony u diamantu. Dále je potřeba koordinovat s ŘSD a Jihočeským krajem výstavbu dálnice a jižní tangenty. Situaci na Nádražní u viaduktu by pomohl již 10 let plánovaný podjezd pod nákladovým nádražím k bývalé plynárně. Dalším krokem je optimalizace MHD, úprava světelného řízení křižovatek, podpora alternativních možností dopravy a urychlené budování parkování včetně navigačních systémů, abychom eliminovali popojíždění při hledání parkovacího místa.
15.9.2022 15:31:44

Otázka
Dobrý den, na bilboardech ve městě slibujete, že zastropujete ceny plynu a el. energie pro občany ČB. Chci se tedy zeptat jak to chcete udělat a na jaké výší to chcete zastropovat. Děkuji za odpověď.
Jiří Špaček

Odpověď
Dobrý den. Na billboardech máme, že zastropujeme ceny energií z městské teplárny. Jde o teplo a teplou vodu a týká se to okolo 29.000 domácností v Českých Budějovicích - hlavně na sídlištích. Všeobecně elektrickou energii a plyn zastropovat pro obyvatele z titulu městského zastupitele zajistit neumím. Městskou teplárnu jako politici města ovlivnit ale umíme. Teplárna České Budějovice je jako obchodní společnost založená za účelem zisku, ale díky 100% vlastnictví města České Budějovice může svou činnost vykonávat ve veřejném zájmu. Tzn. politickým rozhodnutím - usnesením valné hromady - může být na úkor ekonomického zisku zastropovaná cena tepla a teplé vody na dohodnuté hranici například současných cen. Samozřejmě v teplárně nesedím a nemám aktuální ekonomická data, vycházíme ze zkušeností, které máme z dřívějšího působení v teplárně. Určení maximální ceny musí být učiněno ve výši, která by neohrozila ekonomické fungování teplárny. Zisky, které vytváří, mohou být dočasně po dobu trvání energetické nejistoty obětovány ve prospěch českobudějovických domácností a jak jsem řekl v ČB je jich 29 tisíc.
15.9.2022 15:25:11

Otázka
Pane Jochu, za vás vznikl v lokalitě Čtyři Dvory rozsáhlý odpočinkový park. Viděl jste v jakém je stavu? V programu mluvíte o vzniku dalších relaxačnich míst. Myslíte, že je to v této době podstatné?
Marcela Dlouhá

Odpověď
Stávající relaxační park je velmi využíván všemi generacemi. Asi jsme dobře zvolili lokalitu mezi sídlišti. A jestli taková další místa potřebujeme? Samozřejmě! Se zhoršující se ekonomickou situací bude ubývat rodin, které si budou moci dovolit trávit volný čas mimo město. Ale odpočinout a trochu zregenerovat by měl mít možnost každý. A kde jinde než v blízkosti svého bydliště. Těmito finančně méně náročnými projekty prospějeme občanům určitě víc, než kdybychom budovali např. mega vodní svět, který vyjde město na obrovské peníze a lidé budou mít problém zaplatit vstupné. Kromě vzniku nových ale nesmíme zapomínat na opravu a udržování těch stávajících.
15.9.2022 15:17:41

Otázka
Jak by se mělo řešit parkování na náměstí a vjezd do jeho okolí?
Klára

Odpověď
Musí se hledat řešení komplexní, nejen vytrhnout jeden dílčí dopravní problém z celého kontextu řešení dopravy ve městě a myslet si, jak jsme celou věc vyřešili. Jako první je potřeba nabídnout alternativu krátkodobého i dlouhodobého stání a pak můžeme zklidňovat.
15.9.2022 15:11:04

Otázka
Dobrý den, myslíte si, že město v posledních 4 letech dostatečně investovalo do svého majetku a do zlepšení podmínek pro život obyvatel ve městě?
Jan Starý

Odpověď
Zaregistroval jsem mnoho studií a projektů, které město v posledních letech zadalo, ale výsledek žádný nevidím. Nepodařilo se vystavět novou sportovní halu, natož ji aspoň adekvátně zrekonstruovat. Pokulhává investování do komunikací, stejně jako oddechových zón. Investice stojí, město se nechová dostatečně pružně a efektivně. Je mi to líto i z toho pohledu, že při našem odchodu z radnice jsme zanechali investice připravené včetně zajištěného financování. A teď by město z toho mohlo maximálně těžit, jelikož za ty tehdejší ceny už se nic zrealizovat nepovede a musí se začít znovu.
15.9.2022 15:07:47

Otázka
Dobrý den, jak se všeobecně díváte na České Budějovice?
Blanka Světlá

Odpověď
Jako na nádherné město na nádherném místě. Máme tady vlastně všechno, co k životu potřebujeme, ale né všichni si to uvědomují a váží si tohoto faktu. Teď bych chtěl, aby město nezaspalo a začalo se opět nadechovat k nějakému rozvoji pozitivním směrem, aby se tu lidem líbilo ještě víc a povedlo se nám odstranit věci, které nám v každodenním životě drásají nervy. I to je důvod kandidatury mé i podoby složení naší kandidátky.
15.9.2022 15:04:55

Předvolební chat s Miroslavem Jochem  |  Online chat  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.