pondělí 18. listopadu 2019 Romana

Předvolební chat s Václavem Králem

Předvolební chat s Václavem Králem
Václav Král, jihočeský občan, člen Dopravního výboru Jihočeského kraje, manažer, soukromý zemědělec a také kandidát č. 4 jihočeské ODS ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky odpovídal na vaše otázky v online chatu v pondělí 14. října 2013.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Snadný kredit za 48 hodin Dobrý den, Nabízím Vám kredity s velmi jednoduchými podmínkami nad maximální dobu splatnosti 25 let bez ohledu na zapůjčenou částku. Pokud máte zájem, kontaktujte mě. e-mail: francoisemorandeau@hotmail.com
francoise morandeau

Otázka
Online chat s Václavem Králem právě skončil.
Budějcká Drbna

Odpověď
Děkuji všem čtenářům Budějcké Drbny za zájem a věcné otázky. Přeji krásné odpoledne!
14.10.2013 13:27:23

Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jedno lokální téma a to je téma Sportovní haly. Nevíte jaký je vývoj této věci. Vím, že jste v jednom rozhovoru přiznal náklonost k volejbalu jakožto sportu. Já sám jsem sportovec a do sportovní haly chodím sportovat. Vůbec si nedokážu představit, že například v Lize mistrů přijede italský nebo ruský super klub a převléká se v miniaturní šatně s plesnivými sprchami, kde teče jenom horká a nebo studená a ná záchod chodí na chodbu. Vím, že by se v našem městě mělo řešit spoustu dalších problémů. Pakliže vidím po městě nápisy "Město sportu", tak mám pocit, že někdo lže, nebo špatně definuje naše město. Moc děkuji za odpověď.
Jaroslav Macholt

Odpověď
V naší současné Sportovní hale jsem viděl několik krásných zápasů, například s evropskými superkluby, a byl to pro mě zážitek. Věřím, že si to užili i hráči a ostatní diváci. Poctivý sport není úplně o velikosti šaten a kvalitě sprch, i když souhlasím s tím, že současné zázemí nám velkou reklamu nedělá. Není to ale důvod k tomu, proč zbourat celou halu bez konkrétní představy o alternativním řešení. Pokud vím, architektonickou soutěž na novou halu stále prověřuje ÚOHS. Projekt "Město sportu" v součanosti považuji také za jasnou mystifikaci. Moje rodina navštěvuje například zimní stadion pětkrát týdně, vozíme tam naše tři děti na hokejový trénink a téměř pokaždé se vybírá parkovné. Tento triviální příklad znázorňuje, jak se představitelé města chovají k našemu společnému majetku a jak "podporují" mládežnický sport. Souhlasím i s tím, že ve městě jsou projekty, které by veřejné finance potřebovaly víc... například Jihočeské divadlo, že?
14.10.2013 13:17:34

Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho vyplývá vaše přesvědčení, že ekonomické problémy Irska jsou způsobeny Eurem, jak jste napsal v nějakém článku. V Irsku jsem byl a Irové si velmi pochvalovali jaký pokrok země udělala za dobu členství v EU. Na Euro si také nikdo nestěžoval.
František Peřina

Odpověď
Zkuste sledovat například výsledky zítřejší schůzky evropských ministrů financí, kteří se budou radit o tom, kdo zaplatí obrovské dluhy soukromých bank. Třeba vám pak bude můj názor jasnější.
14.10.2013 13:06:22

Otázka
Jaké ženy se vám líbí?
Martina

Odpověď
Podle toho, kolik piv mám zrovna v sobě........ :-D (Promiňte, ale po těch odpovědích na vážná témata se musím trochu odreagovat.) Díky za otázku. :-)
14.10.2013 13:03:51

Otázka
Myslíte si, že slovo Cikán je urážka? Dřív se oslovení Rom téměř nepoužívalo a dneska se bojí každý použít oslovení Cikán...jak Vy?
Karlos

Odpověď
S použitím slova "cikán" nemám žádný problém. Je součástí české mluvnice. Navíc ho používají i moji známí romského, respektive cikánského původu.
14.10.2013 12:57:15

Otázka
Dobrý den, poženete k zodpovědnosti lidi, kteří mají na starosti silnice v našem městě a v mnoha případech jsou špatné. Proč se opět upravovala křižovatka na Lidické a Mánesově Třídě ? na to jsou peníze? Mám dopal ,kdy už konečně začnete dělat pro normální lidi a peníze se budou dávat na místa kam patří. děkuji .Matoušková
Libuše Matoušková

Odpověď
Jako radní Jihočeského kraje jsem měl na starosti mimo jiné přípravu a realizaci opravy Lidické třídy a rozšíření křižovatky Mánesova - Lidická. Realizace obou staveb byla na základě objektivních kritérií zařazena mezi prioritní. Tehdy jsem apeloval na vedení města, aby se obě stavby zrealizovaly najednou při téměř stejných uzavírkách, aby negativní dopady na řidiče, místní podnikatele a obyvatele byly co nejmenší. Netěší mě ani fakt, že město nezmodernizovalo inženýrské sítě vedoucí pod Lidickou třídou a tudíž můžeme očekávat další dopravní komplikace. Představitele Statutárního města České Budějovice můžete za jejich "práci" ocenit již za rok v komunálních volbách.
14.10.2013 12:54:33

Otázka
Dobrý den, z popisu vidím, že jste soukromý zemědělec. Jste jako představitel "pravice" pro dotování soukromých zemědělců z veřejných peněz? Jak se k této věci stavíte?
Ondřej

Odpověď
Jakékoliv subvence, dotace, regulace, kvóty jistě nejsou nástroji pravicové politiky. Bohužel však žijeme v prostředí, které se nedá nazývat tržním a v takovém jednoduše musíme podporovat domácí zemědělce a potravináře tak, jako to dělají v okolních státech (Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko,...). Pokud to neuděláme, tyto obory u nás zaniknou. Zvýší se nezaměstnanost, ceny a budeme odkázáni na dovozy ne vždy kvalitních potravin ze zahraničí. Cizí producenti nám je pokaždé rádi dovezou. :-( Takovou politiku však považuji za krátkozrakou a současné problémy zemědělství mi dávají za pravdu. Současně s podporou domácí produkce nesmíme však rezignovat na prosazení změn evropské zemědělské politiky a tří základních a jediných smysluplných pilířů evropské integrace, tzn. volný pohyb zboží, kapitálů a pracovních sil.
14.10.2013 12:48:15

Otázka
Když čtu některé komentáře na Vaší fb stránce, tak se zdá, že jsou na ODSku lidi hodně nas****. Neodrazuje Vás to?
Petr V

Odpověď
Naopak mě to posiluje. Víte, nadávat na poměry je strašně jednoduché. Složitější už je veřejně prezentovat své názory a hledat zodpovědná řešení.
14.10.2013 12:41:32

Otázka
Jak jsem zjistil vaší doménou je doprava. V Českých Budějovicích je na zoufalé úrovni. Proto bych Vás klidně i volil zakrouškováním, jestli jste schopný v parlamentu pomoct...co za to ? :-)))
Josef K.

Odpověď
Chcete jablka, guláš nebo čokoládové koruny? Vyberte si! :-)
14.10.2013 12:38:32

Otázka
Obchvat, obchvat, obchvat. ČB.....mohl byste říct bez vytáček a naprosto upřímně, jak to vidíte termínově a jestli vůbec bude? Těch informací je tolik, že se z nich nedá nic vydedukovat. Bylo by mi milejší, kdyby někdo řekl-obchvat nebude, protože nejsou peníze apod. Děkuji.
Jan Prášek

Odpověď
Peníze jsou. V SFDI i ministerském operačním programu Doprava, který využívá evropské peníze. Bohužel tyto disponibilní zdroje neumíme využít, a obávám se, že nebudou proinvestovány. Vázne příprava staveb, výkup pozemků, nedávno schválený zákon o veřejných zakázkách nám téměř znemožňuje výběr relevantního dodavatele stavby, při výstavbě infrastrukturních projektů mají ropucha, medvěd a vlk větší práva než člověk. Z těchto důvodů vám dnes termín dokončení tolik potřebného obchvatu nikdo věrohodně nesdělí. Například úsek Borek - Úsilné se měl začít realizovat již na podzim loňského roku. Musíme vyvinout konstantní tlak na ministerstvo dopravy, ŘSD, Jihočeský kraj i město České Budějovice, abychom o této dálnici pouze nemluvili, ale konečně ji stavěli.
14.10.2013 12:36:54

Otázka
Dobrý den, Vašku, byl Vám někdy nabídnut úplatek? A jak jste k této situaci přistoupil? Jste v případě úspěchu připraven na tlak spojený s poslaneckým mandátem? Mám na myslli lobbing a benefity s ním spojené? Co když se z Vaška Krále pohodáře a Jihočecha stane Vašek Král úplatný? Nebyl by to první ani poslední případ. Moc děkuji za odpověď!
Jana Winterová

Odpověď
Žádný úplatek mi nikdy nabídnut nebyl. Myslím si, že jakákoliv finanční částka nestojí za ztrátu důvěry voličů, rodiny, nejbližšího okolí ani vlastní sebeúcty. Jak jsem se již několikrát zmínil, svoboda je to nejcennější (samozřejmě kromě zdraví), co člověk může mít, a jako svobodný občan teď kandiduji. To mi dává sílu a otevírá možnost sdělovat své autentické názory. Přijmete-li nějaký úplatek, o svobodu se tím dobrovolně připravíte.
14.10.2013 12:28:20

Otázka
Dobrý den, jak vnímáte vstup pana Babiše do politiky? Setkal jste se s ním někdy? Proč má miliardář důvod vstupovat do politiky? Opravdu brojí za změnu? ... moc děkuji
Josef Meškán

Odpověď
Podnikatelskou tvář pana Babiše znám. Jak jsem již uvedl, podnikám i v zemědělství. Pokud si promítneme jeho osobní příběh a vzpomeneme například na privatizaci Unipetrolu či postupy při získávání výkupů zemědělských surovin, můžeme konstatovat, že se kontroverzními praktikami a agresivním lobbingem (například kauza bionafta) dostal ke značnému majetku. Vždy si tvrdě prosazuje své osobní zájmy na úkor širšího okolí, ale i svých nejbližších spolupracovníků. Takových "podnikatelů" bylo v České republice víc, mnozí z nich však získaný majetek prohospodařili. V této rovině ho mohu považovat za "úspěšného" podnikatele. Jako politik je však pro mě nepředstavitelný a nemá moji důvěru. Jeho nový podnikatelský projekt ANO 2011 je možná pro mnoho voličů lákavou alternativou k současné, ideově vyprázdněné, politice tradičních stran, obávám se však, že České republice nic pozitivního nepřinese. Vzpomeňme, že chování podobného hnutí Věci veřejné bylo spíše tragikomickou epizodou v dějinách naší země. Jsem zastáncem svobodné občanské společnosti. Nechci se smířit ani s autoritativní vládou, ani s vládou autorit.
14.10.2013 12:18:20

Otázka
Proč jste na kandidátce ODS? Tak rád bych Vás volil. Neměl byste víc šancí u jíne strany, nebo právě naopak čekáte, že s ODS máte víc šancí se tam dostat?
Karel

Odpověď
U jiné strany bych možná měl větší šance. Jsem konzervativní člověk, a tak nevím, kterou bych si vybral. Již jsem zde dnes odpovídal na dotaz, proč kandiduji a proč jsem vstoupil do ODS. Ve výkonných funkcích, kam jsem byl za tuto stranu zvolen, jsem se vždy snažil pomáhat smysluplným projektům bez ohledu na to, z jaké politické strany pocházel jejich předkladatel. Pokud se podařilo tyto projekty zrealizovat, měl jsem z toho vždy upřímnou radost. Nikdy jsem nestál o pět vteřin slávy ve světle kamer hlavního televizního zpravodajství, vždy mě zajímaly dlouhodobější efekty a důsledky mé práce. Tak se budu chovat i nadále, ať volby dopadnou jakkoliv.
14.10.2013 12:02:29

Otázka
Dobrý den, co děláte ve volném čase? Ptám se zejména proto, že nejen politikou je živ politik......Děkuji za odpověď.
Ludmila H.

Odpověď
Volné chvíle si užívám především s rodinou. S manželkou máme tři syny, všichni trénují hokej, a tak je té radosti plno a skutečně se nenudíme.
14.10.2013 11:56:13

Otázka
Dobrý den, když jsem jel poprvé po novém úseku D3 z Veselí do Tábora, tak jsem si říkal..."joooo super", ale když po ní jezdím teď tak mám pocit, že se nám ta naše dálnička začíná trošku vlnit..., nebo se mýlím? Děkuji
Daniel Matásek

Odpověď
Měl jsem a mám stejné pocity jako Vy. Doufám, že to nebude nic vážného, i když se obávám, že dramatický pokles realizačních cen veřejných zakázek se v dlouhodobém časovém horizontu musí někde projevit. Musíme změnit nedávno schválený zákon o veřejných zakázkách, připravit detailnější projektovou dokumentaci pro veřejné soutěže, bezpodmínečně vyžadovat dodržování technologických postupů a kvalitativních požadavků od stavebních firem, atd. Stát se musí začít chovat jako řádný hospodář a ten ví, že nejnižší cena nemusí být vždy ta nejlepší.
14.10.2013 11:53:57

Otázka
Můžete mi říci,proč mladý člověk kandiduje za ODS?
dede zidoniusek

Odpověď
Do ODS jsem vstoupil již na vysoké škole pod dojmem filosofie velikánů, jako byl Hayek, Mises, Friedman, Thatcherová. Učili nás lidé jako Klaus, Ježek, Ševčík. Konzervativní politika a liberální přístup k řízení národního hospodářství mi byly vždy blízké. K těmto myšlenkám měla nejblíže (nebo by měla mít) právě ODS. V této straně jsem vykonával mnoho funkcí včetně zastupitele Jihočeského kraje a radního zodpovědného za dopravu, investice, regionání rozvoj a územní plánování. Diplomaticky řečeno, nepatřím ke slepým zastáncům všech kroků, které ODS v minulosti udělala, a i proto několik místních sdružení navrhlo moji nominaci na kandidátku strany do říjnových voleb do PSP ČR. Již jsem někde napsal, že nepřemýšlím o tom, jestli by bylo lépe přečkat tuto pro ODS nepříznivou dobu někde v závětří. Nejsem žádný prospěchář. Do ODS jsem vstoupil v době, kdy byla v parlamentu v opozici. Celý svůj profesní život pracuji jako manažer, navíc soukromě podnikám, a jsem připraven dát své zkušenosti z praxe do znovuobnovení značky ODS. Věřím, že tím přispěji k rozvoji Jihočeského kraje i České republiky.
14.10.2013 11:48:41

Otázka
Dobrý den, pane Králi, jak byste se zachoval v případě hlasování o tendru na stíhačky Gripen? Jste pro nákup, prodloužení, nebo je to oblast, která Vás nezajímá?
Stanislav Brož

Odpověď
K armádě mám od svých dětských let velmi blízko. Kolem tendru na stíhačky Gripen je veřejně známo mnoho pochybností. Například kauza pilota Daňhela a vyjádření pana Schwarzenberga, že: "Vata ve vojenských zakázkách je normální", mě příliš neuklidňují. České vojenské letectví má slavnou historii a nadzvukové letouny našim pilotům přeji. Otázkou však zůstává, jestli se o ochranu našeho vzdušného prostoru nemůžeme podělit s našimi spojenci, pokud jsou našimi skutečnými spojenci.
14.10.2013 11:36:34

Otázka
Dobrý den jmenovče. Dneska jsem si přečetl poslední výzkum preferencí a podle něj to s ODS moc dobře nevypadá. Co si myslíte o společnostech, které se výzkumy zaobírají? Věříte jim?
Vašek

Odpověď
Každý se nějak živí. :-)
14.10.2013 11:28:37

Otázka
Dobrý den, jste pro zavedení povinné maturitní zkoušky z matematiky? V případě, že ano, tak proč? Děkuji
František Matějka

Odpověď
Na střední škole jsem si maturitu z matematiky vybral dobrovolně a myslím, že možnost takového výběru by měla být dále zachována. Pokud středoškolský student potřebuje matematiku pro další rozvoj svých vědomostí na vysoké škole nebo při uplatnění na trhu práce, nechť si tuto cestu zvolí svobodně. Za důležitější téma však považuji snižování požadavků na vědomosti studentů v jednotlivých předmětech, ale to by vydalo na samostatný článek.
14.10.2013 11:28:11

Otázka
Zdravím, někde na Fejsu jsem viděl, že se snažíte oblbnout lidi rozdáváním jablek a guláše. Kdo myslíte, že vám to ještě sežere.Vemte si kmotra Kubu, husu prodavačku knížek Němcovou, vyžírku Bendu a táhněte!
Budějcký Fantom

Odpověď
Například v sobotu mi guláš sežralo asi 40 lidí, jihočeských jablek jsem zatím rozdal cca 500. Nikdo si zatím nestěžoval. :-) Ale teď vážně. ODS je tradiční strana, která si i přes chyby našich představitelů nezaslouží být obecně zatracována. Politickou stranu tvoří především lidé, jejich myšlenky a činy. Svým preferenčním hlasem můžete ocenit práci či charakter jednotlivých kandidátů a pomoci tak straně k návratu ke konzervativním názorům a obhajobě práv středostavovských voličů. Již jsem dnes napsal, že v těchto volbách jde tak jako vždy o hodně. Bude se samozřejmě rozhodovat o budoucnosti naší vlasti, mohou ale i vnitrostranicky posílit či rovnou vygenerovat opravdu pravicové kandidáty, kteří by se na podzimním kongresu strany mohli ucházet o posty ve vedení.
14.10.2013 11:23:01

Otázka
Vážený pane Králi, já se na nic ptát nechci, co jsem chtěla vědět jsem přečetla na vašem webu. Chci vám jen říct, že jsem vás volila v krajských volbách a budu i teď, prostě tu vaši 4 zakroužkuju, i když jsem na ODS dost naštvaná. Vám ale věřím. Hodně štěstí! Ivana z Budějc
Ivana z Budějc

Odpověď
Děkuji za Vaši podporu, velmi si ji vážím!
14.10.2013 11:12:39

Otázka
Dobrý den, pane Král, v článku tady je napsáno, že jste soukromý zemědělec. Můžete mi napsat, čím se zabýváte a co je podle vás třeba udělat, aby se nám zemědělcům začalo dařit trochu lépe? Dělám v tom už patnáct let a mám chuť to zvdát, všichni nám jen hážou klacky pod nohy, buzerace, kontroly, stohy papírů a když v krámě vidim ty levný svinstva, co sem vozí z venku, tak bych puknul vztteky.Co s tim?
Jiří Bárta

Odpověď
Pocházím ze zemědělské rodiny, vyrostl jsem na venkově. Naše takřka rodinná firma podniká v oblasti chovu brojlerů, a tak si dokážete představit, jaké těžkosti v hospodaření dnes máme. Tomu, kdo má své podnikatelské portfólio v zemědělství rozloženo mezi rostlinnou a živočišnou výrobu, se dnes dýchá jistě lépe, i když to také není žádná sláva. Zemědělství nikdy nebylo oblastí, kde se dá rychle zbohatnout. Byl to však vždy zdroj dobré obživy. Míra regulací a byrokracie však postupně tuto pravdu poškozuje. Stále však věřím ve světlou budoucnost českého zemědělství. Z minulosti zde máme zdroje, které umocňují spící potenciál tohoto oboru - půda, lidské zdroje, odborné školství, výzkum, atd. S tímto potenciálem však nechceme umět či nesmíme hospodařit. Navíc se zhoršuje situace v potravinářství. Dovážíme k nám suroviny a produkty nevalné kvality, na podnikatelích v zemědělství a potravinářství je vymáhána důsledná realizace nesmyslných nařízení Bruselu, postupně nám zde vznikly monopoly ve zpracovatelském průmyslu, diktát obchodních řetězců stále sílí, atd. Pokud parlament a vláda nebudou podporovat domácí produkci, tak jako to dělají v okolních státech, žádná produkce tady nebude, to pak následně negativně ovlivní i zpracovatelský průmysl... Této situace se nechci dožít.
14.10.2013 11:11:43

Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Pravice byla tkzv. u moci takřka 7 let. Za 7 let prakticky nebyla schopna udělat nějaký významný krok směrem k malým a středním podnikatelům. Je tedy pravice pravicí, nebo je za ni pouze převlečená? Když jsem před nedávnem základala s.r.o. a běhala po úřadech, tak jsem si myslela, že snad ten náš státní aparát touhle činnosti otravuji. Vše trvá, milión růžových papírků po jejichž schválení vám schválí ty modré (ironie). Jak je možné, že třeba ve Švédsku či Irsku si založíte firmu během jednoho dne a můžete začít podnikat? Zas tak krátce od revoluce nejsme... :-(
Martina Vráblíková

Odpověď
Sám jsem spolumajitelem malého "eseróčka" a naprosto chápu Vaše pocity. Veřejný sektor by se ale neměl příliš vměšovat do podnikatelského prostředí, obávám se však, že míra regulací, nařízení a tempo změn legislativy již přerostly únosnou mez. Bohužel se proti tomuto trendu nikdo z takzvaných pravicových vlád nepostavil. Spíše naopak. Stát či úřad by se neměl za peníze daňových poplatníků chovat jako agresor. Měl by spíše pomáhat při realizaci rozvojových projektů a prosazovat zájmy českých občanů (podnikatelů) na státní či mezinárodní úrovni. Jako radní Jihočeského kraje jsem se snažil prosazování tohoto přístupu v praxi.
14.10.2013 10:59:33

Otázka
Jak byste jako poslanec řešil situaci kolem Romů? Souhlasíte se systémem vyplácení dávek, nebo byste ho chtěl změnit? A je podle vás možno nějak vyřešit situaci u nás na Máji a když, tak jak? Až budete poslancem, můžeme se na vás obrátit a pomůžete nám? Díky za odpověď, zdraví Dana.
Dana z Máje

Odpověď
Předem se omlouvám, pokud se budu v některých vyjádřeních opakovat, která jsem v poslední době na toto téma pronesl. Situaci na sídlišti Máj považuji za učebnicový příklad neřešeného problému, kdy malá skupina občanů svým chováním negativně ovlivňuje život většiny žijící v okolí. Za alarmující považuji přístup vedení města České Budějovice, které nechalo vygradovat situaci občanského soužití až do stádia, kdy budou lidé hledající pomoc označováni za radikály. Proč se lidé museli svých občanských svobod dožadovat až při demonstracích? Tuto otázku si zřejmě nepoložil pan primátor Thoma, který se nestyděl veřejně prohlásit, že o problémech na sídlišti Máj vlastně ani nevěděl. Jako vrchního velitele městské policie a primátora bych ho okamžitě odvolal. Jaké je řešení? Zvýšení počtu hlídek městské policie, které budou dohlížet na dodržování nočního klidu, budou zabraňovat ničení veřejného i soukromého majetku, atd. Souběžně s tím je nutné věnovat se práci s dětmi a mládeží, které musí být ukázány příklady "normálního" života, ve kterém je zcela běžné, že se musí chodit do školy, do práce, atd. Systém sociálních dávek je u nás nastaven benevolentně a trápí mě, že zvýhodňuje lidi, kteří se ho naučili profesionálně zneužívat na úkor seniorů, zdravotně postižených, maminek na mateřské dovolené. Jsem přesvědčen, že spousta těchto malých kroků povede ke zlepšení. S žádostí se pomoc se na mě můžete obrátit již nyní. I jako poslanec bych pro nápravu udělal maximum.
14.10.2013 10:52:53

Otázka
Dobrý den, pane Králi, jak se díváte na princip rovné daně? Uplaťnoval byste ho, kdybyste byl zvolen? Jaký máte názor na rovnou daň? Děkuji
Milan Nezbeda

Odpověď
Rovná daň je spravedlivější než progresivní zdanění, které demotivuje k práci a přijímání podnikatelského rizika. Je cestou ke zjednodušení celého daňového systému, snížení daňových úniků a přerozdělování veřejných financí. Česká republika potřebuje zásadní daňovou reformu, ke které se však bohužel zatím neodhodlala žádná z minulých vlád.
14.10.2013 10:38:56

Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, proč pořád podporujete splavnění Vltavy? větší blbost jsem neslyšel! Budějce věčně zacpaný autama, silnice rozmlácený, dálnice není, na nic nejsou prachy, ale na splavnění pro pár zbohatlíků s loděma se vyhodí miliardy. Já bych vás i volil, zdáte se být celkem férovej, ale s tímhle mne pěkně se...te.
Pepa ze Sucháče

Odpověď
Chápu Vás, ale tomuto mediálně kontroverznímu tématu se ani v předvolební kampani nechci vyhýbat. Někdo může tento projekt považovat za příležitost ke korupci a prosazování zájmů "betonové lobby". Já v něm vidím hlavně příležitost pro rozvoj jihočeského regionu, zvýšení atraktivity míst ležících kolem vody a podnikatelských aktivit. Na našem území máme mnoho unikátních přírodních scenérií, památek, chybí ale další volnočasové aktivity, které postupně v našich městech a obcích vznikají. Jejich využití může zlepšit právě příliv turistů zajímajících se o "vodní turistiku" tak, jako je tomu okolních zemích Evropy (Holandsko, Německo, Velká Británie,...). Mezi úspěšné projekty v České republice patří například Baťův kanál, který však není zdaleka tak atraktivní jako naše Vltava. Prohrábka koryta řeky a budování vodních staveb (například plavebních komor) přispívá ke snižování povodňových škod. O tom se mohli letos přesvědčit například obyvatelé Budějc při červnových povodních. Projekt splavnění Vltavy již v historii prosazovali velikáni, jako byl Lanna, Baťa; mnoho úprav koryta a staveb bylo realizováno v době komunismu, další etapa rozvoje začala cca v roce 2009 a v současnosti se nacházíme v situaci, kdy máme téměř vyprojektovanou celou vodní cestu mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Část se již staví, na zbytek hledáme dodavatele a byla by škoda nenajít cca 2,5 miliardy korun (což odpovídá ceně přibližně jedné dálniční křižovatky) k tomu, abychom nepostavili souvislé úseky, které bychom mohli využívat k výše zmiňovaným aktivitám. Špatný stav silniční sítě v České republice vnímám (viz. jedna z minulých odpovědí). Je třeba však férově říci, že veřejné rozpočty jsou rozděleny na oblasti silniční, železniční, vodní atd. Zrcadlově k tomu jsou nastaveny i evropské dotační tituly a nevyčerpání těchto zdrojů bych považoval za chybu...
14.10.2013 10:37:36

Otázka
Pane Králi, myslíte si, že může ještě někdo ODS, stranu mafiánů a zlodějů, volit? Před každými volbami naslibujete hory doly a pak hrabete akorát pro sebe.
Michal Fleischman

Odpověď
Neplnění volebních slibů a odtržení členů vedení stran od reality je obecným jevem a toto se nevyhnulo ani ODS. V dvou minulých obdobích, kdy ODS byla ve vládě, výrazně ustupovala od realizace svého programu, respektive prosazování konzervativní politiky a krátkozrace hájila nesmyslné návrhy, se kterými přicházeli i koaliční partneři (S-karty, 2. pilíř sociálního pojištění, církevní restituce, přímá volba prezidenta, zvýšení DPH, atd.). Za tyto chyby musíme být po zásluze potrestáni. Na druhou stranu je v ODS cca 20 tisíc členů, kteří nikdy nebyli ve vládě ani v parlamentu. Tito lidé žijí v reálném prostředí a mohou do vrcholné politiky přinést zdravý selský rozum. Byla by škoda házet tyto lidi do stejného pytle s těmi, kteří své voliče v minulosti zklamali. Za sebe mohu říct, že se za mafiána nepovažuji a nic jsem neukradl.
14.10.2013 10:17:54

Otázka
Dobrý den pane Králi, v případě že se do Parlamentu dostanete, co bude Vaším hlavním cílem? Pro mě jako Budějčáka je nejdůležitější obchvat ČB a možnost alespoň nějak slušně se z domova někam dostat po dálnici. Teď to nejde ani na Plzeň, ani na Prahu, ani na Brno, ani na Linz. Budete mít sílu toto prosazovat?
Lukáš Hradil

Odpověď
Pane Hradile, jsem přesvědčen, že tematika dopravy a rozvoje infrastrukturních sítí je pro rozvoj Jihočeského kraje a celé České republiky klíčová. Jako obyvatel Borku u Českých Budějovic vím přesně, jak vypadá proud cca 20 000 aut za den a jak potřebná je dálniční síť, respektive silniční obchvaty měst a obcí. Konkrétně na území Budějovic jsem se jako radní Jihočeského kraje mj. podílel například na přípravě a realizaci staveb jako Zanádražní komunikace, Hlinský krček, modernizace ulice Okružní včetně návaznosti na tzv. Severní spojku a výstavbu Rudolfovského dálničního přivaděče, rekonstrukce křižovatky ulic Mánesova a Lidická, propojení ulic M. Horákové - Strakonická, rozšíření silnice I/3 u Plané (výpadovka z ČB na jih), Severní a jižní tangenta včetně silničního napojení budějckého letiště atd. Absence moderní dálniční sítě v Budějcích mě pochopitelně také trápila a stále trápí, a proto dlouhodobě na všech úrovních státní správy a samosprávy prosazuji projekty jako výstavba dálnice D3 (Praha - ČB - Dvořiště), R4 (Praha - Nová Hospoda - SRN), silniční koridor S13 (propojení západu a východu ČR jižně pod D1 přes území jižních Čech, respektive města České Budějovice) atd. Tímto jsem „otravoval“ několik ministrů, ředitelů ŘSD… a nemíním v tom přestat. Koneckonců, jsem prý typický beran. Systematicky jsem jednal například i s představiteli Horního Rakouska o podobě a termínu napojení naší R3 (D3) na jejich rychlostní komunikaci S10. Inicioval jsem vytvoření a odeslání dopisu všem europoslancům, ve kterém popisuji nutnost ponechání D3 a navazujících komunikací v hlavní síti dálnic spojujících významné evropské metropole (TEN-T), v tomto případě sever a jih Evropy atd. Poslanec v tomto může udělat hodně, a to nejen při schvalování rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. :-)
14.10.2013 10:24:14

Otázka
Dobry den pane Krali, podepisete se pod projekt Rekonstrukce statu, kde byste se verejne zavazal k prosazovani protikorupcnich zakonu?
Jack Traven

Odpověď
Myslím, že zákonů už u nás máme víc než dost. Tempo přijímání nových a novelizací starých (či staronových :-() zákonů, stejně jako procesy a kultura při jejich schvalování jsou naprosto šílené a pro naši vlast zničující. Česká republika potřebuje hlavně stabilitu a hospodaření se zdravým rozumem. Projekt Rekonstrukce státu nepodepíši, protože k němu mám několik zásadních připomínek. Telefonicky jsem o nich mluvil s organizátory akce. Takže pro Vás v krátkosti… korupci (ve smyslu nějakého úplatku) nepovažuji za nejzávažnější problém české společnosti a státního zřízení. Je to však mediálně vděčné téma, které všem populistům umožňuje užít si svých pět vteřin slávy v televizním zpravodajství. Různí oportunisté si pak na něm staví lukrativní živnost a pokrytci pak politické strany či hnutí. Jména konkrétních lidí či politických stran si dosaďte sami. O různých formách úplatků se dočítáme v historické literatuře, dostáváme o nich čerstvé a zaručeně pravdivé informace z celého světa i z naší republiky a jsem přesvědčen, že se s nimi budeme setkávat i v budoucnosti. Daleko nebezpečnější je ovšem tzv. politická korupce, kdy si politik kupuje své voliče slibem či účelovým rozhodnutím, případně koaliční partnery ve Vládě. O tom se už však moc veřejně nemluví. Bohužel, tomuto fenoménu podlehlo i vedení ODS. Zcela jsme zapomněli i na fakt, že opravdu pravicový politik řeší korupci zeštíhlováním státu. Stará dobrá poučka říká, že korupce není tam, kde k ní není prostor. Jinými slovy tam, kde nerozhoduje úředník či politik. Například bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zcela rezignoval na tuto agendu a pomyslné hřiště vyklidil Karolíně Peak, pro kterou se musel zřídit zvláštní úřad. Navíc se spolupodílel na spuštění mediální štvanice za pomoci vybraných státních zástupců a soudců. Zvyšovala se represe, schvalovali se zákony. Dnes asi už nikoho nepřekvapí článek v novinách, který „informuje“ o chuti policie usvědčit domnělého zločince. Čteme i to, že soud by Rath někoho potrestal. Spočítal někdo náklady, které musely být vynaloženy na všechna ta policejní sledování, odposlechy, novelizace? Jaká je úspěšnost těchto procesů? Kolik miliard zaplatí naše ekonomika za polovičatý (diplomaticky řečeno) zákon o veřejných zakázkách? A jakým škodám jsme tím zabránili? A kolik peněz z veřejných rozpočtů jsme ušetřili? Až někdo takovou analýzu udělá, pojďme se sejít a výsledky budeme seriozně interpretovat. Už dnes však vím, že toto téma nestojí za ztrátu posledních zbytků svobody (viz. ztráta soukromí, zvyšující se počty policejních odposlechů a jejich úniky do médií, špehování na internetu, neexistující bankovní tajemství, zneužívání bezpečnostních složek k boji mezi podnikateli či politiky…). Korupce je špatné slovo. Já raději mluvím o boji proti rozkrádání státního a veřejného majetku. Více se dočtete v mém volebním programu… :-)
14.10.2013 10:22:45

Otázka
Zdravím, několi posledních vašich předsedů působilo buďto jako štamgasti z hospody (Topolánek) nebo jako vyplašený mladí kluci (Nečas), jak chcete garantovat že nadále budete mít v čele někoho kdo je schopný fungovat jako dospělý a odpovědný člověk ?
Josef

Odpověď
Jako několikanásobný účastník kongresů ODS to dnes garantovat nemohu. Tyto volby do Poslanecké sněmovny však mohou uvnitř strany posílit či rovnou vygenerovat kandidáty, kteří nikdy nebyli ve vládě, ani v parlamentu, ze členství v ODS neměli žádný prospěch a kteří neztratili kontakt s realitou a s voliči. Už na podzimním kongresu strany pak může proběhnout obměna členů vedení a oficiální volba předsedy.
14.10.2013 10:05:03

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.