neděle 16. května 2021 Přemysl

KULTURNÍ TIPY: Festivaly Jeden svět, ProTibet i oslavy výročí narození Karla IV.

Jaro se neodvratně blíží i do jihočeské metropole. Večery jsou však stále chladné, a tak vyrazte na jednu z akcí, kterou tento týden nabízí. Třeba na filmy v rámci festivalů Jeden svět a ProTibet 2016, na premiéru českého thrilleru Rudý kapitán, nebo na divadelní představení Karel - táta vlasti v rámci oslav 700 let výročí od narození Karla IV.

Úterý 8. března

České Budějovice

Tvořivá dílna Jaro a Velikonoce - Galerie Mariánská - 16:00
Tvořivá dílna na téma Jaro - vytvoříme si hlavy z trávy.

Jeden svět - promítání dokumentu: Tichá inkvizice - Kulturní klub Living room - 17:00
Režie: Alessandra Zeka, Holen Sabrina Kahn, USA, Nikaragua, 2014, stopáž: 66 min. Téma: Porušování lidských práv. Lékařka Carla denně řeší etické dilema. Současný nikaragujský prezident Daniel Ortega totiž v reakci na svůj povolební úspěch, kterého dosáhl díky podpoře katolické církve, schválil v roce 2007 nařízení zakazující potraty.

Písničkové rozhovory živě - Český rozhlas Studiový sál - 18:00
Živé vysílání pořadu Písničkové rozhovory ze studiového sálu České Budějovice. Vystupují autorky pořadu Pavlína Jíšová a její dcera Adéla Jonášová, jako hosté Malina Brothers.

Panochovo kvarteto - Jihočeská filharmonie - 19:00
Na programu J. Haydn, W. A Mozart.

Poker face - Studiová scéna Na Půdě - 19:30
Světová hvězda v pokeru, milionářka, cynická čtyřicetiletá bestie, bývala před dvaceti lety dívkou cinkající klíči, plnou ideálů a víry, že „dobro a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Teď má dvacetiletou dceru, která je se 14,3 % pravděpodobností dcerou Václava Havla, a moc si s ní neví rady.

Ian Ritchie's SOHO Project - Breathe In The Air tour 2016 - Café Klub Slavie - 20:00
Po dvou úspěšných turné v posledních letech se britský saxofonista Ian Ritchie vrací v březnu do České republiky a na Slovensko, aby divákům dokázal, že hudba nemá žádné hranice.

Haydamaky (UA) - Velbloud Music Bar - 20:30
Lahůdka z Ukrajiny působící na scéně už 25 let! Jedinečný mix world music, ska, reggae a etna. Za tu dobu vydali 8 alb a zahráli si na festivalech jako třeba Sziget, Pohoda nebo třeba Amsterdamm Roots.

Melvin Power Night - K2 - 21:00
DJ Melvin Coxx do vás napumpuje to nejlepší z electrouhouse a edm!

Středa 9. března

České Budějovice

Kurz múzického herectví - Ateliér za kavárnou Kuloár - 16:00
Tento kurz nabízí základy pohybové kultury, základy hlasové a mluvní praxe, výuku umění střihu, práci s rytmem a dynamikou, cvičení synchronizace a kontrapunktu, charakterizaci postavy a proměny její psychologie prostřednictvím pohybu, hlasu, proměn dynamiky a temporytmu.

Koncert skupiny Duo Jamaha - DK Metropol - 18:00
Pro milovníky tradičních lidovek je připraveno vystoupení nejúspěšnější kapely a hvězdy TV Šlágr - slovenského Dua Jamaha.

Karel - táta vlasti - Malé divadlo - 18:30
Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“.

Olga Romanko - Jihočeská filharmonie - 19:00
Večer světových operních árií s klavírním doprovodem Dinary Suleymanové a průvodním slovem Daniely Bambasové.

Ani za milion (premiéra) - Divadlo U Kapličky - 19:00
Co má společného dáma z nejvyšší francouzské společnosti a zpustlý strážce majáku? Vůbec nic, a přesto spolu stráví den a noc na Bohem zapomenutém místě, bojují o holý život a mají společné tajemství, které navždy spojí jejich životy.  V této brilantní detektivní komedii z pera známé autorské dvojice je totiž vše jinak, než se zdá, každá lež je pravdou, každá pravda lží a jisté je pouze to, že pod rouškou humoru se skrývá vrah…

Zavolejte Jeevese - Jihočeské divadlo - 19:00
Nedostižný a originální sluha Jeeves inspiroval Zdeňka Jirotku při psaní Saturnina. Jeeves, stejně jako Saturnin, má zvládnout vše - milostné eskapády svého mladého pána Bertieho, tajné obchodní transakce jeho obávaného strýce lorda Worplesdona, nástrahy žárlivého strážníka i šílené nápady mladého pána Edwina, nadšeného shromažďovatele dobrých skutků, který jako by panu Miloušovi ze Saturnina z oka vypadl.

Jananas - Café Klub Slavie - 20:00
Skupina Jananas je zvláštním úkazem na českém písničkářském nebi a tvoří ji zpěvačka Jana Infeldová, kytarista Jan Vávra a baskytarista Jaromír Fulnek. Poprvé na sebe upozornila na největším českém folkovém festivalu Zahrada, kde v roce 2009 získala ocenění.

University band contest 2016 - K2 - 20:00
A je to tu! První krajské kolo University band contest. Tuto akci pro vás připravuje SUJU a Studentská unie VŠTE. V tomto kole se utká šest studentských kapel z ČB a okolí. Kapely pro vás chystají super show, skvělé songy a luxusní atmosféru. 

MorfLab - Fjordwalker (RUS) - Velbloud Music Bar - 20:30
Další elektroraboratoř, opět pod velením Morfa. Tahle ale bude od těch předešlých výjimečná tím, že před laboratoří samotnou se představí host z Ruska, Fjordwalker, který se určitě po odehrání svého setu rád připojí k budějckým fajnšmekrům.

DNB Breakdown - Komiks - 21:00
Na programu jsou: Bassheadz, Tallar, Shanix a Spike.

Čtvrtek 10. března

České Budějovice

Karel - táta vlasti - Malé divadlo - 10:00
Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“.

Festival ProTibet 2016 - Kavkárna - 19:00
Filmový večer pořádaný v rámci festivalu ProTibet, festivalu na podporu svobodného Tibetu, který každoročně připomíná výročí povstání ve Lhase 10. 3. 1959.

Perfect days - Jihočeské divadlo - 19:00
Biologické hodiny tikají. Chce dítě a je ochotná pro to udělat všechno!

Baletní ÁNTRÉ - Ateliér za kavárnou Kuloár - 19:30
Komponovaný večer s choreografy Attilou Egerházim, Janem Kodetem a asistentem choreografa Ole Kristina Tangena k blížící se premiéře trojaktového baletu Povídky.

Leonard Bernstein: Mass - Výstaviště České Budějovice - 19:30
Vojtěch Dyk se představí v hlavní roli Celebranta v novém nastudování Bernsteinovy Mše. Legendární scénická Mše (Mass) Leonarda Bernsteina v roce 2016 oslaví 45. výročí premiéry. V České republice při této příležitosti vzniká nové, skutečně velkolepé nastudování Mše s Vojtěchem Dykem v hlavní roli.

Solitérnájt - Xavier Baumaxa, Šrája - Velbloud Music Bar - 20:30
Xavier Baumaxa je v Budějovicích postavička známá jako „socha“ Přemysla Na Sadech. Už 13 let uběhlo od první sólovky s názvem „Fenkám“, pak následovalo dalších 6 desek.

Multikino CineStar
Do kin přichází vyvrcholení Série Divergence: Aliance, stejně jako nový český krimi thriller Rudý kapitán a komedie Grimsby.

Hluboká nad Vltavou

Rudý kapitán - Kino Panorama - 19:00
Příběh českého thrilleru se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu - na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě.

Pátek 11. března

České Budějovice

Karel - táta vlasti - Malé divadlo - 10:00
Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“.

Muž sedmi sester - Jihočeské divadlo - 19:00
Svést 7 sester během 7 dnů a získat tak bezmezný obdiv kamarádů? Erotická groteska je volně inspirovaná skandální prvotinou Jaroslava Havlíčka, autora Petrolejových lamp, Helimadoe a Neviditelného.

Jakobytramping - Divadlo U Kapličky - 19:30
Veselá hra o smutné události v trampském táboře. Další z autorských taškařic Ládi Klímy. Režie: Láďa Klíma.

Magnificat / Hudba srdce - Katedrála sv. Mikuláše - 20:00
Pod taktovkou světoznámého tenoristy i hudebního skladatele José Cury představí soubor opery JD dvojí Magnificat, chvalozpěv Panny Marie na latinský text Lukášova evangelia navazující na tradici žalmů.

Ples jihočeských starostů - DK Metropol - 20:00
Jedinečné společenské setkání zástupců měst a obcí Jihočeského kraje, pro které je připravena „starostovská“ tombola s osobním automobilem jako hlavní cenou. Programem provede Aleš Cibulka, k tanci a poslechu zahraje taneční orchestr Metroklub, jako hosté vystoupí Vladimír Mišík & ETC a Medicimbal.

Hudba Praha band - Café Klub Slavie - 21:00
Osvědčené hity Jasné páky a Hudby Praha: Paralet, Ryba Badys, Špinavý záda, Pal vocuď, Cizej chlap, Holka Tonka, To tak, Marihuana, Máma táta, Můry, Lunapark, Zákon o zachování energie…

Sobota 12. března

České Budějovice

Pohádky ve Vaně - Červená Karkulka - Horká Vana - 10:15
Divadlo Máma a táta zahraje pohádku Červená Karkulka.

Jihočeské oblastní kolo hudebního festivalu Porta - Český rozhlas Studiový sál - 14:00
Festival Porta letos již po padesáté představuje muzikanty z oblasti folkové, trampské, country hudby a příbuzných žánrů. Základem pro celý festival jsou oblastní kola, kdy mezi prvními je letos Jihočeské oblastní kolo.

Karel - táta vlasti - Malé divadlo - 17:00
Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“.

Pryč z Mullingaru - Jihočeské divadlo - 19:00
Nebaví vás vaše práce? V místě, kde žijete, to už nemůžete vydržet? Tak se seberte a pryč odtud! Pryč z Mullingaru a všech podobných otravných děr. Hra se svérázným irským humorem o cestě ke štěstí a k lásce. S úspěchem uvedena na Broadwayi v lednu 2014. Autor je nositelem Pulitzerovy ceny i ceny Tony za hru Pochyby.

Magnificat / Hudba srdce - Katedrála sv. Mikuláše - 20:00
Pod taktovkou světoznámého tenoristy i hudebního skladatele José Cury představí soubor opery JD dvojí Magnificat, chvalozpěv Panny Marie na latinský text Lukášova evangelia navazující na tradici žalmů.

XIV. reprezentační zemědělský ples - DK Metropol - 20:00
K tanci a poslechu zahraje hudební skupina Luckies. Můžete se těšit na příjemně prožitý večer a tradičně bohatou tombolu.

Get The Shot (CAN) + Better Way + NBF (křest CD) + Crouch - mcFabrika - 20:00
Get The Shot v Českých Budějovicích! Tenhle hardcore z kanadského města Quebec brázdí Evropou a zastaví se na jihu Čech, aby do základů rozsekal náš klub! Old school hardcore s těžkými vlivy thrash metalu + 200% show.

XI. Folklorní ples - DK Slavie - 20:00
Již po jedenácté se jihočeské soubory sejdou na folklorním plese. Jako vždy nebude chybět lidová muzika, tance a především zábava.

Reggae Nite V. / Colectiv Live / Show Zastavte se na chvíli - Komiks - 21:00
Colectiv je zpět! Nový videoklip, nový dech, nová show. DJ F.I.L, Afarastafa aka BongoKat, Boldrik.

Neděle 13. března

České Budějovice

Dětské neděle - CineStar - 14:00
Dětská neděle nabídne speciální předpremiéru animovaného filmu Kung Fu Panda 3 ve 2D i 3D, od 14:00 a 15:30. Za vyplněnou hrací kartu čeká na každého dětského diváka malá odměna.

Vynášení Morany - Piaristické náměstí České Budějovice - 15:00
Na Smrtnou neděli přijďte vyprovodit spolu s TVORem a Jakubem Ladou Vavřinou zimu z Českých Budějovic. Moranu vyneseme „za hradby města“, zapálíme a utopíme v řece Malši a zpět se vrátíme s jarem.

Víkend s Bohem - Divadelní sál Metropol - 18:00
Neobvyklá autorská divadelní hra Víkend s Bohem s Mário Kubcem v hlavní roli, a v roli Boha tentokrát Matouš Ruml známý z role Lexy v Comebaku. Hra má silný duchovní rozměr, i když s náboženstvím nemá nic společného. Je určena pro všechny, kdo milují humor a zároveň hlubší myšlenky.

Screamers + Techtle Mechtle - KD Vltava - 19:00
Vždy vtipná travesti show, tentokráte jako Ženy za pultem.

Pondělí 14. března

České Budějovice

Na slovíčko aneb náhody mého života - Zdeněk Plachý - Divadlo U Kapličky - 16:00
O náhodách, které ovlivnily jeho život, přijde vyprávět rodák ze Starého Plzence, který natrvalo zakotvil v Českých Budějovicích. Minulý režim mu zavřel otce a zakázal studium. Zpíval v armádním souboru Jaslo. V Jihočeském divadle odehrál více jak 3000 představení.

Žena jako druh - Jihočeské divadlo - 19:00
Slovo je mocná zbraň. Zvlášť v ruce obratné spisovatelky, která si z provokace udělala skvělý byznys. Její knihy Naprostá bezvýznamnost mužské sexuality, Oškliví podvádějící parchanti, Láska a jiná sprostá slova nebo Za vším hledej postel se staly bestsellery. Ale některým naivním obdivovatelkám pořádně zamíchaly život.

 

Autoři | Foto Václav Votruba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.