Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Středa 27. listopadu 2024  |  Svátek má Xenie
Bez reklam

Jak si počínat při početí

Budějcká Drbna Vám přináší původní seriál, zaměřený na početí potomka. K publikování tohoto seriálu nás donutily okolnosti. Porodnost není taková,jaká bývala a problémy s početím dítěte trápí značnou část populace, Budějčáky nevyjímaje. Přinášíme Vám tedy díl první: "Početí". Přejeme Vám příjemné počtení.

Pokoušet se o početí dítěte je jedním z nejvíce vzrušujících momentů v partnerském životě. Asi je zbytečné popisovat praktickou část a ta teoretická není zas tak záživná,  rozhodně je méně zajímavá než praxe. To, že dochází k ovulaci přibližně 2 týdny po ukončení menstruace, asi plno snažilek ví. Jedno zralé vajíčko se uvolní z vaječníku a už jen stačí najít tohoto ,,pana pravého“, tedy přesně řečeno jeho spermie, které vajíčko oplodní a je na půl cesty vyhráno. Oplodněné vajíčko si vesele dokončí svou cestu do dělohy, kde se tvoří embryo, z kterého se vyvine vaše děťátko. Teorie sice zní jednoduše a z mé praxe to velice svižně funguje, ale bohužel znám pár snažilek, které neměly touto cestou vyhráno, a teorie přirozeného početí musela jít stranou.

Neplodných párů přibývá. Důvodů nezdaru je mnoho. U mužů to mohou být zhoršené parametry spermiogramu a u žen se můžeme setkat s hormonálními změnami, díky nimž nedochází k ovulaci, neprůchodnosti vaječníků atd.  Naštěstí je tu stále mnoho řešení pro neplodné páry. Jedním z nich jsou centra asistované reprodukce.  Přibližně z 60% bývá léčba úspěšná, mnohdy je však dlouhodobá.

O těchto centrech jsem neměla vůbec tušení, dokud mě příběh mé dlouholeté kamarádky do této oblasti nevztáhl.  O miminko se s partnerem snažili cca 3 roky, bohužel stále neúspěšně. Po mnoha vyšetření je doktor poslal do Centra asistované reprodukce Sanatoria Art, spol. s. r. o., které sídlí v Českých Budějovicích a běh na dlouhou trať odstartoval. Různá vyšetření, kontrolování ovulace, spermiogram atd. až konečně mohlo dojít k vysněnému pokusu o oplodnění. Po neúspěšných třech ,,malých“ pokusech přišel den D a s ním ,,velký“ pokus.  Vyzvídala jsem, jaký je rozdíl mezi ,,malým a velkým“ pokusem a musím uznat, že to rozhodně není procházka růžovým sadem. ,,Malý“ pokus, tzv. inseminace, je opravdu trefný název, jelikož se opravdu jedná pouze o pokus, který málokterému páru vyjde. Zjednodušeně řečeno se partnerovo spermie velkou jehlou vstříknou přímo k dozrálému vajíčku, a tím usnadní těm malým potvůrkám cestu přes vejcovod. Zákrok trvá chviličku a je většinou bezbolestný. Fígl je v tom, že se po menstruaci ultrazvukem zkontroluje počet uzrálých vajíček možné k odběru a podle toho se lékař rozhodne, zda zákrok provede.   ,,Velký“ pokus už je trochu složitější a provádí se až po několika nepodařených ,,malých“ pokusů. Klientka nějakou dobu před zákrokem užívá hormony, aby vajíčka byla kvalitní a připravená k oplodnění. Když se tak stane a vajíčka jsou připravená, tak se odeberou v celkové narkóze a mimotělně oplodní partnerovo spermiemi. Toto mimotělní oplodnění trvá cca 3 dny, a když se podaří, tak se oplodněná vajíčka, stejně jako u ,,malého pokusu“, vrátí zpět do svého domečku. Pak už jen záleží, jestli se tam budou chtít zabydlet nebo ne. Samozřejmě si klientka může vybrat počet oplodněných vajíček. Pak už je tu to nekonečné a nervy drásající čekání! Jak dopadl příběh mé kamarádky? Po třech neúspěšných ,,malých“  a dvou ,,velkých“ pokusech se podařilo a v bříšku se zabydlela hned dvě oplodněná vajíčka.


Rozhodně bych také chtěla zmínit finanční stránku umělého oplodnění. Plno snažilek si myslí, že první tři zákroky hradí zdravotní pojišťovna. Z části je to pravda, ale i přesto není umělé oplodnění levná záležitost. Je to velmi individuální a cena se odvíjí podle toho, jakou léčbu vám zvolí. ,,Malý“ pokus většinou není finančně náročný. Za ,,velký“ pokus už si ale budete muset připlatit. Mou kamarádku vyšel první ,,velký“ pokus na 14.000,-Kč a druhý na 17.000,-Kč. Pro mnoho lidí se to může zdát jako velká částka, je tu však i možnost jednotlivé pokusy splácet. Musíme si uvědomit, že výsledek za to většinou stojí.

Kdybych se snažila vžít do situace zoufalé snažilky, což je opravdu těžké, tak musím říct, že zmiňovaná klinika opravdu vůbec nepůsobí stresujícím dojmem. Personál i prostředí působí naprosto uvolněným a přátelským dojmem. Jediné malé mínus dávám za to, že klientky jsou málo laicky informované o připravovaném zákroku. Klinika má sice webové stránky a informační letáčky, když jsem však do nich nahlédla, musím upřímně říct, že bych sama nevěděla, jestli mi chtějí v narkóze ostříhat nehty na nohou nebo oplodnit.

Všem snažilkám bych chtěla popřát pevné nervy a hlavně nic nevzdávejte po nezdařených pokusech.

Autorka: Eva Nováková 

Štítky vejce, ovulace, asistovaná reprodukce, Eva Nováková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mardzallka :o*

Každopádně mám recept a z praxe to funguje....OVĚŘENO NA VŠECH FRONTÁCH. Takže klučičí spermie jsou ryclejší, ale nemají potřebnou výdrž....holčičí zase pomalejší, ale vytrvalejší. Takže pokud chcete kluka, musíte mu co nejvíce zkrátit cestu (pro praktiky zasunout co nejdál) naopak pokud chcete holčičku bude nejlepší zakončení někde na začátku cesty, aby cesta byla co nejdelší a vaše vytrvalá holčička tak stihla předhonit po cestě unavené chlapce. :) Takže hodně štěstí v plození..

Pátek, 18. listopadu 2011, 11:21Odpovědět

Mardzallka :o*

A pak je tu otázka jak udělat chlapečka a jak holčičku.

Pátek, 18. listopadu 2011, 11:14Odpovědět

Jak si počínat při početí  |  Radilka  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.