Český ostrovní dům každý rok pořádá studentskou architektonicko-technologickou soutěž, do jejíhož finále letos postoupilo šest týmů z Česka i Slovenska. Ale lidé v Českém ostrovním dome, nespoléhají jen na studentské soutěže, sami mají napilno a vytváří vlastní projekty.
Finále letošního ročníku studentské architektonicko-technologické soutěže byl to zase boj a další kus ponaučení. Do finále postoupilo šest týmů z Česka a Slovenska. „Letošním tématem byl komplex pěti budov snažící se o maximální zdrojovou soběstačnost v průběhu celého roku. Rozhodně nejtěžší zadání od našeho vzniku a do finále tak postoupili jen ti nejstatečnější, kteří byli ochotni do soutěže investovat opravdu hodně času a energie,“ uvedli organizátoři s tím, že se to vyplatilo. Ty nejlepší projekty budou opět postupně zveřejňovat a dávat k dispozici ke stažení.
Mimo rozhovory a soutěže je ale pro projekt Český ostrovní dům (ČOD) to nejdůležitější skutečně něco dělat. A co? Především vymýšlet budovy, které si každý den všechnu svou elektrickou energii bezpečně vyrobí, uloží si ji do baterií následně moudře spotřebují či nasdílejí se sítí – nemají tedy už nutnost odebírat energii vyrobenou převážně z uhlí. Pitnou vodu berou z vrtu, ale důsledně minimalizují její spotřebu a následně ji recyklují. Dešťovou vodou (pokud je) se splachuje, zalévá a po přečištění i sprchuje. Topí se obnovitelnými zdroji a pozornost se věnuje konzistentní cirkulaci čerstvého vzduchu. „Tuto skladbu technologií a jejich vzájemného provázání do detailu navrhl mastermind Michal Klečka z GWL Power a Petr Pokora s Romanem Motlíčkem ze společnosti ELPRAMO. Už nyní nám v kompletní podobě stojí v naší testovací místnosti v Praze, kde vzniká i řídící organizmus s pracovním názvem Independence System. To je náš vlastní ovládací software, takový mozek, který předpokládá situace a celý organizmus účelně ovládá,“ vysvětluje tým ČOD.
Zároveň žádají o stavební povolení na dva malé domky (100m2 každý), které skutečně nebudou napojeny na žádné sítě, ale budou disponovat tímto otestovaným a složeným technologickým systémem. Celé řešení se může v různých obměnách a podmínkách replikovat jak pro ostrovní budovy, tak i pro ty napojené snažící se třeba o výraznou energetickou soběstačnost.
„Celý náš nejužší technologický tým, který tento projek, bez dotací, vyvinul je kdykoliv připraven pomoci lidem, jež soběstačnost myslí opravdu vážně,“ uzavírá ČOD.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.