středa 13. listopadu 2019 Tibor

Advent zavane do Budějc tradičně bohatý program

S blížícím se adventním časem a vánočními svátky odtajnilo město České Budějovice kulturní program na poslední dny letošního a začátek nadcházejícího roku. Celkem se v jihočeské metropoli od 28. listopadu do Tří králů v rámci projektu Vánoce ve městě 2014 uskuteční 248 akcí.

Zatímco na výstavišti budou Adventní trhy trvat v závěru listopadu pouhé tři dny, již tradiční dřevěné stánky s vánočními produkty, gastronomickými specialitami, punčem, Betlémem a bohatým kulturním programem obsadí náměstí Přemysla Otakara II. dlouhodobě až do pondělí 22. prosince.

„Nabídka sortimentu ve stáncích bude v letošním roce velmi podobná té loňské, přibude ale více jihočeských specialit, například sýry a opékané nebo uzené ryby. Pokud jde o řemeslníky, ti se budou v průběhu adventu střídat. Někteří tady stráví tři dny, jiní třeba i týden,“ uvedl Roman Lípa, jednatel brněnské pořadatelské společnosti RK Invest, podílející se také na adventech v Opavě a Olomouci.

„Pět dřevěných stánků dostanou zdarma k dispozici neziskové a charitativní organizace, které si kromě své prezentace můžou nějakou korunu přivydělat prodejem svých výrobků,“ dodala vedoucí odboru kultury budějckého magistrátu Iva Sedláková.

Akce pro každého

Ve vánočním programu oproti loňskému roku přibyly na čtyři desítky akcí, které se budou odehrávat na mnoha místech města. Centrem všeho dění ale tradičně bude hlavní náměstí. Za oficiální start Budějovického adventu lze považovat slavnostní rozsvícení vánočního stromu v sobotu 29. listopadu od 16:30, po kterém bude následovat koncert swingového a jazzového zpěváka Jana Smigmatora.

Tradičně velká návštěva nejen Budějčáků se čeká v pátek 5. prosince od 17:45, kdy z Černé věže přiletí anděl a po obvodu náměstí se poté bude procházet jeho loutka v nadživotní velikosti. „Uvažovali jsme o změně této části programu, na to je ale třeba víc času a prostředků. Ještě letos se tedy raději spoléháme na jistotu,“ dodala Sedláková.

Pořadatelé tentokrát vsadili v hudebním programu spíše na regionální interprety, kromě nich ale zahraje Lenka Dusilová, Jana Koubková, Burma Jones či Děda Mládek Illegal Band. Zajímaví muzikanti se objeví na dnech s mediálními partnery Budějovického adventu - Rádio Blaník přiveze Petru Černockou, Rockrádio kapelu Arakain a Hitrádio Faktor Jaroslava Uhlíře. Šlágr TV, se kterou se organizátoři rozhodli už dále nespolupracovat, nahradí programově bohatší Den s Českým rozhlasem.

Novinkou bude Den s Budějckou Drbnou se soutěží AdventStar, díky které ve středu 17. prosince na pódiu před radnicí vystoupí tři kapely, nebo i sólisté, kteří získají v anketě nejvíce hlasů od čtenářů našeho webového portálu. Aktuálně jsou přihlášeny již více než dvě desítky interpretů.

Na své si přijdou i děti

Součástí adventu samozřejmě bude Ježíškova dílna, vánoční zvonkový průvod, tvůrčí dílny pro děti, uslyšíte Vránkovy koledy nebo školní vystoupení při oblíbené Hodině slávy českobudějovického adventu. Odměnou pro vítěze, který vzejde z hlasování na Facebooku, jsou skipasy do Skiareálu Lipno od partnera soutěže - firmy Lipno Servis.

„Rodiče neudělají chybu, když adventní náměstí navštíví každou neděli, kdy je pro jejich děti připraveno loutkové vystoupení, hraná pohádka či mobilní kino s pásmem pohádek, které program uplynulého týdne vždy uzavře,“ láká produkční David Kovařík z agentury Chilli Production.

Mimo hlavní centrum dění se například uskuteční 11. prosince v klášterním kostele Obětování Panny Marie Gospelové Vánoce s hudebníky ze Spojených států amerických, v neděli 21. prosince jsou naplánovány dvě sousedské akce - Vánoce na starém městě a staročeská vánoční ulička v Panské a Advent v Nové ulici. Předvánoční atmosféru navodí o den později Živý Betlém na Piaristickém náměstí.

Jak upřesnila končící náměstkyně primátora Ivana Popelová, parkování na náměstí bude opět pouze šikmé po jeho obvodu a vnitřní strana zůstane volná. „Město do adventního programu investovalo částku 811 tisíc korun, tedy stejně jako vloni,“ dodala Popelová.

ČTĚTE TAKÉ: Budějcké ulice už díky výzdobě připomínají Vánoce

Předvánoční dění v Budějcích bude opravdu bohaté. Aby vám nic neuniklo, sledujte Budějckou Drbnu, nebo si od 26. listopadu zdarma stáhněte zbrusu novou aplikaci pro chytré mobilní telefony s operačními systémy iOS i Android s názvem Budějovický advent.

„Uživatelé budou mít k dispozici program den po dni, zobrazit si ho ale můžou i po týdnu nebo celý. V aplikaci bude možné přidat jakékoliv vystoupení z výběru do oblíbených, vložit si ho do Google kalendáře, přečíst si podrobnosti o akci nebo ji podle klíčových slov vyhledávat,“ popisuje novinku David Kovařík.

Budějovický advent 2014Po rozkliknutí programu se vám obrázek zobrazí v samostatném okně, poté si jej stačí uložit v lepším rozlišení do počítače.

Štítky Budějovický advent, Vánoce ve městě 2014, České Budějovice, advent, Vánoce, program, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.