Pořádně živo mělo být dnes u Jihočeské univerzity. Ale bohužel... Dlouho plánovaný charitativní Handifest byl zrušen! Proč? Festival v Plzni neměl takovou odezvu, jakou si pořadatelé představovali. Ranou také bylo odstoupení jednoho z velkých sponzorů.
O svých pocitech se Budějcké Drbně svěřil jeden z pořadatelů Handifestu Matěj Malecha.
Můžete popsat své pocity? Do organizace akce jste museli dát plno sil i peněz. Zrušení pro vás musí být noční můrou...
„Zrušení mě samozřejmě mrzí, na druhou stranu musím říct, že opravdová noční můra by nastala, kdybychom budějcký Handifest udělali. Naštěstí jak kapely, tak firmy podílející se na realizaci naši situaci chápou a vycházejí nám vstříc, což by leckdy nemusely.“
Prozradíte, jak vysoký byl zhruba rozpočet na koncert v Českých Budějovicích?
„Je nižší, než kdyby se nejednalo o charitu.“
Jelikož se jednalo o charitativní akci, nabízí se otázka, zda měly být kapely plně honorované, nebo souhlasily například jen s cesťákem, jak to tak u podobných akcí, jako je třeba vyšebrodský Koncert pro Andu, bývá.
„Samozřejmě, že ideální stav je, když kapela přijede za cesťák. Bohužel, realita je trošku jiná. Problém je, že beneficí je spousta a už ani kapely jim moc nevěří. V naší pozici začínající akce jsme u velkých kapel rádi za slevu. Už v příštím roce ale tento přístup hodláme změnit, protože jak letošek ukázal, tudy cesta nevede. Věřím ale tomu, že příští rok už bude také naše vyjednávací pozice přece jenom jiná.“
Podle jakého klíče jste vybírali kapely? UDG či Rybičky 48 jsou soubory, které jsou oblíbené, ale hrají poměrně dost často, a to i na mnoha festivalech. Fanoušci se k nim bez problémů dostanou i několikrát za rok. Myslíte si, že i to mělo vliv na návštěvnost?
„Pro výběr kapel nemáme žádný přesně definovaný klíč. V zásadě se snažíme vybírat skupiny, u kterých se dá předpokládat, že na ně přijde hodně lidí - proto vybíráme z českého mainstreamu. Bavil jsem se s několika lidmi z Plzně, kteří říkali, že na návštěvnost měly asi největší vliv dva faktory: zaprvé - akce se konala ve čtvrtek a zadruhé - Plzeňáci jsou podobně rozmazlení jako Budějčáci, takže placený festival za dvě stovky je nezajímá.“
Cena vstupenky byla ale velmi nízká. Byl úspěšný předprodej, nebo lidé raději čekali až na den koncertu? Jaká byla vlastně v Plzni návštěvnost?
„Předprodej byl překvapivě neúspěšný, ačkoliv byl o 25 procent levnější oproti ceně na místě. Většina peněz se tedy vybrala spíše až na místě. Návštěvnost byla tristní a zklamala i naše střízlivé předpoklady. Přesné číslo neznám, ale odhadem 250 lidí.“
Jak velký organizační tým se na akci podílel? Museli jste určitě platit zálohy, propagaci a tak dále. Jak velkou ztrátu vám zrušení koncertu přineslo?
„Jádro týmu, které festival připravuje celý rok, tvoří čtyři lidé: Jan Šátava, Veronika Lhotská, Matěj Malecha a webmaster Karel Mareš. Širší tým, který se podílí na dílčích úkolech, zahrnuje dalších zhruba pět lidí. Na místě nás pak bylo asi dvacet, pakliže započtu celý tým, dobrovolníky a kapelu Just, která pomáhala se stavbou pódia. Naštěstí nám všechny zainteresované strany vycházejí vstříc, zálohy a honoráře nám vyplácejí bez pokuty zpět, takže ztrátu snad nevykážeme žádnou. Naopak, jeho uspořádání by ztrátu přineslo na 99 procent.“
ČTĚTE TAKÉ: Handifest nebude, na kolena ho srazily chybějící finance
I přes tento neúspěch tedy hodláte příští rok pokračovat?
„Určitě chceme pokračovat! Letošní ročník byl pro nás ve většině věcí hodně nový, ale o to více zkušeností si neseme do příštího roku. Nyní už víme, na co si dávat pozor, a hlavně máme kontakty na skvělé lidi, o kterých víme, že nám pomohou. V listopadu pořádáme menší in-door v Dobříši u Prahy, kde zahraje několik kapel a kde předáme vybrané peníze rodinám. Také už pomalu dáváme dohromady příští ročník, aby bylo dost času sehnat peníze a nedopadli jsme podobně jako letos.“
Foto: Petr Skřivánek
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.