Jihočeská fotbalová akademie láká do svých řad

Na jihu Čech vzniká zajímavý projekt pro fotbalovou mládež - Jihočeská fotbalová akademie, kterou povede zkušený kouč Petr Požárek. Ten mimo jiné bude využívat nejnovější tréninkové metody i své zkušenosti ze zahraničních stáží. Klub nebude jen trénovat, ale hrát i soutěže.

Petře, představte projekt Jihočeská fotbalová akademie. Pro koho je určen?

„Tento mládežnický klub je pro děti a mládež ve věku od 4 do 11 let. Inspirovali jsme se zahraničím. Naším cílem je ukázat, že tréninky v českých podmínkách můžou mít zahraniční parametry. Patronem a největším podporovatelem je český reprezentant Tomáš Sivok, který hraje v Turecku. Spolupracujeme spolu od mého návratu ze Sydney (2010). Kvituje naši spolupráci, kterou udržuji s jeho kondičním trenérem dr. Alešem Kaplanem a nutričním specialistou doktorem Janem Pirnosem.“

Kdy vznikla myšlenka tohoto projektu a jak dlouho trvala příprava?

„Protože se trénováním a fotbalovými kempy zabýváme již od roku 2005, tak bylo na místě naši práci posunout od kempů k pravidelné roční práci. Myšlenka Jihočeské fotbalové akademie vznikla v roce 2012 a první fotbalový kemp tato akademie uskutečnila v roce 2013. A tím pádem založení mládežnického fotbalového klubu nic nebránilo. Naše služby využívají kluby z Třeboně, Tábora, Veselí nad Lužnicí a Trhových Svinů. Chtějí se učit nové formy tréninku, inspirovat a učit své hráče funkčně trénovat. Proto jsme zvolili pojmenování Jihočeská fotbalová akademie, protože naše zkušenosti předáváme do kraje.“

Jaké jsou cíle akademie?

„Jak už jsem řekl. Dětskému, mládežnickému, dospělému a profesionálnímu pohybu se věnujeme od roku 2005, a tak bychom rádi naše zkušenosti předávali dál. Naším mottem a heslem je trénovat účelně, odborně, zdravě a profesionálně. Na 15. a 16. dubna je naplánovaný nábor, který proběhne ve sportovním areálu Jihočeské univerzity od 17 hodin. Více informací je na www.fotbalovaakademie.eu. Naše zkušenosti se stále rozšiřují, protože se potkáváme a vedeme debaty s odborníky z oboru. Informace k nezaplacení jsou při setkání s profesorem Buncem, kondičním trenérem Sparty panem Malým, fyzioterapeutem Dukly Praha s Pavlem Hráským, bývalým reprezentačním kondičním trenérem Honzou Netschrem a reprezentačním trenérem U16 Vaškem Černým, který má syna v Ajaxu Amsterdam. Na Katedře tělesné výchovy a sportu můžete své praktické zkušenosti o motorických předpokladech probírat s dr. Vobrem, gymnastické prvky rozebírat s dr. Bagem a kondiční trénink s atletickým trenérem Petrem Bahenským. Myšlenku tohoto projektu podporuje i samotný FAČR, který je partnerem akademie a šéf trenérsko-metodického úseku dr. Plachý kvituje osoby, které akademii povedou - Sivok, Pirnos a Požárek. Myslím si, že nejlepším motivačním motorem je konkurence, která vás nutí stále se učit a zdokonalovat. Obrovským vzorem na osobní trénink dětí je zde pan Couf.“

Kdo bude tvořit realizační tým?

„Náš trenérský tým je složen z již prověřených osob. Začal bych fyzioterapeutem Vojtou Svobodou, který je bývalým profesionálním hráčem amerického fotbalu (kapitán národního týmu České republiky - pozn. autora). Každý hráč v akademii bude mít tři až čtyři fyzioterapeutické prohlídky za rok tak, abychom předcházeli svalovým dysbalancím a huntovaní dětského organismu. Budeme analyzovat techniku běhu a techniku běhu s míčem tak, aby byl hráč funkčnější! Další špičkou v oboru je doktor Jan Pirnos, který si dodělává UEFA profilicenci s tím, že už má profi licenci na mládež. Zároveň bude mít na starost výživové doporučení. Z praxe jsme oslovili bývalého mládežnického reprezentanta Pavla Picku, který si prošel svým vývojem, ale doplatil na přetížení organismu, a tak by tuto zkušenost nechtěl opakovat na dětech, tak se vrhl do trénování dětí. Pavel Požárek je kondičním trenérem v RRC na Hluboké a bude mít svůj prostor jako trenér a automaticky se bude zaměřovat na posílení tělesného jádra.“

Kdeže budete hrát domácí zápasy?

„Trénovat a hrát budeme ve sportovním areálu Jihočeské univerzity v centru města Českých Budějovic. Je to skvělé místo, které jde každý rok směrem vpřed díky univerzitě a vedoucímu katedry tělesné výchovy a sportu doc. Štumbauerovi. Jsou zde tři travnaté hřiště, dvě hřiště s umělým kobercem a v plánu je tartanový ovál, pískové hřiště a hřiště s umělým povrchem.“

Kde získáte hráče? Jakou máte koncepci z tohoto pohledu?

„Hráče chceme získávat především tvrdou a dobrou prací, kterou se prezentujeme už od doby, kdy jsem vedl děti v pražské Slavii, budějovickém Dynamu a nyní v projektu Létající trenéři FAČR. Naše koncepce se opírá o zahraniční pilíře. Jde o brožuru FIT FOOTBALL PLAYER, fotbalovou, pohybovou a psychologickou koncepci. Budeme učit děti, jak přistupovat ke svému tělu před, v průběhu a po tréninku. Velkou váhu klademe na psychologické aspekty hráčů. Vychováváme zdravého a odolného sportovce.“

Co bude s hráči, až dovrší posledního ročníku akademie? Budou pod smlouvou nebo budou moci chtít kamkoliv odejít?

„Hráči budou díky koncepci akademie na takové pohybové a technické výši, že si sami vyberou, kam budou chtít odejít. Ve věku starších přípravek (U10 a U11 - pozn. autora) budeme hráče posílat na týdenní zahraniční stáže do Německa, Rakouska, Holandska a Belgie. Aby si sami udělali obrázek, jak moc na sobě musí pracovat, aby se jim sen stal skutečností. A těm, co se to nepovede, tak tyto zkušenosti zúročí v běžném pracovním životě.“

Je možné, že se akademie postupem času rozroste i na dospělou složku?

„Akademie zůstane pouze mládežnickým klubem. Díky impulsům ze zahraničí jsem pochopil, že opravdový poklad dřímá v kvalitní mládežnické přípravě. Co se v mládí naučí, tak z toho čerpají celý sportovní život. A platí to i s bojem proti nadváze a obezitě. Vezměte si, že v dnešní době děti nemohou jít hrát bendy hokej, protože ty parkoviště jsou plné aut, sportoviště se musí platit a na nějaké lezení po stromech nemají ani pomyšlení. Mají sice řízený pohyb, ale nikdo je neučí, jak se o své tělo starat, jak přistupovat k soupeři, ke spoluhráči a k trenérovi. Své tréninkové metody jsem si potvrdil, když jsem minulý rok pomáhal jako kondiční trenér HC Mountfield a přijeli hráči z NHL. To byla preciznost zodpovědnosti za své výkony a připravenost na trénink a zápas. A tohle se české sportovní děti musí učit od prvních krůčků.“

Na co se děti mohou těšit? V čem bude akademie jiná než fotbalové kluby?

„Děti se mohou těšit na zábavné tréninky, kde se naučí ovládat své tělo v rychlosti, koordinačně být dál než ostatní a silově nezanedbaní. Naučí se základy z plavání, gymnastiky a atletiky. Koordinačně zdatní jedinci se učí s míčem mnohem lépe, než přetížení jedinci. Naši práci může prezentovat i Dominik Topolský (ročník narození 2001, Slovensko), který hraje v anglickém Fulhamu FC. Dominik mě požádal, jestli by mohl ve svém volném čase přijet na zdokonalení svých obratnostních a koordinačních předpokladů. Takže borec z Fulhamu se bude trmácet do Čech, aby mohl zapracovat na svých slabinách ve dnech 28. července až 4. srpna letošního roku, takže se bude moci ukázat i nadějným mladým fotbalistům, kteří budou v tu dobu na kempech Akademie v Dřítni.“

Napsal Michal Heřman, www.jihocesky-sport.cz

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jihočeská fotbalová akademie, nábor dětí, fotbal, Petr Požárek, trenér, projekt, Česko, Tomáš Sivok, Fulham FC, Fotbalová asociace České republiky, SK Dynamo České Budějovice, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Turecko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.