„Jeden, dva... tři... pět, deset milionů... a tady nám bude osm chybět... dvacet, třicet tři, sto, sto jedna... kdo to zas klepe, říkal jsem nerušit... sto dva, tři sta... no to je někdo vytrvalý, nerušit, povídám, sedím nad rozpočtem, pět set osmdesát dva...“
„No tak a dost, kdo na ty dveře tak buší? Kdo to sem … ááá, Budějcká Drbna, ale to jsou k nám na radnici hosté, jen račte dál.“
Ano, Budějckou Drbnu i letos zajímal rozpočet města na rok 2014, a proto se vydala za ‚strážcem městské kasy‘, 1. náměstkem primátora Miroslavem Jochem.
Jaká bude výše rozpočtu a jeho příjmová a výdajová část?
„Pro rok 2014 dosáhne rozpočet výše 1 919 367 tisíc korun, z toho rozpočet příjmů 1 660 578 tisíc korun a financování (zapojení finančních zůstatků z minulých let a dalších fondů) je 258 789 tisíc korun. Rozpočet nedaňových příjmů činí 298 609 tisíc korun, z toho příjmy z pronájmů ve výši 221 968 tisíc korun a příjmy z poskytování služeb a výrobků 26 063 tisíc korun.
Pokles nedaňových příjmů oproti schválenému rozpočtu 2013 je způsoben zejména organizační změnou - zřízením příspěvkové organizace Sportovní zařízení města České Budějovice a ukončení činnosti odboru sportovní zařízení k 30. červnu 2013.
Rozpočet běžných výdajů činí 1 350 093 tisíc korun a je v porovnání se schváleným rozpočtem běžných výdajů roku 2013 (1 382 654 tisíc Kč) o 32 561 tisíc korun nižší (především u daně z příjmů právnických osob za obce za rok 2013, kterou město platí samo sobě a u výdajů investičního odboru na demolice v areálu bývalých kasáren Čtyři Dvory).
Největší podíl na běžných výdajích má, tak jako každoročně, rozpočet finančního odboru, odboru správy veřejných statků, kanceláře tajemníka, městské policie, dále výdaje na úhradu ztráty ze zajištění závazku veřejné služby Dopravnímu podniku města České Budějovice a příspěvek Jihočeskému divadlu, příspěvkové organizaci města.
Rozpočet kapitálových výdajů činí 569 274 tisíc korun (vloni 568 888 tisíc korun, předloni 543 milionů korun) a zahrnuje prostředky jak na vlastní investice města, tak i prostředky na programy spolufinancované Evropskou unií, případně další dotační programy.“
To je přímo lavina čísel a informací. Jak vlastně vypadá příprava městského rozpočtu?
„Vypadá tak, že všechny odbory připraví své návrhy rozpočtů, včetně mandatorních a investičních výdajů. Musím říci, že letos všechny odbory připravily své návrhy velmi rychle a kvalitně a dobře zpracovaly i požadavek na hledání úspor v hospodaření. Téměř všechny odbory tedy nakonec dokázaly najít kompromis mezi požadovaným a možným. Spolupráce až na drobné peripetie fungovala velmi dobře. Po této fázi následuje diskuse v Radě města, ve finančním výboru a následně v zastupitelstvu. Jak už víte, byl rozpočet na jednání zastupitelstva schválen.“
Jaké hlavní investiční akce budou v příštím roce realizovány?
„Mojí prioritou při sestavování rozpočtu a plánování investičních akcí byl vyvážený nebo vyrovnaný dosah investic do těch oblastí, které občany nejvíce zajímají, a to jak ve smyslu oblastí námětových - školství, sport a podobně, tak ve smyslu městských čtvrtí a jejich aktuálních potřeb.“
Jaké investice půjdou například do školství?
„Jednou z nejdůležitějších akcí bude zřízení nové mateřské školy v ulici A. Trägera v Kněžských Dvorech. Budova byla v posledních letech využívána jako učebny vysoké školy, od léta roku 2012 je prázdná. Na akci byla zpracována Správou domů objemová studie pro rekonstrukci objektu, kde vznikne mateřská škola pro 60 dětí. Na realizaci by se měla finančně podílet společnost Robert Bosch.
Další investice půjde do MŠ K. Štěcha, konkrétně do vybudování venkovního sanitárního kontejneru včetně skladu hraček. Touto realizací dojde k zajištění hygienických potřeb (umývárna a WC) pro venkovní pobyt dětí z nové přístavby MŠ a zároveň dojde k využití části kontejneru jako skladu hraček a tělovýchovného náčiní. Ke zpracování projektové dokumentace na tuto akci došlo v roce 2013. Dále dojde k realizaci klimatizace do modulové přístavby.
Investováno samozřejmě bude i do základních škol. V ZŠ a MŠ Kubatova je v plánu rekonstrukce a zateplení pavilonu D s tím, že v roce 2013 byla zpracována projektová dokumentace. Zateplení pavilonu je požadováno z důvodu zvyšujících se nákladů na vytápění a růstu cen energií. I kvůli zvýšení tepelného komfortu dětí a pedagogů.
Z ostatních akcí bych uvedl celkovou rekonstrukci venkovního sportovního areálu ZŠ a ZUŠ Bezdrevská. K jeho maximálnímu využití je nutná rekonstrukce této sportovní plochy a její uvedení do bezpečného a normám odpovídajícímu stavu.
Další investice se týká ZŠ Pohůrecká, konkrétně stavební úpravy školní kuchyně. Na tuto akci byla zpracována studie a bude se připravovat projektová dokumentace. V současné době jde o jednu z posledních školních kuchyní, která neprošla rekonstrukcí a neodpovídá současným hygienickým standardům. Stavební úpravy zahrnují rekonstrukce podlah, zdravotně technické instalace, ústředního vytápění, rozvody vody, elektroinstalace. Dále by mělo dojít k provedení zateplení stravovacího pavilonu školy. Nejen tyto, ale i další akce v oblasti školství byly velmi dobře připraveny kolegou náměstkem Petrem Podholou.“
A jaké investice jsou plánovány v tolik ‚oblíbené‘ oblasti, spojené s uzavírkami a dopravními zmatky, tedy v rekonstrukcích komunikací?
„Chápu, že dopravní omezení kvůli opravám silnic a chodníků občany rozčilují, ale stejně tak je rozčilují rozbité silnice. Větších i relativně méně rozsáhlých akcí v této oblasti bude hodně. Za všechny bych jmenoval rekonstrukci mostu CB - 032 v Čechově ulici, provedení celkové rekonstrukce mostu na základě prohlídky, která potvrdila velmi špatný technický stav. Dále stavební úpravy ulice Dobrovodská včetně inženýrských sítí v úseku mezi 2. a 4. etapou zanádražní komunikace, zahájení výstavby nové spojovací komunikace mezi Novým Hlinskem a Novým Vrátem (kritická dopravní situace na spojnici vedoucí přes Hlinsko), úprava dopravního řešení včetně přechodu pro chodce na křižovatce Nádražní - Žižkova u Mercury či dokončení projektu křižovatky Husova - Na Dlouhé louce, tedy jednoho z nejdůležitějších dopravních uzlů ve městě.“
Zmínil jste zanádražní komunikaci. Bude investováno i do tohoto projektu?
„Samozřejmě, počítáme s investicí ve výši 30 milionů na akci Přeložka silnic II/156 a II/157. Jedná se o realizace stavebních objektů ve vlastnictví města České Budějovice, které jsou prováděny souběžně se stavbou jednotlivých úseků přeložky silnic II/156 a II/157 financovanou Jihočeským krajem. Také bude pokračovat realizace II. etapy část 2.2 (úsek Vrbenská - Dobrovodská přes areál E.ON Plynárna) a zahájena I. etapa část 1 v úseku Propojení okruhů - Pekárenská. Jde o výstavbu chodníků, cyklostezek, veřejného osvětlení a sadových úprav. V rámci IV. etapy - úsek z Pětidomí směr Mladé ukončený kruhovou křižovatkou - pak zainvestujeme 25 milionů.“
Nejen dopravou žije město. Jaké jsou další zajímavé investice?
„Z mého pohledu budou pro občany určitě přínosné práce na hřbitově Svaté Otýlie. Jednak dojde k výstavbě nové kanalizace vně zdi hřbitova a také páteřní kanalizace uvnitř areálu, která zamezí pronikání extravilánových vod do prostoru hřbitova a zaplavování hrobek. Z dalších investic bych neměl zapomenout na cyklostezky, realizaci parku ve Čtyřech Dvorech nebo rozšíření Domova seniorů Máj o 30 míst. Určitě není možné vyjmenovat všechny položky. Občané, které městský rozpočet zajímá, mají možnost ho podrobně prostudovat na webových stránkách města.
Chtěl bych ale využít příležitosti a protože nejen penězi živ je budějcký člověk a náměstek, (směje se) rád bych popřál všem Budějčákům hezké, klidné vánoční svátky a úspěšný nový rok.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.