Podle průzkumů si i letos dalo novoroční předsevzetí 72 % z nás. Týkají se především péče o vlastní zdraví a krásu, vztahů s nejbližšími, zaměstnání a vzdělávání. Jak nám tedy potvrzují i průzkumy, mnoho z nás touží po zdraví, ideální postavě, dobré práci a touze neustále se učit.
Ať už nám mají předsevzetí pomoci bojovat se zlozvykem, nebo jen přestat dělat činnosti, které v novém roce již dělat nechceme. První skupinou častých předsevzetí bývá touha s něčím v životě skoncovat, jako například přestat kouřit, přestat se přejídat či přestat dělat to, co nám jednoduše vadí. Druhou skupinu tvoří předsevzetí, která nám mají naopak nový zvyk v našem životě zakořenit. Budu zdravě jíst a zhubnu, začnu běhat, budu pravidelně cvičit, chci více číst, více se věnovat rodině...
Proč jsou tedy předsevzetí dobrá? Jednou z hlavních výhod novoročního předsevzetí je, že se na něj můžeme během volných dnů o svátcích řádně připravit a můžeme pak nový rok začít s čistým štítem. Přelom roku je proto ideálním obdobím, protože během všedních dnů, plných rutiny a starostí, by bylo těžké začít z ničeho nic dělat něco jinak. Ačkoliv to samozřejmě není vůbec to nejdůležitější, tak i přesto většina z nás potřebuje ke změně určitý přelomový bod - od zítřka, od pondělí, od příštího měsíce a Nový rok je pak pro mnoho z nás tím bodem nejvýznamnějším.
Lidé s pevnou vůlí většinou ani předsevzetí nepotřebují, protože díky své silné vůli už dělají věci, které chtějí. Předsevzetí jsou spíše určena lidem se slabší vůlí. Právě na tuto „slabinu“ je potřeba se řádně připravit a vědět o ní, tak abychom se po prvním nezdaru nedostali do začarovaného kruhu:Co je ale asi největší překážkou v naplnění našich novoročních předsevzetí? Je to bezpochyby naše „slabá vůle“, kdy po prvních částečných nezdarech mnohdy končí celé naše úsilí. A to je obrovská škoda!
Nedodržení předsevzetí = zklamání = oslabení vůle = pocit selhání = já to nedokážu = konec... :-(
Představte si, že naše vůle funguje podobně jako svaly. Chceme-li mít velké svaly, musíme pravidelně cvičit. To samé potřebuje i naše vůle. A po posilnění (námaze) musí zase odpočívat a nabrat nové síly. Většina z nás dělá zásadní chybu v tom, že přecení své schopnosti a dá si neúnosná předsevzetí. Pak to dopadne stejně, jako kdybyste šli jednou za čas cvičit do posilovny a vzali si těžké činky - naprosto se tam strháte! A to vaše svaly skutečně neposílí, spíše vám to uškodí.
Jak tedy na to? Inspiraci můžete hledat všude možně, ale nejlepší variantou je vše si promyslet, připravit si postup a ten se snažit vždy maximálně dodržet. Po třech měsících se z nového předsevzetí již stane zvyk a je hotovo.
Zkuste tedy při plánovaní vašeho předsevzetí myslet i na postup, jak jej chcete dosáhnout a vše si pečlivě naplánujte. Pomoci vám tomu může i souhrn těchto jednoduchých pravidel:
A na úplný závěr, plánujete-li změnu svého životního stylu a chcete-li zhubnout a začít jíst zdravě, obraťte se raději na odborníky. Ačkoliv je internet plný „zaručených rad“ jak zhubnout, tak stejně tak je z naší zkušenosti i mnoho těch, kterým tyto rady nepomohly.
A nezapomeňte! Nový rok = nový cíl!
Hodně zdraví a štěstí v roce 2015 vám přeje tým
Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Na Sadech 2013/9
370 01 České Budějovice
www.zij-zdrave.cz
e-mail: radim@zij-zdrave.cz
e-shop: eshop.zij-zdrave.cz
{{banner249}}
Až do středy 14. ledna se můžete zapojit do soutěže, kterou vám přináší Budějcká Drbna společně se společností Žij-zdravě.cz. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. Jméno výherce oznámíme bezprostředně po skončení soutěže.
Měření v hodnotě 390 Kč, které můžete vyhrát, obsahuje tyto informace:
Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.
Zdroj grafiky: Česká televize
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.