Počasí dnes20 °C, zítra18 °C
Sobota 4. května 2024  |  Svátek má Květoslav
Bez reklam

Šampionát plachtařů: Nejatraktivnější je start kluzáků

Prestižní Plachtařské mistrovství České republiky, které se uskuteční na Letišti Hosín nedaleko Budějc, je již za dveřmi! Soutěže se letos zúčastní 60 kluzáků, které budou závodit od 11. do 23. srpna. Mistrovství je divácky atraktivní, a to hned od prvního dne, tedy od nadcházejícího pondělí.

Bohatý program je nachystán hlavně na víkend 16. až 17. srpna. Na otázky Budějcké Drbny odpovídal Jiří Liška, jeden z rozhodčích závodu.

Jak dlouho se létání věnujete a co vás k němu přivedlo?

„Létání se aktivně věnuji od roku 1979. Na letiště mě přivedl kamarád, který mě požádal, zda bych jej na ně neodvezl. Tehdy jsem již vlastnil malý motocykl Pionýr... Souhlasil jsem, a to se mi stalo osudným. Od prvého okamžiku jsem letišti propadl. Následovalo teoretické zimní školení, teoretické zkoušky a pak létání.“

Dá se říct, v kolika letech je nejvhodnější s plachtěním začít?

„S plachtěním se dá začít v každém věku. V dnešní době začínají lidé létat většinou později, až na to mají. Jsou ovšem i tací, které v tom podporují rodiče, a ti pak mají velkou šanci to dotáhnout dál. To je jako ve všech sportech. Létat se dá začít již po dosažení čtrnácti let. Na první samostatný let ale takový žák musí počkat do šestnácti.“

Jaké jsou první krůčky potenciálního zájemce? Jak je to náročné po finanční stránce?

„První krůčky jsou náročné hlavně časově. Zájemce musí prodělat nejprve teoretický kurz ukončený závěrečnou zkouškou. Bez teorie se létat nedá. A pak teprve začíná létání. Žák v průběhu výcviku musí nalétat minimálně 20 hodin. Většinou jich ale nalétá mnohem víc. Kdo má čas, ten může výcvik stihnout během jedné sezony. Finanční náročnost je nezanedbatelná. Ale v dnešní době každý sport něco stojí a výcvik plachtění nepatří mezi nejdražší sporty.“

Pokud se člověk chce stát rozhodčím, co všechno musí splnit?

„Já se rozhodčím stal tak nějak mimochodem. Jako mladý začínající plachtař jsem byl požádán, zda bych nepomohl na Krajské plachtařské soutěži. Tenkrát se vytyčovaly otočné body pro soutěžící na okolních letištích a případně i na polích a loukách. Takže bylo potřeba hodně pomocníků. Večer se potom vyhodnocovaly barozáznamy a připravovaly barografy (přístroj na zaznamenávání změny tlaku v čase) na další den. Výpočty výsledků se prováděly pomocí logaritmického pravítka. Práce to byla zdlouhavá a často se počítalo až do rána. Mě tato činnost bavila, a tak jsem po čase získal průkaz rozhodčího.“

Co je vaší hlavní činností během závodu?

„Dnes je činnost rozhodčího odlišná. Závodníci odešlou pomocí internetu soubor se záznamem letu z letového zapisovače na bázi záznamů GPS. Rozhodčí tyto záznamy vyhodnotí, jestli nedošlo k porušení pravidel. Program potom přiřadí výsledné body. Pokud nedojde k problémům s daty, tak je činnost rozhodčího jednoduchá. Bohužel se občas stane, že dojde k problémům. Pak je na osobnosti rozhodčího, aby danou situaci posoudil, vyhodnotil a stanovil konečné rozhodnutí.“

Přípravy šampionátu jsou zajisté velmi náročné. Můžete přiblížit, kolik času vám zabírají?

„Mistrovství republiky připravujeme od chvíle, kdy nám bylo přiděleno, tedy od podzimu 2013. S blížícím se termínem se aktivita organizačního štábu zvyšuje. Je třeba se postarat o velké množství různých drobností. Vše se podřizuje tomu, aby byli účastníci spokojeni. Kolik času tomu věnuji, se nedá přesně říct, ale jsou to desítky hodin, které soutěži dávám nejen já, ale i členové organizačního štábu a také řadoví aeroklubáci.“

Na průběhu mistrovství se jistě velmi podepíše počasí. Jaké meteorologické podmínky jsou nejvhodnější? Je možné, že závod některý den kvůli počasí vůbec nepoběží?

„Plachtění je přírodní sport. Jedná se, pokud to řeknu s nadsázkou, o boj s přírodou. Létáme bez motoru. Necháme se pomocí motorového letadla vytáhnout do vzduchu a pak je to jen na nás, jak se s přírodou popereme. V kluzáku se využívá stoupavých proudů, které vznikají ohřátím vzduchových mas u země a jejich stoupáním nahoru. Vzduch ohřívá slunce. Takže plachtění na počasí závisí až v první řadě. Nejvhodnější podmínky pro plachtění bývají, když je slunečno s výskytem malých mraků, takzvaných kumulů. Kumuly vznikají kondenzací vodních par v teplém vzduchu, který stoupá od země. Kumuly nám ukazují, kde je stoupání. Pokud je zataženo, tak se vzduch neohřeje a nemůže stoupat. Pokud je jasno a moc teplo, takzvané dusno, tak to značí, že je vzduch přehřátý i ve výšce a na zemi se nedokáže ohřát natolik, aby mohl stoupat nahoru. Z toho vyplývá, že během soutěže může nastat situace, kdy se nebude moci letět.“

Jaké disciplíny se budou létat?

„Létají se dvě disciplíny. Obě jsou na rychlost. Jedna po předem přesně stanovené trati a druhá, kde je dán čas, jak dlouho se má letět a body s kružnicemi o poloměru 10 až 40 kilometrů. Soutěžící si pak může trať upravit tak, aby docílil co nejvyšší rychlosti. Zpravidla se létají tratě v rozpětí 150 až 500 kilometrů a nebývá výjimkou, že závodníci dosahují průměrné rychlosti i 130 kilometrů za hodinu.“

Kolik bude soutěžících? Co mistr získá?

„Soutěžících bude něco kolem šedesáti ve dvou třídách. Vítěz v každé třídě získá titul mistra republiky a věcné ceny, které zatím držíme v tajnosti.“

A kdo je váš favorit?

„O favoritech bych se nerad vyjadřoval, jelikož konkurence bude velmi silná. Mistrovství se zúčastní velká část českého reprezentačního výběru, několik mistrů světa a Evropy, a to nejen v plachtění, ale i v dalších leteckých sportech, kteří přesedlali na plachtění.“

Vstupné pro diváky je zdarma... Je těžké v dnešní době sehnat sponzory?

„Ano, vstup na letiště je zdarma. Očekáváme, že se přijdou lidé podívat na letiště a jsme na ně připraveni. Sponzoři se shání těžko. Máme už nějaké své stabilní, ale stále se snažíme přitáhnout nové.“

Jaké dny, respektive okamžiky, budou pro diváky nejzajímavější?

„Pro diváky je nejatraktivnější start kluzáků. Je to totiž poněkud akční podívaná, kdy se během hodiny dostane celé startovní pole do vzduchu. Jelikož tahají kluzáky vlečné letouny, tyto musí přistát, aby mohly táhnout další kluzák. Když si to jednoduše spočítáme, tak v průměru se jedná o jeden start nebo přistání během 20 až 30 sekund. Starty budou probíhat většinou kolem poledne. Další divácky zajímavou částí je přistání kluzáků z disciplíny. Někdy závodníci přilétají v rojích ve vysoké rychlosti a pak je na co koukat. Zda se poletí, či ne, se mohou lidé dočíst na našich webových stránkách nebo na oficiálních stránkách soutěže. Také bych rád zmínil, že na víkend 16. až 17. srpna připravujeme program pro diváky ve spolupráci se sponzory.“

Štítky Plachtařské mistrovství České republiky, letiště, Hosín, letci, kluzáci, piloti, Jiří Liška, rozhodčí, soutěž, sport, Letiště Hosín, Česko, České Budějovice, Drbna.cz, Evropa, Jawa Pionýr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Šampionát plachtařů: Nejatraktivnější je start kluzáků  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.