Výtvarnice a designérka Greta Sartori, která pravidelně přispívá svými postřehy do rubriky Budějcké Drbny o životě a stylu, se opět podrobně zaměřila na jednu z barev. Dnes budeme pokračovat v detailním seznamování se se zelenou barvou.
LÁSKA!!! Tak by se dala charakterizovat zelená barva jedním slovem. Zelená je totiž barvou otevřeného srdce. Znamená svět a společně sdílený prostor, je nositelkou pravdy. Díky této barvě se stáváme vnímavějšími vůči sobě i ostatním, komunikujeme otevřeným srdcem, s vírou a nadějí. Předpokládám, že se každý cítí nejlépe v přírodě. Obklopeni různými odstíny zelené barvy si libujeme, jak je nám krásně na duši!
Není bez zajímavosti, proč na nás tato barva tak blahodárně působí. Vzniká mísením žluté a modré, jenž charakterizují mužskou a ženskou energii. Z pohledu asijské filozofie jsou to prvky jang a jin. V přírodě se pak propojují různé odstíny zelené s dalšími barvami a vytvářejí tak příjemné a dokonale vyvážené prostředí.
Zaměříme-li pozornost na zelenou barvu z pohledu historie, vždy symbolizovala život, znovuzrození, svěžest, mládí, jaro, naději. Na tomto faktu se shodovala všechna náboženství, víry a kultury. Poskytuje výživu, růst, život a rovnováhu. Je to barva svobodně dané lásky. Představuje sdílení našich myšlenek, citů i skutků. Každé jaro ujišťuje člověka, že smrt je zažehnána, že se znovu objeví nový život. Zelená byla barvou řecké Afrodity, zrozené ze zeleného moře, i barvou staroitalské bohyně jara, Venuše. Višnu, indický Bůh, udržující svět, vystupuje v jedné ze svých avatár, převtělení, jako zelená želva. Aztékové vkládali mrtvým panovníkům do těla místo srdce zelený kámen chalchihuitl, symbol znovuzrození a egyptští mumifikátoři používali ke stejnému účelu posvátného brouka skarabea, jenž byl zhotoven ze zeleného smaragdu.
Tato barva má však stejně, jako každá jiná, také odvrácenou tvář. Často symbolizuje zlé duchy a démony. Například zelený vodník loví dušičky pod vodu nebo Marťanům a strašidlům kosmického věku, dává lidská fantazie podobu ošklivých zelených bytostí.
Tyto poznatky o zelené mají nepochybně vliv také na psychologické vnímání. Stromy jsou spojené s časem a prostorem, spojují minulost a budoucnost. Zelená barva nám umožňuje získat panoramatické vidění, abychom se mohli rozhodovat srdcem v zásadních otázkách. Kam jít, co udělat a kdy. Zelená a prostor jsou tématem, jenž souvisí se sebeúctou. Člověk, který si neumí svůj prostor vybojovat, má problémy se sebehodnocením, podceňuje se, a proto si také cení prostoru jiných více, než toho svého. Má problém s přijetím této barvy, zkrátka nepřijímá sám sebe. Z toho se může vyvinout závist nebo žárlivost. Ne nadarmo vzniklo spojení zelené s rčením "je zelený závistí". Vojenská zelená, tedy khaki barva, je symbolem útlaku, nesvobody, bezpráví a utrpení. Může mít tedy souvislost s utrpením srdce.
Pro její pozitivní i negativní působení tedy platí, že je třeba si vybrat tu správnou zelenou pro sebe, v příjemné kombinaci s dalšími barvami. Vzhledem k tomu, že zelená působí blahodárně na srdeční centrum a nervovou soustavu, je v interiéru velmi často využívána tam, kde chceme navodit klidnou atmosféru, harmonii, ale také růst, učení, rozvoj. Jasnější odstíny zelené jsou podnětné a povznášející, zatímco třeba mátově zelená je klidná a utišující. Pastelové odstíny zelené působí chladivě, svěže, čistě. Tak jako se mísí příroda s oblohou a se zemí, vytvářejí se krásné barevné kombinace v interiéru. Země - stabilita, zelená - láska a modrá obloha - lehkost, dálky.
Na léčení fyzického těla se zelená využívá pro dech, plíce a srdce, rovněž podporuje rychlé hojení a obnovu zdraví po nemoci. Zelený nebo mátový čaj, chlorella, zelený ječmen, všechny tyto nápoje nebo doplňkové potraviny mají vliv na uklidnění, očistu, růst, zvýšení obranyschopnosti organismu. Lidé, kteří mají nedostatek zelené ve svém šatníku mohou být úzkostliví, podráždění a netolerantní. Přijměte tedy zelenou v některém ze svých oblíbených odstínů a ona se vám bohatě odmění!
Foto: archiv autorky
Napsala Greta Sartori
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.