Pátek, 2. srpna 2024, 15:00
Jihočeští policisté nyní řeší hned dva nové případy spojené s internetovými podvody. V jednom z nich obral falešný bankéř důvěřivého muže o 150 tisíc, v tom druhém rozeslala žena na neznámé účty přes 10 tisíc. Podobných případů v poslední době stále přibývá, policie proto apeluje na veřejnost, aby v podobných situacích jednala s největší obezřetností.
Hned dva případy podvodného jednání nyní řeší jihočeští policisté. V prvním z nich byl opět v akci neexistující bankéř, který pod touto záminkou volal poškozenému muži s tím, že si údajně u své banky zažádal o úvěr, a proto ho kontaktuje.
„Když poškozený bankéři sdělil, že o žádný úvěr nežádal, bankéř reagoval tak, že tuto informaci předá jiné bance s tím, že ho kontaktují a vytvoří nový, bezpečný účet, kam své peníze přepošle, protože se za něj asi někdo vydával a teď musí jeho peníze ochránit. Dle instrukcí falešného bankéře pak poškozený muž své peníze přeposlal na bankéřem určený účet. Přišel tak o bezmála 150 tisíc korun,“ přiblížila okolnosti podvodu policejní mluvčí Lenka Krausová.
Sobota, 15. června 2024, 20:00
Trestná činnost na internetu stoupá. Falešní bankéři, podvodné investice i romantičtí lékaři z Jemenu – podobných případů musí policisté nejen v Jihočeském kraji řešit desítky měsíčně. Nárůst kyberkriminality je natolik vysoký, že jeho řešení si...
V druhém případě kontaktoval poškozenou ženu neznámý pachatel. Učinil tak rovnou pod třemi různými jmény a na třech různých aplikacích. „Pachatel ženě nabídl výhodné investice s možností rychle vydělaných peněz. Žena nabídce uvěřila a podle instrukcí neznámého pachatele rozeslala na různé účty přes 10 tisíc,“ popsala Krausová.
Přestože policie o podobných případech nepřetržitě informuje a zavedla i preventivní program Kyber rádce, poškozených, kteří uvěří vidině snadného zbohatnutí nebo se naopak vyděsí, že by o své peníze mohli přijít a tak je přepošlou rovnou na jim neznámý účet, stále přibývá.
„Nesdělujte nikomu cizímu svá osobní data ani přístupová hesla k internetovému bankovnictví. Ověřujte si telefonické informace osobně v institucích či volejte osobním bankéřům, které fyzicky znáte a jejich služby využíváte. Podvodníci hrají na to, že vás mnohdy vyděsí natolik, že není prostor pro zamyšlení se nad celou situací a jednáte okamžitě, čehož oni využívají,“ varuje policejní mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.