Počasí dnes5 °C, zítra7 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

Bude v Háječku kulturní centrum nebo školka?

Budějcké letní kino Háječek po letošní sezoně ukončilo kvůli ztrátovému provozu svoji činnost. „Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat,“ řekl by Jára Cimrman, kdyby měl reagovat na rozhodnutí zastupitelů města, které přišlo v průběhu léta z důvodu ztrátového provozu. Tvrzení fiktivního českého velikána se však snaží vyvrátit skupinka třech nadšenců, kteří svůj plán pro obnovu areálu před nedávnem představili veřejnosti. Má to však háček…

Žaneta Sýkorová, Jindřich Diviš a Vladimír Matajs, bývalí zaměstnanci kina Kotva, usilují o to, aby prostory letního kina a budovy bývalého K-Centra v budoucnu ožily kulturním životem. Vypracovali projekt na renovaci, oslovili potenciální partnery a svůj záměr představili také kompetentním lidem na radnici. K okamžité realizaci a vzniku multifunkčního kulturního centra mají v současnosti ale příliš daleko, jelikož objekt K-Centra, který je pro ně zásadní součástí projektu, už byl na začátku prázdnin přislíben energetické společnosti E.ON k vybudování privátní mateřské školy. Ale jen přislíben. Podle trojice nadšenců neexistuje žádná smlouva o této dohodě.

„Náš projekt se jim na městě líbil, ale okamžitě řekli, že už to mají vymyšlené jinak. Zbylo nám tedy jediné – jít s tím na veřejnost, aby se sami lidé vyjádřili v různých diskuzích a anketách, jestli v Háječku chtějí firemní školku nebo raději kulturu,“ uvedl jeden z odhodlaných iniciátorů Vladimír Matajs. „Letní kino v tomto prostoru podle našeho názoru definuje zbytek parku, který by kultura oživila. Ve zkratce říkáme, že s nulovými náklady ze strany města jsme schopni Háječek obrátit vzhůru nohama, jelikož v posledních dvaceti letech to tam není žádný šlágr. Problém je ale v tom, že K-Centrum už bylo přislíbeno E.ONu. Jak je to ale možné, vždyť nebylo žádné výběrové řízení?“ ptá se Matajs.

„Přišli pozdě!“ říkají zástupci města

 „Návrh skupiny bývalých zaměstnanců přišel v době, kdy už byl záměr s Háječkem poněkud jiný. Jestli se to ještě nějak změní nebo ne, to nedokážu v tuhle chvíli říct,“ reagovala náměstkyně primátora Ivana Popelová. „V červnu letošního roku jsme dali příslib společnosti E.ON, která si chtěla v prostoru K-Centra vybudovat soukromou školku. Tehdy byla kapacita mateřských škol v Budějovicích naplněna, neměli jsme kam umístit několik set dětí, takže se nám zdál návrh E.ONu v tomto ohledu dobrý,“ řekl Budějcké Drbně ředitel Správy domů s.r.o. Ladislav Volf.

„Myslím si, že vypracovaný projekt určitě logiku má, ale na druhou stranu záleží, jak daleko jsou jednání mezi E.ONem a Správou domů z hlediska jeho úspěšnosti,“ připomněla Ivana Popelová s tím, že K-Centrum spravuje právě tato městská společnost. Její ředitel Ladislav Volf doplnil:„V územním plánu areálu v Háječku jsou nějaké zádrhely, se kterými architektem zpracovaný projekt na školku nepočítal. Jednáme tedy o tom, jak rychle budou nutné změny uskutečnitelné. Jako výdělečně činná společnost bychom byli samozřejmě rádi, aby se ten prostor využíval co nejdřív a dlouhodobě.“

I přes všechna fakta, která hrají proti záměru trojice předkladatelů projektu, se kulturní nadšenci nevzdávají a budou se snažit, aby v Háječku vzniklo unikátní kulturní centrum. „Nechceme nad tím po dvou odmítavých schůzkách mávnout rukou, když už jsme si s tím dali tu práci. Školka je každopádně podezřelá, jelikož ji E.ON vyjednal s městem mimo běžné postupy. Prý se jedná o ústní dohodu, která se údajně v dnešní době mezi gentlemany dodržuje. Když jsme do toho začali šťourat, reakce lidí na Městě byla trochu agresivní. Z rázného odmítnutí vzniklo to, že se o našem záměru budeme bavit veřejně. Jsme partička tří lidí, nemáme žádnou právní subjektivitu a nestojí za námi ani žádná politická strana nebo velká firma,“ vysvětlil Vladimír Matajs a dodal: „V tuto chvíli ani nepřesvědčujeme město, aby nám to dali. Jen chceme, aby nám umožnili se o ty prostory ucházet a přihlásit svůj nápad do veřejné soutěže.“

Co by mohlo v Háječku vzniknout?

Srdcem celého projektu je bývalé K-Centrum, do kterého by byl situovaný hudební klub s celoročním využitím. V průběhu léta se pak na dva až tři měsíce počítá s otevřením kina, kde by se však nepromítaly jenom filmy. „Nemá smysl, aby tam přišli lidé a řekli, že nic nezažili a neviděli. Před filmem tam může hrát hudba, lidé posedí u dobrého nápoje a potom zhlédnou nějaký snímek, třeba Funese,“ uvedl Matajs. On ani jeho spolupracovníci však neplánují žádnou inovaci technického vybavení. „V době domácích kin a různých špičkových technologií mají lidé větší zážitek z filmu doma. Z návštěvy letního kina by se stala spíš jakási společenská záležitost. Moje zkušenost je taková, že lidi jdou tam, kde jsou další lidi. Navíc by byli na čerstvém vzduchu, takže do Háječku by si mohli najít cestu i ti, kteří by tam jinak nešli. Nemá smysl investovat do 3D promítaček a podobně,“ je přesvědčen Vladimír Matajs.

Zařízení tohoto typu prý v Budějcích chybí, proto by podle tria bývalých zaměstnanců kina Kotva sklidilo mezi lidmi úspěch. „Areál Háječku je pro cokoliv úplně geniální. V ostatních městech něco podobného mají, ale určitě nepracují s tak exkluzivními podmínkami. Je to blízko náměstí, přístup na MHD je bezproblémový a navíc se místo nachází mimo obytnou zónu. Je tedy otázka, jestli se ten prostor použije pro nesmyslnou školku, která se oplotí, a uvnitř si budou hrát dětičky, nebo bude využitý potenciál toho, co se na tom místě nabízí,“ říká Vladimír Matajs.

Kulturní centrum nebo zóna klidu?

S vybudováním hudebního klubu souvisí i problémy, kterých se však iniciátoři projektu příliš neobávají. „Spojili jsme síly s Viktorem Řehákem, který provozuje klub Velbloud. V letních měsících se mu před jeho hudebním barem shromažďují lidi, kteří třeba ani nejdou dovnitř a dělají venku rámus. Jelikož jsou kolem nějací sousedi, kterým se to nemusí líbit, může z toho mít problémy. To ale není případ klubu v parku, kde je cílem, aby se tam lidi shlukovali. Kulturní zařízení mimo historické jádro se zdaleka nemusí potýkat s takovými obtížemi. Neříkám, že k tomu nemůže dojít, ale když půjdou z koncertu, vyřádí se v parku, který se druhý den uklidí, a ve městě už nebudou dělat nepořádek,“ myslí si Matajs.

Ale právě takový názor nemají úplně všichni Budějčáci. Podle některých by měl být Háječek spíše klidovou zónou. „Čím dál tím víc se setkávám s názorem, který sice není můj, ale je na něm něco pravdy. Pokud by v Háječku byl hudební klub typu Velbloud, nikdy se nám z toho nepodaří udělat místo, kam budou rádi chodit skoro všichni obyvatelé města. Bude to zkrátka park pro mladé. To nemusí být špatné, ale provoz odradí rodiče s dětmi nebo seniory, kteří by park jinak využívali,“ řekla Budějcké Drbně náměstkyně primátora Ivana Popelová.

„Je škoda, že park v centru města je tak zanedbaný, přitom by krásně posloužil maminkám s dětmi. My, co žijeme v okolí, je v podstatě nemáme kam vzít na procházku. V létě jsem tudy procházela a nestačila jsem se divit. Všude se válely odpadky a použité stříkačky. O bezdomovcích a feťácích na lavičkách ani nemluvě. Je to ostuda!“ řekla Budějcké Drbně jedna z kolemjdoucích maminek Martina Matoušková.

„Jako občan Budějc jsem pro, aby v Háječku byla školka. Mladé lidi mám rád, ale hudební klub provází další nežádoucí prvky, jako třeba drogově závislí nebo alkohol. Byli jsme rádi, když odtud odešlo K-Centrum. Ptal jsem se na to spousty lidí a ti mi řekli, že hudební klub prostě ne. Líbila by se mi tam třeba kavárna s terasou. Hudební klub je pro lokalitu, kde budou maminky s kočárky a hrajícími si dětmi, složitý. Jak by ten park po nějaké akci v klubu druhý den vypadal?“ reagoval Ladislav Volf ze Správy domů.

Pokud by v Háječku opravdu vznikla mateřská škola, je nasnadě otázka, zda by ji mohli pro své děti využívat i rodiče, kteří nepracují u společnosti E.ON. Školky jsou totiž v Budějcích kvůli jejich nedostatku velmi žádaným zbožím. „Měli jsme mít zpočátku vyčleněný určitý počet míst, ale ze zájmu našich zaměstnanců víme, že celkovou kapacitu školky v budoucnu zřejmě úplně vyčerpáme. Zařízení by tak mělo být opravdu pouze firemní školkou společnosti E.ON,“ uvedla pracovnice oddělení Business Administration a jedna z autorek projektu Iveta Hroníková, která je zároveň matkou dvouleté Nely.

 „S nápadem zřídit firemní školku přišli naši zaměstnanci, kteří se o téma zajímali již delší dobu. Ptali se, jestli by ji zaměstnavatel nemohl zřídit. Koncem minulého roku se společnost rozhodla tématem zaobírat. Všimla jsem si prázdného objektu, který s E.ONem sousedí,“ vysvětlila Iveta Hroníková. Cílem firemní školky je umožnit matkám po mateřské dovolené brzký nebo dřívější a bezproblémový návrat do práce. „Jedná se o klasické sladění soukromého a pracovního života. Školka je důležitou součástí života rodičů,“ dodala Hroníková. Provozovatelem školky by se v případě realizace projektu stala pražská společnost KinderGarten, která má s podobnými zařízeními bohaté zkušenosti.

Budou tři nadšenci úspěšní? To se uvidí…

Zdá se, že cesta k vybudování multifunkčního kulturního centra v Háječku je neskutečně dlouhá a velmi trnitá. Kdyby se přesto povedlo Vladimíru Matajsovi, Jindřichu Divišovi a Žanetě Sýkorové svoji myšlenku prosadit, nabízí se otázka, kde by na to vzali peníze?

„Nedostali jsme možnost si ten objekt projít, takže nevíme, v jakém je stavu a jaké budou třeba investiční náklady. Klub v K-Centru jsme podle mého názoru schopni vybudovat v jednotkách milionů korun, do letního kina se stavebně nemusí zasáhnout, promítací technika je rovněž v pořádku. Samozřejmě nemůžeme už teď odkrýt karty, ale nabízí se možnost spojit svoje jméno s nějakou velkou firmou, pivovarem a podobně. Chceme být nezávislí na městě, protože vidíme tu mizérii u těch, kteří visí u cecíku a čekají, co z něj ukápne. Mnohdy navíc mají smlouvy jenom na rok,“ konstatoval Vladimír Matajs a pokračoval: „My požadujeme smlouvu na deset let tak, abychom první tři roky investovali a sedm let se to splácelo. Nehodláme spoléhat na to, jestli nám někdo ukrojí z koláče. Tím však nechci říct, že s městem nechceme spolupracovat. Pokud nám dají nějaké peníze na určitý počet koncertů, tak proč ne. Nechceme předstírat, že to bude dobročinná akce. Je to byznys a chceme na tom vydělat. Kinařství je však na úbytě a pokud do toho půjdeme jenom s tím, že otevřeme letní kino a budeme vydělávat, tak musíme mít uprostřed ropný vrt.“

Je nade vše jasné, že čas běží neúprosně a hraje proti skupině bývalých promítačů a uvaděčů, kteří by rádi svůj záměr zrealizovali už v příštím roce. Věří vůbec, že město změní názor? „Nestane se, že sami přijdou, abychom to podepsali. Může k tomu dojít však tehdy, až uvidí, že to není žádná ztřeštěná myšlenka studentíčků, kteří tam chtějí udělat hospodu. To přeci není žádná hospoda! Chceme proto znát názor lidí, aby se vyjádřili, co si o tom myslí. V určitém okamžiku řekneme, že to nebyla úplně scestná myšlenka, lidem by se to mohlo líbit a dáme druhé kolo prosazování našeho záměru. Bude potřeba najít někoho, kdo se za nás postaví a pomůže nám s tím. Zatím ale za sebou nikoho nemáme,“ uzavírá Matajs.

Jaký je váš názor na nápad, že by v Háječku mohlo vzniknout nové multifunkční kulturní centrum? Jste pro, aby se radnice začala projektem trojice nadšenců zabývat a dala jim možnost se o vybudování hudebního klubu spojeného s letním kinem ucházet? Napište Budějcké Drbně na e-mailovou adresu info@budejckadrbna.cz nebo komentujte veřejně tento článek!

Štítky Háječek, projekt, kulturní dům, letní kino, E.ON, Jára Cimrman, České Budějovice, Drbna.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Giuliano Giannetti

V článku mi chybí fakt, že předsedou dozorčí rady městské společnosti Správa Domů, s.r.o. která Háječek spravuje je radní a člen finančního výboru města za TOP 09 Tomáš Kubín, který je "shodou okolností" také ombudsmanem E.ONu. Souvislosti se pak daleko lépe chápou.

Pátek, 30. prosince 2011, 11:37Odpovědět

Hawky

Já nefandím nikomu, jen bych chtěl jako rodič říct jednu podle mě dost důležitou skutečnost, která možná předkladateli návrhu na školku unikla. Jde o to, že za stávajícího stavu nebudou mít dětičky za celý den ve školce SLUNCE!!! Objekt je na sever na jižní části je vysoká stěna a před objektem jsou stromy...já bych do tmy a vlhka dítě na celý den nikdy nedal....

Úterý, 27. prosince 2011, 11:31Odpovědět

Bude v Háječku kulturní centrum nebo školka?  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.