úterý 18. února 2020 Gizela

Hnutí Duha "zachraňovalo" Šumavu v Hluboké nad Vltavou

Jasný důkaz o ztrátě orientace v prostoru podalo Hnutí Duha svoláním dnešní demonstrace před restauraci Hubert v Hluboké nad Vltavou. Důvodem demonstrace byl protest proti kácení stromů v rámci protikůrovcového boje v NP Šumava.

Hluboká nad Vltavou ovšem v NP Šumava rozhodně není a podle mnoha speciálních studií a výzkumů hlubocké stromy kůrovcem napadeny nejsou.

Před restaurací Hubert se sešlo asi 30 příznivců Hnutí Duha. Mimo jiné mezi nimi byli i Martin Bursík, bývalý předseda Strany zelených, Kateřina Jacques, známá odbornice na biomasu nebo Tomáš Vandas, protagonista Dělnické strany.

Na "protidemonstraci" přišli své názory vyjádřit také oponenti - příznivci hnutí Za zelenou Šumavu, kterých bylo víc než 100 a k nejznámějším tvářím patřil senátor Tomáš Jirsa a radní Jihočeského kraje Václav Král.

Zástupci Hnutí Duha ve svých ne zrovna zřetelně sdělovaných populistických heslech předvedli obvyklou demagogii, bez reálných argumentů nebo důkazů, že teorie "bezásahovosti" by mohla být účinným řešením.

Věcnými argumenty naopak reagovali příznivci "Zelené Šumavy", které vedl senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Jeho dlouholetý podíl na řešení situace v boji s kůrovcem na Šumavě je postaven na pragmatickém přístupu a také na skutečně odborných studiích vědců.

Navíc teorie potvrzují i výsledky, v místech, kde bylo přistoupeno ke kácení, chemickým zásahům, případně odkornění stromů, se skutečně podařilo šíření kůrovce zastavit. A to nejen na "mediálně" sledovaných místech, ale i na mnoha místech dalších.

Zatímco Hnutí Duha zaujalo pozici přímo před restaurací Hubert, zastánci zelené Šumavy stáli na protilehlém chodníku. Spontánní oživení přinesl téměř symbolický příjezd rytířské družiny umělecké skupiny Traken, která v letní sezoně hraje představení pro veřejnost v Hluboké. Příjezd družiny rytířů v historických kostýmech byl příznivci zelené Šumavy přivítán jako symbolický příjezd ne blanických, ale hlubockých rytířů.

Údajným důvodem svolání demonstrace před restauraci Hubert mělo být poukázání na "propojení" Hluboké a kácení stromů na Šumavě. Hnutí Duha sice nepředložilo jediný důkaz, že by tomu tak skutečně bylo, ale o důkazy v této "ekologické" frašce evidentně nejde...zřejmě bylo potřeba přitáhnout opět pozornost médií, potažmo veřejnosti a loňské přivazování se ke stromům už by asi působilo ohraně.

Foto: Ivo Červený

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.