„Prosím, pán v saku má slovo!“ vyvolala hlásícího se primátora Juraje Thomu na veřejném projednávání Strategie rozvoje kultury zástupkyně zpracovatelské společnosti z druhého konce republiky - evidentně dostatečně znalá místních poměrů - a zároveň jedna z autorek pro Budějce vcelku zásadního dokumentu.
ČTĚTE TAKÉ: Kam míří budějcká kultura? Směr nalajnovali v Ostravě
Do zasedačky budějckého zastupitelstva dorazili v úterý odpoledne Martina Baranová a Radek Fujak, zaměstnanci firmy PROCES - Centrum pro rozvoj obcí a regionů se sídlem v Ostravě.
Právem se očekávala výměna názorů a vášnivá diskuze, protože ti dva přijeli do jihočeské metropole představit materiál, který by měl v dalších letech plnit funkci jakéhosi manuálu pro odbor kultury magistrátu, a tím pádem ovlivnit i počínání všech provozovatelů kulturních zařízení.
Dokument s názvem Strategie rozvoje kultury v Českých Budějovicích se začal zpracovávat už vloni. Směrodatným ukazatelem poptávky po kultuře v Budějcích se stal reprezentativní výzkum provedený v průběhu října 2012.
Ostravská společnost oslovila telefonicky na základě svých vlastních kontaktů a jiných placených databází celkem 300 respondentů, dalších 219 občanů krajského města vyplnilo dotazník na internetu nebo v infocentru. Na základně takzvané SWOT analýzy byla v lednu 2013 schválena analytická část.
„Město České Budějovice musí pro nastavení kulturní politiky využít své silné stránky a příležitosti, které mu nabízí kulturní život v daném území. Nedostatečné využití těchto oblastí může odkrýt slabé stránky a hrozby kultury, které se ve městě České Budějovice vyskytují. Město by mělo využívat svůj potenciál a aktivně podporovat kulturní akce a organizace, které zřizují kulturní zařízení,“ stojí v úvodu SWOT analýzy, ze které vychází samostatně vyjmenované silné i slabé stránky či příležitosti a hrozby města.
Od ledna do května letošního roku v Budějcích fungovaly dvě pracovní skupiny, rozdělené na klasickou a alternativní kulturu, spolupracující se zpracovatelem při vytváření strategie. Veškeré výstupy pak byly předloženy řídící skupině. Výsledkem je globální cíl, který zní následovně: „Vytvoření systému rozvoje a podpory kultury v rámci vícezdrojového financování, které povede k upevnění pozice Českých Budějovic jako kulturního centra jižních Čech.“
Že už vás odborné výrazy a všemožná nejasná konstatování nebaví? V tom případě máte stejné pocity, jako většina účastníků úterního veřejného projednávání. Jak můžete sami vidět, informace zpracované v návrhové a analytické části, které stály město dohromady 300 tisíc korun, jsou velmi všeobecné. Prakticky stačí vyměnit jen místo a tuto strategii kultury by mohli aplikovat téměř kdekoliv... pokud by o to ovšem někde stáli.
Po prezentaci pracovníků ostravské společnosti se rozpoutala dvouhodinová diskuze, při níž zazněla jak spousta otázek, tak i desítky relevantních argumentů. Otta Kovařík se například podivoval nad počtem respondentů při průzkumu veřejného mínění. Podle něj je vzorek tří stovek Budějčáků s ohledem na počet obyvatel a konzumentů kultury ve městě zanedbatelný a nerelevantní.
Během konfrontace názorů se jedna z členek pracovní skupiny nechala slyšet, že ačkoliv se konalo pět schůzek, sama se zúčastnila pouze dvou. Zároveň přiznala, že podobně ´odpadávali´ i další členové. Přitom právě pracovní skupiny měly podle firmy PROCES materiál připomínkovat.
Do diskuze se vzápětí zapojil také 1. náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města Miroslav Joch, jehož zajímaly především finance. „Důležité je, aby byl akční plán napasován na možnosti města. Nechci, aby z něj vyplynulo, že se do kultury dá 200 milionů a všechno bude super,“ uvedl Joch s vírou, že takto zpracovaná strategie rozvoje kultury bude akceptovatelná i pro další vládnoucí garnitury na budějckém magistrátu.
Zároveň připomněl, do jaké kulturní instituce míří každoročně nejvíce peněz z městské kasy. „Nezlob se na mě, Jiří, ale veřejně si tady přiznejme, že okolo 70 až 80 milionů spotřebuje divadlo,“ promluvil náměstek k přítomnému Jiřímu Šestákovi, řediteli Jihočeského divadla. „To se neomlouvej mně, to je služba pro občany,“ opáčil Jochovi s úsměvem Šesták.
Na to konto zareagovala Martina Baranová z PROCESu, že akční plán obsahuje projekty, s nimiž se bude pracovat během několikaletého období. „I když se vedení města obmění, řídící skupina bude mít funkci strategické komise, která určí, zda je příhodná doba na realizaci jednoho projektu, nebo tří. Ty pak bude dále dotvářet a rozšiřovat,“ řekla Baranová, čímž zároveň přiznala, že formulace v jednotlivých projektech jsou velmi všeobecné.
Části veřejného projednávání se zúčastnil také pán v saku, neboli primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. „Na radnici pracuji třetí volební období. Pořád se o strategii rozvoje kultury mluvilo, ale až teď se začalo něco dít. Měli bychom být opatrní a nedělat ze zástupců zpracovatelské společnosti hlupáky. Účelem není najít 200 milionů. Účelem je najít rovinu, aby se peníze vynakládaly vyváženě,“ reagoval primátor na slova svého náměstka Miroslava Jocha.
Na jeden ze zásadních cílů nově vypracované strategie její autory upozornil člen kulturní komise Daniel Turek. „Koncepce se vytváří kvůli tomu, aby byly finance rozdělovány efektivně. Je tedy otázka, jestli svazovat grantový systém, čili kdo může o podporu žádat a kdo ne. Když se naráz sejdou akce seniorů a studentů, a my podpoříme jen jednu z nich, kulturní nabídka ve městě nebude vyvážená. Obávám se, abychom na základě tohoto dokumentu nedaly velkou část prostředků na tři velké akce a ostatní tradiční kvůli tomu zanikly,“ konstatoval Turek.
K nějakému zásadnímu přepracování materiálu už ale pravděpodobně nedojde. Zástupci společnosti PROCES v úterý veřejně sdělili, že rozpočet již byl vyčerpán a případné změny budou muset dělat po nocích ve svém osobním volnu. „A dnešní setkání je tedy projednání nebo prezentace dokumentů?“ zeptal se na to konto jeden z účastníků jednání.
„Podklady vám byly zaslány a měli jste měsíc na vyjádření, ať už k analytické části, nebo k jednotlivým projektům. Na všechny připomínky jsme reagovali a snažili se je zpracovat, aby včas vznikl finální dokument, se kterým seznámíme veřejnost. Nyní už nemůžeme materiál kompletně zpřeházet,“ reagoval na kritiku Radek Fujak z PROCESu.
Vzápětí potvrdil, že zásadní připomínky měly definovat pracovní skupiny do 20. srpna. Provozovatelé kulturních zařízení přitom tvrdí, že s nimi jejich členové jednali teprve před týdnem, tedy v době, když už byla hotová konečná verze. Sami s ní přitom nebyli spokojeni.
„Kostra dokumentu by se zásadně měnit neměla. Souhlasím ale s připomínkami, že dokument by měl být konkrétnější a je třeba zapracovat na provázanosti. Se zpracovatelem se nějak domluvíme, aby to slečna Baranová nemusela dělat po nocích,“ komentovala předešlou diskuzi náměstkyně primátora a členka řídící skupiny Ivana Popelová.
Na dnešní tiskové konferenci po zasedání rady města ještě dodala, že kvituje všechny připomínky, které v úterý zazněly. „Pro firmu je to jasný signál, že takový materiál nemá šanci projít jak u odborné veřejnosti, tak ani hlasováním rady a zastupitelstva města. Prezentace způsobu, jakým byl dokument zpracován, a ne konkrétních projektů, mi připadala smutná. Jen mě zaráží, že většinou se ozývali lidé zastoupení v pracovních skupinách, kteří měli podkladové materiály k dispozici od srpna. Mohli se tehdy s námi sejít a jejich připomínky bychom uplatnili dřív. Zbytečně jsme tak ztratili měsíc,“ řekla Popelová.
Celou diskuzi si vyslechl také českobudějovický architekt Mirek Vodák. „Zajímalo by mě, jestli tomu dokumentu rozumí odbor kultury, když s ním má následně pracovat?“ vznesl otázku na vedoucí odboru Ivu Sedlákovou. „Pokud budeme mít k dispozici finance, už příští rok se chystáme některé úkoly realizovat. Další body se následně musí projednat. Dokument je obecnější...“ uvedla Sedláková. Dotaz, zda ho dokáže využít při své práci, ale zůstal nezodpovězen.
„Kdybych měla pracovat na odboru kultury, tak budu protestovat. Není jasné, co se s tím má dělat. Mám pocit, že je to lajdáctví. Nestíháte zpracovat žádnou námitku,“ zněla sálem další připomínka na účet zpracovatelské firmy z Ostravy.
Přestože debata se vyostřovala, na závěr se všichni diskutující shodli, že cílem nikoho z nich není, aby kulturní strategie skončila v šuplíku pouze jako kus nepotřebného papíru. Otázkou však zůstává, jestli bude firmou PROCES řádně dokončena a zda to znovu nějak zatíží městskou kasu...
Další vývoj kolem dokumentu Strategie rozvoje kultury v Českých Budějovicích budeme i nadále sledovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Naprostá neschopnost radnice! Ve spojení s ještě neschopnější firmou z Ostravy=další vyprodukovaný paskvil za statisíce...kdy tohle plýtvání skončí.....Jedinej kdo na radnici přemýšlí, je pan Joch. Ale evidentně je sám.