Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

Nebezpečné pronásledování a vyhrožování

Ze spáchání trestných nebezpečného pronásledování a nebezpečného vyhrožování viní suchovrbenští policisté 49letého muže z Jindřichohradecka a 31letého muže z Českobudějovicka.

Ti se společně protiprávního jednání dopouštěli od začátku června do poloviny října letošního roku tím , že poškozené ženě ( 25 ) opakovaně prostřednictvím SMS zpráv vyhrožovali ublížením na zdraví a dokonce i fyzickou likvidací. Mladou ženu pronásledovali a omezovali ji v běžném způsobu života. V průběhu dalšího prověřování vyšlo najevo, že dalším dvěma osobám – 52leté ženě a 20letému muži, vyhrožovali ublížením na zdraví nebo jinou újmou.

Výhrůžky agresorů se stupňovaly takovým způsobem a intenzitou, že to v poškozených vzbudilo důvodnou obavu o jejich možném uskutečnění. Suchovrbenským policistům se však podařilo pachatele ustanovit, zadržet a jejich nezákonné praktiky prokázat.

Pohnutky ke svému agresivnímu jednání pak budou muset útočníci vysvětlovat před soudem, kde jim mimo jiné, v případě prokázání viny, hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až jednoho roku.

Stalking - nebezpečné pronásledování

Mezi nejdůležitější znaky stalkingu patří opakované a dlouhodobé obtěžování obětí, nevyžádanou a nechtěnou pozorností a to například pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky. Obsah zpráv může být příjemný, ale také zastrašující. Jako další projev stalkingu je demonstrování moci a síly stalkera. Do této kategorie můžeme zařadit fyzické pronásledování oběti do práce, na nákupu, čekání před domem apod. Může dojít až na výhrůžky násilí a zabitím. Stalking je pro oběť obrovskou zátěží na psychiku a podcenit jeho rizika se nemusí vyplatit. Stav oběti a její psychické následky se zhoršují s hrozbou fyzického násilí nebo přímé agrese ze strany pachatele. Často je donucena k změně pracoviště, bydliště a musí měnit své životní návyky. Jednání pachatele často přechází v agresi, ničení či poškozování majetku a může končit i smrtí oběti.

Obrana proti stalkingu:

- Jednoznačně dejte stalkerovi najevo, že nemáte o jeho projevy zájem. Bez výjimky se vyhněte schůzkám, telefonním hovorům, esemeskování apod.    Jakákoli reakce z vaší strany stalkera povzbuzuje k další aktivitě.

- Všechny důkazy obtěžování (záznamy telefonních hovorů, dopisy, sms zprávy atd.) si uschovejte. Jakmile kontaktujete Policii ČR, budete tyto důkazy potřebovat.

- Změňte svoje chování a zvyky. Pohybujte se po jiných trasách, změňte nákupní středisko, telefonní číslo a založte si jinou e-mailovou adresu.

- Mimo domov se pohybujte s důvěryhodnou osobou.

- Noste mobilní telefon pro případné zavolání pomoci a dále můžete mít u sebe legální prostředky pro svoji obranu (pepřový sprej, alarm).

Autor: nprap. Regina Tupá, PČR

Štítky okres České Budějovice, okres Jindřichův Hradec, Policie České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nebezpečné pronásledování a vyhrožování  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.