sobota 13. srpna 2022 Alena

Účastníci loňské rvačky na Máji dostali podmínky

Za rvačku, která v červnu 2013 odstartovala několikatýdenní nepokoje na budějckém sídlišti Máj, vynesl okresní soud ve středu rozsudek. Skupina šesti obžalovaných dostala za výtržnictví a ublížení na zdraví podmíněné tresty v trvání od jednoho do dvou a půl let.

Podle serveru iDNES.cz dva obžalovaní odešli bez trestu, jejich chování bude řešit českobudějovický magistrát jako přestupek.

Nejvyšší trest osmnáct měsíců podmíněně odložených na dva a půl roku dostal dvacetiletý partner těhotné dívky, která stála na počátku konfliktu. Tomu soud započítal i pozdější útoky na policisty při demonstracích.

Většina obžalovaných tresty přijala. Na místě se odvolaly pouze dvě ženy, které rvačku začaly. Obě tvrdí, že se jen bránily napadení. Případem se tak bude zabývat krajský soud.

Nepokojům na sídlišti Máj předcházela zdánlivě banální příhoda. Koncem loňského června do sebe strčili na pískovišti v ulici Miroslava Chlajna dva kluci ve věku tři a půl a pět let. To odstartovalo nadávky a vzájemné napadení dvou žen.

Do konfliktu se zapojili jejich partneři a přidali se příbuzní. Sídlištěm se pak nesly zprávy, že Romové zmlátili těhotnou ženu. Podle soudkyně Ireny Tiché bylo obtížné zjistit, kdo rvačku vyvolal a kdo byl víc poškozený.

V souvislosti s následnými nepokoji na sídlišti Máj policie obvinila 47 lidí. Někteří z nich už byli odsouzeni k podmíněným trestům. Nepokoje na největším sídlišti v krajském městě vznikaly od června do srpna loňského roku, kdy se tam konalo několik protiromských demonstrací a pochodů. Nejvíce lidí bylo obviněno z útoku na úřední osobu.

Při nepokojích policie zajistila 224 lidí. Podle kriminalistů se v létě na Máji konalo jedenáct protestních akcí. Většinou mířily proti romské komunitě, která tam žije. Při demonstracích a protestních pochodech bylo zraněno devět policistů.

Protestní pochody nebo demonstrace jsou podle vedení města minulostí. Situaci pomohla zklidnit řada opatření.

Zdroj: ČTK
Foto: Michal Pour

Štítky sídliště Máj, nepokoje, soud, podmíněné tresty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.