Ještě ani neodmaturoval a už pořádá velkolepé projekty, jejichž výtěžky putují na místa, kde jsou víc než potřebné. Devatenáctiletý Jan Šátava, student Biskupského gymnázia a celým srdcem muzikant z kapely Just se minulý rok rozhodl pomáhat druhým.
Nikoliv však tím klasickým klišé způsobem uspořádat sbírku, ale poněkud ve větším stylu. Již druhý ročník Handifestu, festivalu z něhož putují veškeré výdělky do rodin s postiženými dětmi, přivítají České Budějovice již v květnu.
Jak tě vůbec napadlo uspořádat něco takového?
„Myšlenka Handifestu vznikla už minulý rok. Primárně ale nebyla ani zdaleka tak velkolepá, jak to nakonec dopadlo. První Handifest se uskutečnil loni v září v Kaplici a měl úspěch. Napadlo mě to, protože mám bratránka, který má obrnu, a tak vím, že podmínky pro hendikepované v Čechách nejsou žádná extra třída. Taky Alice, bývalá zpěvačka naší kapely zná kluka s downovým syndromem, tak jsme se rozhodli, že těm rodinám přispějeme nějakými penězi, které vyděláme na festivalu. Nic lepšího nás jako muzikanty nenapadlo.“
Jak se povedlo, že se z relativně malé a lokální akce podařilo vykouzlit celkem velkolepý festival s více než zvučnými jmény?
„Právě, že ani nevím. Odezva po prvním ročníku, ačkoliv bylo špatné počasí, byla veliká a lidé se nás ptali, jestli bude další ročník. Říkali jsme, že ne, ale pak mi to začalo vrtat hlavou a zároveň jsem potkal Honzu Tománka, což je český handbikový reprezentant, který je ochrnutý od pasu dolů. S ním jsme společně vymysleli projekt se stejným názvem a založili jsme nadační fond, který začal žít svým vlastním životem.“
Jak jste se od festivalu dostali k nadačnímu fondu?
„Zpočátku to bylo hlavně kvůli organizaci festivalu a s tím spojeným papírováním. Krom toho, že nadační fond přispívá na postižené děti, se skrze fond snažíme uchopit téma hendikep poněkud jinak, než ostatní nadace. Mám na mysli to, že netočíme upjaté klipy ve stylu - tady se podívejte na chudáka a posílejte mu peníze.“
Jak to tedy pojímáte?
„Z úplně opačného konce. Já jsem od malička s hendikepem v kontaktu a vím, že to není depresivní téma. Chceme hlavně pohnout s veřejným míněním, aby společnost pochopila, že hendikep nemusí nutně znamenat depresi. Takže změnit pohled veřejnosti na věc shánět peníze pro lidi, kteří na to sami nestačí. To jsou dva cíle, které propojujeme.“
Kde všude Handifest proběhne?
„Nejdřív jsme chtěli udělat dva. Jeden v Budějcích a druhý v Plzni. Nakonec budou tři, ten třetí v Dobříši u Prahy. V Dobříši proto, že se tam narodil právě Honza Tománek.“
Kde to vlastně v Budějcích proběhne?
„Festival se uskuteční na půdě Jihočeské univerzity. Domluvili jsme se, že nám poskytnou prostory zdarma.“
Na co se tedy návštěvníci mohou těšit?
„Na rockové legendy Blue Effect, pařící Rybičky 48, poetu Xindla X, stylové Imodium, krasavici Báru Zemanovou. Jako nadstavbu budeme mít v Budějcích UDG a v Plzni pak Adama Mišíka. Nemohu nezmínit naši kapelu Just, která to vlastně celé vymyslela.“ (směje se)
Kde jste vůbec sehnali peníze na takovou akci? Jaký je rozpočet?
„Jeden festival stojí něco přes čtvrt miliónu. Tuhle částku musíme dát dohromady od sponzorů. Veškerý výtěžek z lístků jde na ty čtyři vybrané rodiny. My jako pořadatelé z toho nemáme krom dobrého pocitu nic.“
Jak jste vlastně vybírali rodiny s postiženými dětmi?
„Nejdříve jsme vyvěsili letáčky po nejrůznějších zařízeních, kde se starají o hendikepované děti. Přišlo asi dvacet relevantních příběhů, nakonec jsme vybrali čtyři nejsilnější, a to tak, aby se od sebe lišily.“
Poněkud odlišné promo video: https://www.youtube.com/watch?v=PicPHxb-5W4
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.